5 مرحله برای دست یابی به جعبه پاسخ گوگل یا Google Answer Box

جعبه پاسخ گوگل

فهرست مطلب (کلیک کنید )

یکی از استراتژی‌های جالب سئو تلاش برای برنده‌شدن در جعبه پاسخ گوگل است. اما چه ارتباطی بین رتبه‌بندی، محتوا و جعبه پاسخ گوگل وجود دارد؟ این همان سؤالی است که قصد داریم در این مقاله از مجله آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا به آن بپردازیم و به طور کامل جعبه پاسخ گوگل را برای شما توضیح دهیم.

Google Answer Box  یا جعبه پاسخ گوگل چیست؟

در سال 2015، گوگل قابلیتی را برای نمایش نتایج جستجو به نام Answer Box معرفی کرد. Answer Box با Google Answers  که یک ویژگی با نام مشابه که اساساً یک پایگاه‌داده بود کاملاً متفاوت است. جعبه پاسخ یک عنصر خاص گوگل است که توسط یک کادر خاکستری روشن احاطه شده است و در بالای نتایج ارگانیک گوگل (شاید در زیر تبلیغات) ظاهر می‌شود. این الگوریتم سعی می‌کند بدون کلیک بر روی لینک‌ها به طور مستقیم به سؤال شما پاسخ دهد. این قابلیت را میتوان زیر مجموعه‌ای از گراف دانش گوگل دانست.

در اصل، بدون نیاز به کلیک بر روی نتیجه‌ای که به نظر می‌رسد بهترین پاسخ را دارد، به سؤالی که در جستجوی آن هستید پاسخ می‌دهد. در بروزرسانی مه 2020 گوگل نمایش این باکس ها را دو ردیفه کرد و دو پاسخ از دو سایت مختلف را نشان می دهد. جعبه پاسخ گوگل پاسخ دقیقی را که با عبارت جستجو مطابقت دارد در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در بیشتر موارد، یک سؤال مستقیم مطرح می‌شود. سه‌راه وجود دارد که پاسخ‌ها در کادر پاسخ ارائه می‌شوند.

  • پاراگراف‌هایی که گزیده‌ای کوتاه از متن را به تصویر می‌کشند
  • لیست‌ها
  • جداول

برای اینکه محتوای خود را به‌عنوان پاسخ مستقیم نمایش دهید، باید اطلاعاتی را در سایت خود ارائه دهید که تاحدامکان به عبارت جستجو نزدیک باشد. اگر مستقیماً به سؤالی پاسخ دهید، نمایش در کادر پاسخ محتمل‌تر می‌شود. به‌عنوان‌مثال بنویسید که کرونا چیست؟ تاکنون، پاسخ‌های مستقیم فقط برای جستجوهای خاص توسط گوگل نمایش‌داده‌شده است.

  • تعاریف
  • توضیحات
  • دستورالعمل‌ها
  • فهرست‌ها
  • سؤالات عمومی
  • علائم بیماری

جعبه پاسخ گوگل

چگونه به اینجا رسیدیم؟

جعبه پاسخ تنها قابلیتی نبود که گوگل در سال 2015 منتشر کرد. گوگل در همان سال Rankbrain را  نیز معرفی کرد ، یک الگوریتم یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی. Rankbrain چیزهایی مانند نحوه جستجوی افراد و تفاوت‌هایی که در نتایج آن‌ها انتظار دارند را در صورت استفاده از عبارات متفاوت برای جستجوهای مشابه یاد می‌گیرد  و سپس آموخته‌های خود را ترکیب می‌کند تا نتایج همواره بهتر از قبل شوند.

Rankbrain می‌تواند یک موضوع طولانی و جذاب باشد و اگر می‌خواهید با سئو بهتر شوید، باید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. اما در این مقاله به دنبال این هستیم که نقش Rankbrain در نحوه جذب محتوا برای درخواست‌های خاص توسط جعبه پاسخ بپردازیم.

نکته‌ای وجود دارد که باید به آن توجه کرد. محتوای جعبه پاسخ لزوماً نباید با رتبه‌بندی محتوا یکی باشند. محتوای موجود در جعبه پاسخ و رتبه‌بندی محتوا به‌عنوان نتیجه می‌توانند متفاوت باشند. Rankbrain به موتور جستجو کمک کرده تا نکات ظریف را پیدا کند، بنابراین اگر نتیجه شماره 1 به بهترین وجه به سؤال یا جستجوی یک جعبه پاسخ نمی‌دهد، Google چیز دیگری را انتخاب می‌کند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش چیست؟

درواقع علاوه بر بازدید بالایی که از طریق قرارگرفتن در جعبه پاسخ گوگل به دست می‌آورید، به یک مزیت فوق‌العاده دست پیدا می‌کنید و آن این است که شما مجبور نیستید در جایگاه اول در SERP باشید . این امکان وجود دارد که مثلاً محتوا از موقعیت 3، 4 یا 5 استفاده شود. بااین‌وجود، باید بین جعبه پاسخ گوگل و جعبه اطلاعات تمایز قائل شد.

چرا از جعبه پاسخ گوگل استفاده کنیم؟

طبق تحقیقات، پاسخ‌های سریع در جعبه پاسخ 32.6 درصد از نرخ کلیک را افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که برای سئو بسیار مهم هستند . شما با کمک جعبه پاسخ گوگل می‌توانید به موارد زیر، دست پیدا کنید:

افزایش ترافیک، برای این کار باید سئوی محتوای سایت را انجام دهید.

تغییر استراتژی سئو، بهتر متوجه خواهید شد که کدام عبارات بهتر است و باید بیشتر روی آن تمرکز کنید.

درک علایق کاربر، یک جعبه پاسخ باید اطلاعات موردنظر را در اختیار کاربر قرار دهد، اما در عمل اغلب کافی نیست. به همین دلیل است که کاربر همچنان به دنبال پاسخ دقیق سؤال خود در 10 جستجو برتر گوگل است. به‌عنوان‌مثال، شخصی "آگهی استخدام" را در جستجو وارد کرده است، او احتمالاً به دنبال کار است و در نتایج جعبه پاسخ گوگل، یک نمودار دریافت می‌کند. در 10 نتیجه برتر، لیستی از سایت‌ها را با پیشنهادهای شغلی می‌بینیم. به همین دلیل مهم است که روی کلمات کلیدی که پاسخ‌های سریع ایجاد می‌کنند، کار کنید.

از قابلیت جعبه پاسخ به بهترین شکل استفاده کنید

مطمئن شوید که محتوای شما برای عبارت یا سؤالی که مردم جستجو می‌کنند، بهینه شده است. این نکته نیز در مورد پرداختن به نیازهای مخاطب است. شما نمی‌توانید کلیدواژه خود را بسازید و انتظار داشته باشید که اگر مخاطبان شما آن را جستجو نمی‌کنند، رتبه و بازدید بگیرند.

 توصیه‌های مختلفی در مورد انواع کلمات برای بهینه‌سازی وجود دارد و شما می‌توانید به طور دلخواه یک قطعه از محتوا را با یک سؤال کامل و به‌عنوان عبارت کلیدی بهینه کنید. توصیه ما این است که روی کلمات کلیدی طولانی تمرکز کنید. ابزارهای زیادی برای پیداکردن کلمات کلیدی که افراد جستجو می‌کنند وجود دارد.

 یک نکته بسیار ساده و ابتدایی درمورد محتوا وجود دارد که متأسفانه بسیاری از سایت‌ها از آن غافل می‌شوند. محتوای شما باید به سؤالی که قرار است به آن پاسخ دهد، واقعاً پاسخ داشته باشد. پاسخی که در محتوای بهینه شده خود وارد می‌کنید باید واضح، مختصر و صحیح باشد. گوگل می‌تواند متوجه شود که پاسخ شما نادرست است و به طور خودکار بر رتبه‌بندی محتوای دیگر شما در جستجو نیز تأثیر بگذارد. برخی منابع توصیه می‌کنند که یک نسخه کوتاه از پاسخ را در 50 تا 100 کلمه اول صفحه قرار دهید.

از تعداد بهینه کلمات و کاراکترها استفاده کنید

ارائه متن باید به‌گونه‌ای باشد که گوگل بتواند به‌راحتی از محتوای شما استفاده کند. متن را با پاراگراف‌های کوتاه جدا کنید. طول استاندارد برای یک قطعه 40 تا 50 کلمه است. به همین دلیل است که شما باید هر پاراگراف مقاله را بیش از 50 کلمه و کمتر از 40 کلمه ننویسید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  آموزش دیجیتال مارکتینگ، یادگیری رایگان و حرفه ای بازاریابی

صبور باشید!

نمایش شما در Google Answer Box یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. اگر واقعاً آن را می‌خواهید، مراقب نحوه رتبه‌بندی محتوایی که بهینه‌سازی کرده‌اید و هرگونه تغییر در نحوه رتبه‌بندی آن باشید. می‌توانید تغییرات کوچکی در محتوای خود ایجاد کنید تا ببینید آیا به شما کمک می‌کند به جعبه پاسخ نزدیک شوید یا خیر. می‌توانید از برخی از منابع موجود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد SEO و گنجاندن آن در بازاریابی محتوای خود استفاده کنید. منابعی مانند  Conductor و Search Engine Land.

اگر محتوای شما باکیفیت بالا و مخاطب‌محور باشد، نه‌تنها خود را در موقعیت بهتری برای برنده‌شدن در جعبه پاسخ قرار می‌دهید، بلکه رتبه خود را در جستجو بهتر می‌کنید.

آیا جعبه پاسخ گوگل باعث کاهش ترافیک سایت می‌شود؟

هدف از بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) هدایت ترافیک بیشتر به یک وب‌سایت است. زمانی که جعبه پاسخ گوگل عرضه شد، خیلی از افراد نگران بودند که ارائه اطلاعات دقیق یا همان پاسخ درست سؤال می‌تواند منجر به ازدست‌دادن این ترافیک ارزشمند شود. البته گوگل پس از چند آزمایش اعلام کرده است که ترافیک صفحاتی که چنین جایگاهی دارند افزایش‌یافته است. بااین‌وجود همچنان این سؤال مطرح است و بسیاری به دنبال این هستند که در عین حفظ پاسخ درست در جعبه پاسخ گوگل،  ترافیک هم بگیرند.

می‌توان اقداماتی را برای کاهش خطر کلیک نکردن کاربر بر روی  URL که با جعبه نمایش داده می‌شود، انجام داد. یکی از این اقدامات برای مثال، اگر به دنبال یک دستور غذا هستید، باید مراحل را با جزئیات توضیح دهید اما فقط چند مرحله از دستور غذا در کادر پاسخ گوگل نمایش داده شود.  در این صورت برای مشاهده دستور پخت کامل، کاربر باید روی نتیجه جستجو کلیک کند.

همچنین اگر از کلمات کلیدی خود در قالب یک سؤال و سپس یک پاسخ کوتاه و مشخص استفاده کنید، نتیجه خوبی دارد و باعث می‌شود مخاطب برای اطلاعات بیشتر وارد سایت شود.

جعبه پاسخ گوگل

پنج مرحله برای قرارگرفتن در جعبه پاسخ گوگل

مرحله 1: تحقیقات مربوط به کلمات کلیدی را انجام دهید

مرحله 2: پاسخ خود را مشخص و مختصر کنید

مرحله 3: ساختار محتوایی واضحی داشته باشید

مرحله 4: متن خود را بهینه کنید

مرحله 5: قدرت اسکیما را در نظر داشته باشید

در ادامه به توضیح هر یک از این مراحل خواهیم پرداخت.

مرحله 1: تحقیقات مربوط به کلمات کلیدی را انجام دهید

همان‌طور که چندین بار به این موضوع اشاره شد، انجام تحقیقات کلیدواژه اولین قدم ضروری برای دریافت جعبه پاسخ است. سؤالاتی را که کاربران می‌پرسند شناسایی کنید، سپس سؤالاتی را که کسب‌وکار شما می‌تواند به آنها پاسخ دهد ارزیابی کنید. برخی از ابزارهای عالی برای انجام این کار عبارت‌اند از answerthepublic.com،  Google AdWords و ویژگی پیشنهادهای خودکار گوگل هستند.

توجه: این احتمال وجود دارد که برای بسیاری از سؤالات جعبه پاسخ نشان داده نشود، یا Google یک‌بخشی را نشان دهد که به سؤال پاسخ خوبی نمی‌دهد. هر دوی اینها را باید فرصت دانست. گوگل هرگز ثابت نیست، الگوریتم مدام در حال تجزیه‌وتحلیل و بهبود است؛ بنابراین، اگر یک جعبه پاسخ ضعیف عمل کند، ممکن است تصمیم بگیرد که پاسخ دیگری را نمایش دهد. شما با بهبود محتوا و نکات مراحل بعدی می‌توانید گزینه دوم نمایش در جعبه پاسخ برای گوگل باشید و از مزایای آن بهره ببرید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  ساخت فیلم صنعتی در سال 2023 چه قواعدی دارد؟

مرحله 2: پاسخ خود را مشخص و مختصر کنید

درحالی‌که لحن و اصطلاحات جذاب، زیبا به نظر می‌رسند،  اما گوگل می‌خواهد پاسخی مرتبط و خاص و مختصر برای سؤال کاربر ارائه دهد، بنابراین باید محتوای خود را در این زمینه بهینه کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید محتوایی برای یک جعبه پاسخ برای سؤال «علائم کرونا چیست؟» نمایش داده شود، قطعاً جملة خود را باید این‌گونه شروع کنید: " علائم کرونا شامل ... ". به واضح و مختصر بودن سؤال توجه نمایید.

مرحله 3: ساختار محتوایی واضحی داشته باشید

3 نوع ساختار مختلف وجود دارد که در بخش جعبه پاسخ گوگل در بالای نتایج جستجو مشاهده خواهید کرد. این موارد عبارت‌اند از: پاراگراف‌ها، فهرست‌ها و جداول (نمودارها).

برای بهترین شانس برای دستیابی به این موقعیت، باید یکی از این ساختارها را انتخاب کنید و متن خود را در این زمینه بهینه کنید. توصیه ما برای این مرحله این است که فکر کنید "گوگل چه کاری انجام می‌دهد؟" به‌عنوان‌مثال، اگر گوگل بخواهد به سؤالی پاسخ دهد که با "چقدر، چه، چه کسی، چه زمانی، کجا" شروع می‌شود، احتمالاً یک جعبه پاسخ پاراگراف را استفاده نماید. اگر جستجو با «چگونه» شروع شود، احتمالاً مجموعه‌ای از مراحل در یک لیست را انتخاب کند. اگر سؤال با «بهترین» شروع شود، ممکن است فهرست یا جدول را نمایش دهد.

مرحله 4: متن خود را بهینه کنید

بهینه‌سازی تگ عنوان، تگ هدر (برچسب <h1>)، عنوان های فرعی و متن با قابلیت پاسخ فوری به مخاطبان خود و گوگل ضروری است. شما می‌توانید این کار را با انجام برخی تحقیقات کلمات کلیدی و گنجاندن پرس‌وجوهای جستجوی هدف در عنوان صفحه انجام دهید، مانند:

برای داشتن بهترین عملکرد در سئو، مطمئن شوید که تمام محتوای شما به‌درستی نگارش شده است، به منابع معتبر لینک داده شده است و در صفحه‌ای قرار می‌گیرد که از نظر فنی عملکرد خوبی دارد.

مرحله 5: قدرت اسکیما را در نظر داشته باشید

ازآنجایی‌که Google هنگام ایجاد جعبه پاسخ به دنبال اطلاعات خاصی است، باید تلاش کنید تا به موتور جستجو کمک کنید تا محتوای شما را کشف کند.  برای اینکار باید از اسکیما استفاده کنید. کد های اسکیما به درک صحیح گوگل از محتوای سایت کمک می کند.

نکته آخر درباره جعبه پاسخ گوگل

در بسیاری از جعبه‌های پاسخ، تصاویر شاخص را در کنار محتوا مشاهده خواهید کرد. گاهی اوقات این تصاویر مستقیماً از محتوای جعبه پاسخ استفاده می‌کنند. مطمئن شوید که یک تصویر عالی برای محتوای خود استفاده کرده اید که با کلمه کلیدی مرتبط است و در عین حال نشان‌دهنده برند شما است. تصاویر باید متن جایگزین داشته باشد و به نسبت صحیح بهینه شده باشد.

برگرفته از : cognitiveseo.com و noisylittlemonkey.com

اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.