ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ

ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ

فهرست مطلب (کلیک کنید )

شکی نیست که استفاده از هوش مصنوعی (AI) در صنایع مختلف موج جدیدی ایجاد کرده است. برخی اعتقاد دارند که هوش مصنوعی نحوه بازاریابی و فروش را نیز متحول خواهد کرد. اما آیا این تحولات به نفع بازاریاب‌ها است یا قرار است هوش مصنوعی جایگزین بازاریاب‌های دیجیتال شود؟ آیا می‌توان از هوش مصنوعی در آموزش دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد؟ حقیقت این است که هنوز نمی‌توان به طور دقیق گفت هوش مصنوعی چگونه بر صنعت بازاریابی دیجیتال در سال‌های آینده تأثیر می‌گذارد. بیایید کمی عمیق‌تر به ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ نگاهی بیندازیم.

آنچه که در حال حاضر می‌دانیم این است که شیوه‌های فعلی بازاریابی دیجیتال نیاز به ابداع استراتژی‌های بهتر و جدیدتر دارند و این امر مستلزم مشارکت افراد خلاق است. در عین حال، استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال به آرامی در حال افزایش است. اما چرا این اتفاق در حال رخ دادن است؟

هوش مصنوعی شبیه سازی فرآیندهای هوش انسانی توسط ماشین‌ها، به ویژه سیستم‌های رایانه‌ای است.

هوش مصنوعی لازمه دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی لازمه دیجیتال مارکتینگ

در دنیای دیجیتالی امروز، حجم داده‌های موجود روزبه‌روز افزایش می‌یابد و یافتن راه‌هایی برای استخراج این داده‌ها، تجزیه و تحلیل و اعمال آن‌ها در تبلیغات و شیوه‌های مختلف بازاریابی، به‌خصوص بازاریابی دیجیتال، باعث می‌شود تا ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ هر روز جذاب‌تر و جذاب‌تر شود.

از طرف دیگر، سازمان‌های مختلف در تلاش هستند تا هر چه بیشتر منابع انسانی متخصص در حوزه علم داده و تحلیل بازار را در اختیار خود بگیرند. همین موضوع نیز باعث قوی‌تر شدن ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ خواهد شد. در واقع، حوزه بازاریابی دیجیتال به سمت اتوماسیون پیش می‌رود.

سوال اصلی، برای ما بازاریاب‌ها همین است که آیا هوش مصنوعی می‌تواند جای دیجیتال مارکترها را بگیرد؟

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

برای اینکه به ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ بهتر پی ببریم باید مزایای هوش مصنوعی را در نظر بگیریم.

یکی از مزایای هوش مصنوعی توانایی آن در خودکارسازی وظایف خاص یا مجموعه‌ای از وظایف مرتبط در هر حوزه‌ای، از جمله صنعت بازاریابی دیجیتال است. مزایای زیادی برای این خودکارسازی یا اتوماسیون می‌توان برشمرد، از جمله ساده‌سازی فرآیندها و اندازه‌گیری مؤثر نتایج با زمان و تلاش کمتر.

وقتی صحبت از اتوماسیون بازاریابی به میان می‌آید، این مزایا می‌توانند به سرعت آشکار شوند و کار شما را، به عنوان یک بازاریاب دیجیتال در آینده ارتقا دهند. اتوماسیون بازاریابی از قابلیت‌های سیستم‌ها، نرم‌افزارها و پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌کند و امکانات و توانایی‌هایی را ایجاد می‌کند که فراتر از توانایی‌های هر یک از سیستم‌ها، نرم افزارها و پلتفرم‌ها به صورت جداگانه خواهد بود. یکی از سودمندترین نتایج این نوع اتوماسیون، توانایی جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها است.

با کمک هوش مصنوعی می‌توان الگوها را سریع‌تر شناسایی کرد. این امر منجر به ارائه پیش بینی‌های دقیق‌تر و بیشتر می‌شود و به برنامه ریزی و تدوین استراتژی‌های بازاریابی کمک زیادی می‌کند.

به طور کلی، اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا استراتژی بازاریابی خود را بهتر اجرا کنید، از کارکنان به صورت کاملا بهینه‌تر استفاده کنید و در طول این فرآیند، در زمان و منابع خود صرفه جویی کنید.

آیا هوش مصنوعی جایگزین بازاریاب های دیجیتال خواهد شد؟

اگر شما یک بازاریاب دیجیتال هستید، ممکن است نگران باشید که هوش مصنوعی به زودی جایگزین شما شود و شما را به کلی از کار خود بیکار کند. در پاسخ به این نگرانی شما باید گفت: نه، هنوز نه، و شاید هرگز.

این مطلب پیشنهاد می شود :  Ad Rank چیست؟ | 3 راه بهبود رتبه تبلیغ

با اینکه هوش مصنوعی مفید است و مزایای زیادی به همراه دارد،اما همه کسانی که در صنعت بازاریابی دیجیتال فعالیت می‌کنند به خوبی می‌دانند که این حوزه همچنان بر عناصر خلاقیت، نوآوری و اصالت برای یافتن راه‌هایی برای ارتباط بهتر با مخاطبان و مشتریان متکی است.

به عبارت دیگر، بازاریابی دیجیتال هنوز به حضور انسانی نیاز دارد. لازمه دیجیتال مارکتینگ داستان سرایی و درگیر کردن احساسات است، دو مقوله‌ای که هوش مصنوعی نمی‌تواند به طور موثر بر آن‌ها مسلط باشد و نیازهای شیوه‌های بازاریابی امروزی را پوشش دهد.

با این حال، اگرچه قابلیت‌ها و توانایی‌های انسانی همیشه مورد نیاز خواهند بود، باید درک کرد و پذیرفت که نقش بازاریاب‌ها در حوزه بازاریابی دیجیتال در طول زمان دچار تغییراتی خواهد شد. البته این تغییرات می‌تواند به سود بازاریاب‌های دیجیتال باشد.

امروزه هدف اکثر شرکت‌ها و واحدهای بازاریابی، جایگزین کردن منابع انسانی، آن هم به طور کلی نیست، بلکه آن‌ها تلاش می‌کنند نحوه بهره‌مندی از هوش مصنوعی در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را تعیین کنند. بنابراین، به جای حذف همه مشاغل مرتبط با دیجیتال مارکتینگ، هوش مصنوعی این مشاغل را مجبور به تکامل می‌کند. پس باید از ارزشی که هوش مصنوعی می‌تواند برای توسعه تجربیات دیجیتال بهتر ارائه کند استفاده نمود.

هوش مصنوعی چه تاثیری بر دیجیتال مارکتینگ دارد؟

هوش مصنوعی چه تاثیری بر دیجیتال مارکتینگ دارد؟

به طور کلی، هوش مصنوعی می‌تواند جنبه‌های مختلف کمپین‌های بازاریابی را بهبود ببخشد و ساده‌تر کند. همچنین می‌تواند تعداد اشتباهات را کاهش داده و به بازاریاب‌ها کمک کند بهره وری بیشتری داشته باشند.

از جمله تاثیرات مثبت هوش مصنوعی بر دیجیتال مارکتینگ می‌توان به این موارد اشاره کرد:

وظایف و فرآیندهای روزمره و تکراری را خودکار می‌کند

هوش مصنوعی را می‌توان با هدف جایگزینی نسبی انسان‌ها در کارهای روزمره توسعه داد. این جایگزینی از اتوماسیون وظایف و فرآیندهای تکراری شروع می‌شود. حتی در الزامات بازاریابی، مانند مدیریت محتوا، مدیریت تبلیغات پرداخت به ازای کلیک، و پاسخ دادن به ایمیل‌های خاص، می‌توان از هوش مصنوعی کمک گرفت.

جمع آوری و تجزیه و تحلیل مجموعه داده های بزرگ را به عهده می‌گیرد

هوش مصنوعی، به واسطه برنامه نویسی و تجربیاتی که از یادگیری به دست می‌آورد، قادر است از عهده مجموعه داده‌های عظیمی که می‌تواند برای انسان‌ها دست و پا گیر و وقت‌گیر باشد برآید.

در نتیجه می‌تواند:

  • الگوهای موجود در میان مجموعه داده‌ها را سریع‌تر تشخیص دهد.
  • بر اساس الگوها و سایر خروجی‌ها، پیش‌بینی‌هایی ارائه دهد.
  • بینش‌های ارزشمندی را در مورد پایگاه مشتریان به شما ارائه می‌کند، به شما این امکان را می‌دهد تا کل تجربه دیجیتالی مخاطبان خود را بر اساس اولویت‌ها و نیازهای شناسایی‌شده تنظیم کنید.
  • با استفاده از داده های فعلی، رفتارهای مشتریان را درآینده پیش بینی کند.

دستیار دیجیتالی شما باشد

دستیارهای دیجیتال، مانند چت بات‌ها، می‌توانند امکان دسترسی 24 ساعته را برای مشتریان فراهم کنند.

امروزه، اکثر دستیارهای دیجیتال با قابلیت‌های محدودی عرضه می‌شوند و مشتریان شما را با اسکریپت‌ها و گردش‌های کاری برنامه‌ریزی‌شده درگیر می‌کنند. اکثر این دستیارهای دیجیتال چیزی را برنامه‌ریزی می‌کنند یا مسیر درخواست‌ها را تعیین می‌نمایند.

با این حال، می‌توان این دستیارهای دیجیتالی را دارایی‌هایی در نظر گرفت که بازاریاب‌ها را ملزم می‌کند تا درباره نحوه طراحی استراتژی‌های تعامل دیجیتال با مشتری تجدیدنظر کنند.

باعث صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری می‌شود

پیاده‌سازی هوش مصنوعی باعث صرفه‌جویی در وقت ارزشمند بخش بازاریابی شده و می‌تواند منجر به بهره وری بالاتر شود. با اتوماسیون هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده ها، زمان و تلاش بازاریابان دیجیتال به سمت کارهای دشوارتر و همچنین کارهای خلاقانه‌تر سوق می‌یابد. این تغییر مسیر باعث افزایش کارایی و بهره وری می‌شود.

امکان اجرای برنامه‌های آزمایشی و پایلوت را فراهم می‌کند

بسیاری از شرکت‌ها همچنان در حال آزمایش هوش مصنوعی هستند تا ببینند با راه‌اندازی برنامه‌های آزمایشی و پایلوت چه قابلیت‌هایی در آن می‌یابند و چه کاری می‌توانند با آن انجام دهند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  0 تا 100 استراتژی دیجیتال مارکتینگ و نحوه تدوین آن

در حال حاضر، این برنامه‌های آزمایشی شامل موارد زیر می‌شوند:

  • نوشتن متن‌های تبلیغاتی
  • اجرای تبلیغات دیجیتال پولی
  • خلق تصویر مرکب از پرسونای خریداران
  • توسعه تبلیغات بنری و سرخط موضوع ایمیل
  • گردآوری مقالات خبری مبتنی بر داده به منظور افزایش تعداد انتشار این گونه مقالات به صورت هفتگی

حتی برندهایی وجود دارند که روی اینفلوئنسرهای مجازی با قابلیت هوش مصنوعی سرمایه گذاری می‌کنند.

قابلیت‌های زیادی را می‌توان در ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ برشمرد و در آینده این قابلیت‌ها بیشتر نیز می‌شوند، به شرطی که تصمیم بگیرید به جای اینکه هوش مصنوعی را عامل منسوخ شدن حرفه بازاریابی ببینید، به آن به چشم یک ابزار سودمند نگاه کنید.

هوش مصنوعی چه کمبودهایی دارد؟

علیرغم مزایا و تاثیرات مثبتی که هوش مصنوعی بر دیجیتال مارکتینگ دارد، هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که هوش مصنوعی، به خصوص وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال و مشارکت انسان می‌شود، نمی‌تواند انجام دهد.

کارهایی وجود دارد که هوش مصنوعی در حال حاضر نمی‌تواند انجام دهد:

بدون وابستگی عمل کند

ماشین‌های هوش مصنوعی برای اینکه بتوانند کار کنند به برنامه‌نویسی برای کارهای خاص توسط انسان و همچنین به به‌روزرسانی مداوم نیاز دارند. گاهی اوقات با تغییر نیازهای صنایع مختلف، سیستم‌های هوش مصنوعی نیاز به جایگزینی دارند.

خلاق باشد

در حال حاضر، هیچ فناوری، از جمله هوش مصنوعی، نمی‌تواند جایگزین توانایی انسان در خلاقیت و حل خلاقانه مسائل شود. هوش مصنوعی به داده‌هایی که به آن داده می‌شود و نتایجی که می‌تواند بر اساس آن داده‌ها رمزگشایی کند محدود می‌شود. نباید از هوش مصنوعی انتظار داشته باشید که فیلم‌ها و عکس‌ها را ویرایش کند، مناظر را ترسیم کند، موسیقی جدید بنویسد، ایده‌های تازه ایجاد کند یا چیزی اختراع کند.

احساسات را منتقل کند

هوش مصنوعی توانایی بروز یا انتقال احساسات را ندارد. در نتیجه، تبدیل احساسات به محتوای معناداری که مشتریان بتوانند در طول سفر خرید خود با آن ارتباط برقرار کنند، برای هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست.

ارتباطات انسانی ایجاد کند

از آنجایی که هوش مصنوعی فاقد احساسات است، نمی‌تواند ارتباطات انسانی واقعی ایجاد کند. سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی محدود به کارهایی هستند که برای انجام آن برنامه‌ریزی شده‌اند. آن‌ها نمی‌توانند همدلی نشان دهند و دغدغه‌های فرهنگی و اخلاقی را درک نموده و به آن‌ها عمل کنند.

تفکر انتقادی داشته باشد

فناوری هوش مصنوعی برای تصمیم‌گیری‌های نهایی که نیاز به تفکر انتقادی دارد استفاده نمی‌شود. در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند در کمک به جمع‌آوری داده ها و حتی تجزیه و تحلیل آن‌ها مزیت ایجاد کند، اما باید توجه داشت که برنامه ریزی توسعه‌ای و استراتژیک به عنصر تفکر انتقادی انسان‌ها نیاز دارد.

با در نظر گرفتن این موارد که هوش مصنوعی هنوز نمی‌تواند انجام دهد، باید امیدوار بود که بازاریاب های دیجیتال هنوز مورد نیاز هستند و تا آینده‌ای نامعلوم این نیاز همچنان ادامه خواهد داشت.

چگونه با هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال به رشد خود ادامه دهیم؟

چگونه با هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال به رشد خود ادامه دهیم؟

خبر خوب این است که همه مشاغل مرتبط با بازاریابی دیجیتال با وجود هوش مصنوعی از بین نمی‌روند. کارهای برجسته زیادی وجود دارد که می‌توانید برای ادامه رشد خود در حرفه بازاریابی با هوش مصنوعی انجام دهید. شما فقط باید همیشه برای انجام این کارها مصمم باشید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  سئو منفی چیست و چه تاثیر در رتبه سایت دارد؟

برای اینکه به عنوان یک بازاریاب دیجیتال بتوانید از هوش مصنوعی برای رشد و پیشرفت در حوزه کاری خود بهره ببرید باید این کارها را انجام دهید:

1- در جریان آخرین اخبار و ترندهای هوش مصنوعی باشید

شما باید همواره در مورد آخرین اخبار و ترندهای مربوط به هوش مصنوعی و نحوه استفاده از آن در زمینه بازاریابی دیجیتال خود را به روز کنید. ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ یکی از آن حوزه‌های شغلی است که در آن "دانش قدرت و قدرت دانش است".

2- مجموعه مهارت‌های قابل جایگزینی را شناسایی کنید

مجموعه مهارت‌هایی را شناسایی کنید که اگر هنوز جایگزینی برای آن‌ها پیدا نشده، به زودی راهکارهای هوش مصنوعی جای آن‌ها را خواهند گرفت. این گونه مهارت‌ها شامل آن دسته از کارهای روزمره و تکراری می‌شوند که وقت‌گیر و بیش از حد خسته کننده هستند.

3- مهارت‌هایی را شناسایی کنید که هوش مصنوعی نمی‌تواند جایگزین آن‌ها شود

به سراغ شناسایی مهارت‌های غیر تکراری، خلاقانه و دیگر مهارت‌هایی بروید که انتظار نمی‌رود هوش مصنوعی در حال حاضر یا در آینده نزدیک بتواند با آن‌ها مقابله کند یا جایگزین آن‌ها شود.

آیا در هر یک از موارد شناسایی‌شده تخصص و مهارت دارید؟ اگر چنین است، بیشتر و بیشتر روی آن‌ها تمرکز کنید.

4- همواره تطبیق پذیر باشید

مرحله بعدی سازگاری، تطبیق پذیری و آمادگی برای تغییر کردن است. شما نمی‌توانید جلوی تغییرات را بگیرید، اما می‌توانید تعیین کنید که این تغییرات چگونه بر شما و پتانسیل شغلی شما تأثیر بگذارند و چگونه از تغییرات به نفع خود استفاده کنید.

5- همه کاره شوید

مجموعه مهارت‌های خود را به روز نگه دارید و مهم‌تر از همه، همه کاره بمانید. به محض اینکه یک فناوری جدید در دسترس عموم قرار می‌گیرد، آن را یاد بگیرید و جدیدترین استراتژی‌ها را با کمک آن طراحی کنید تا پیشرو و در راس باشید.

امروزه نیاز به بازاریاب‌های دیجیتال برای رقابت در فضای آنلاین یک ضرورت است و شما از قبل می‌دانید که شغل شما برای شرکت‌های مختلف، در صنایع گوناگون و در سراسر جهان از اهمیت خاصی برخوردار است.

هوش مصنوعی عامل موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

در حالی که ممکن است هوش مصنوعی را تهدیدی برای شغل مورد علاقه خود، یعنی بازاریابی دیجیتال بدانید، می‌توانید از مزایا و قابلیت‌های آن در شغل خود بهره ببرید، بیشتر رشد کنید و همزمان، آن تغییراتی را که هوش مصنوعی بر صنعت دیجیتال مارکتینگ تحمیل می‌کند بپذیرید.

حوزه دیجیتال مارکتینگ دائما در حال تحول است و هوش مصنوعی همچنان در آن نقش خواهد داشت. شما می‌توانید با کسب دانش بیشتر در زمینه هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ، و ادغام این دو، برای خود و توانایی‌های بازاریابی خود به صورت مستمر ارزش ایجاد کنید.

منبع: https://rockcontent.com/

اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.