اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

فهرست مطلب (کلیک کنید )

در واقع، تأثیر اینترنت تا حدی زیاد و با نتایج قابل‌قبول بوده است که حتی نحوه خرید مردم را نیز تغییر داده و تا حد زیادی به وب منتقل کرده است. قطعاً در هرکجا که مردم مشارکت داشته باشند، فرصت مناسبی برای فروش و تبلیغات ایجاد می‌شود. اما اینکه ما تا چه اندازه بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم، بستگی به توانایی و مهارت ما دارد. دیجیتال مارکتینگ، مهارتی است که باعث می‌شود در دنیای اینترنت، خود را معرفی کنید، مشتری جذب کنید و سود خوبی به دست آورید. جای تعجب نیست که وجود چنین پتانسیلی، آموزش دیجیتال مارکتینگ را در کانون توجهات قرار دهد. اما برای اینکه مراحل آموزش را یک به یک و با دقت پیش برویم، باید ابتدا با اهمیت دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا تلاش کرده‌ایم که در حد توان، به این موضوع بپردازیم؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای یک کسب‌وکار در چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین، تمام فعالیت‌های بازاریابی برای جذب مشتری و حفظ مشتری را توصیف می‌کند که یک شرکت در اینترنت اجرا می‌کند. درحالی‌که بازاریابی سنتی به تبلیغات چاپی، ارتباطات تلفنی یا بازاریابی فیزیکی می‌پردازد، دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به‌صورت آنلاین انجام شود و این به این معنی است که امکانات بسیار بیشتری برای دستیابی به مشتریان از جمله ایمیل، ویدئو، شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو وجود دارد.

در این مرحله، دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکار شما و برای رشد برند شما حیاتی است. امروزه، هر کسب‌وکاری  که اصولی فعالیت می‌کند و اهمیت اینترنت را درک کرده است، یک وب‌سایت دارد یا یک پیج در شبکه‌های اجتماعی دارد یا استراتژی تبلیغات آنلاین دیگری را ایجاد می‌کند. محتوای آنلاین امروزه به‌قدری رایج است که مصرف‌کنندگان انتظار دارند پاسخ هر چیزی را به‌صورت آنلاین پیدا کنند. هر کسب‌وکاری که بتواند اطلاعات بیشتری و به‌روزتری را از خود در اینترنت به اشتراک بگذارد، زودتر از دیگران شناسایی می‌شود.

به طور خلاصه، برای رقابت کردن، به‌عنوان یک کارآفرین، باید برخی از جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ را بپذیرید و به‌درستی به آن بپردازید. بنابراین لازم است به دنبال آموزش دیجیتال مارکتینگ باشید تا از باقی رقبا عقب نیفتید.

ازآنجایی‌که دیجیتال مارکتینگ گزینه‌ها و استراتژی‌های زیادی در ایجاد ارتباط با مشتری دارد، می‌توانید خلاق باشید و انواع تاکتیک‌های بازاریابی را تجربه کنید. علاوه بر جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید از ابزارهایی مانند داشبوردهای تحلیلی برای ردیابی موفقیت و بازگشت سرمایه تبلیغات خود، بیشتر از محتوای تبلیغاتی سنتی مانند یک بیلبورد یا تبلیغات چاپی استفاده کنید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  آخرین به روزرسانی الگوریتم های گوگل در سال 2023

آیا دیجیتال مارکتینگ برای همه مشاغل تاثیرگذار است؟

دیجیتال مارکتینگ می‌تواند برای هر کسب‌وکاری در هر صنعتی تاثیر داشته باشد. صرف‌نظر از آنچه که شما می‌فروشید، دیجیتال مارکتینگ برای شناسایی نیازهای مخاطبان و ایجاد محتوای آنلاین ارزشمند است. این بدان معنا نیست که همه شرکت‌ها باید یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ را به یک‌شکل اجرا کنند. هر کسب‌وکاری باید باتوجه‌به نوع مشتری خود اقدام به استفاده از دنیای اینترنت کند.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان بیشتری نسبت به آنچه که قبلاً می‌توانستید دسترسی داشته باشید و مشتریان جدیدی را که احتمال خرید محصول یا خدمات شما را دارند هدف قرار دهید. به‌علاوه، اغلب ارزان‌تر از تبلیغات سنتی است و به شما این امکان را می‌دهد موفقیت را به‌صورت روزانه اندازه‌گیری کنید و استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را به‌دلخواه تغییر دهید.مزایای زیادی در دنیای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. بیایید برخی از مهم‌ترین  آنها را تحلیل کنیم:

شما می‌توانید فقط اشخاصی را هدف قرار دهید که احتمال خرید محصول یا استفاده از خدمات شما توسط آنها وجود داشته باشد. به این صورت نه‌تنها هزینه کمتری کرده‌اید، بلکه مشتری بیشتری را جمع می‌کنید. به بیان ساده، تیر شما مستقیماً به هدف می‌خورد.

اگر تبلیغی را در تلویزیون، مجله یا بیلبورد قرار دهید، کنترل محدودی روی افرادی که آگهی را می‌بینند دارید. مطمئناً، می‌توانید برخی از آمارهای جمعیتی، از جمله خوانندگان مجلات معمولی یا جمعیت یک محله خاص را اندازه‌گیری کنید، اما هنوز هم تا حد زیادی تقریبی است.

دیجیتال مارکتینگ به شما امکان می‌دهد تحقیقات لازم را برای شناسایی خریدار انجام دهید.  به شما این  امکان را می‌دهد که با کمترین هزینه، استراتژی بازاریابی خود را در طول زمان اصلاح کنید.

دیجیتال مارکتینگ ارزان‌تر از روش‌های بازاریابی سنتی است

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در این است که به شما این امکان را می‌دهد که اقدامات خود را به‌صورت روزانه دنبال کنید و اگر بازده بالایی را نشان نمی‌دهد، مقدار پولی را که در یک کانال خرج می‌کنید، کاهش دهید. این مورد را نمی‌توان در مورد اشکال سنتی تبلیغات گفت. مهم نیست که بیلبورد شما در کجای شهر قرار دارد و چقدر مؤثر است، شما باید تا زمان تعیین شده پول آن را پرداخت کنید، حتی اگر نتیجه‌ای نداشته باشد.

با دیجیتال مارکتینگ، کنترل کاملی بر جایی که می‌خواهید پول خود را خرج کنید، دارید. شما می‌توانید برای ایجاد محتوای اینستاگرام با قابلیت تبدیل بالا، پول خرج کنید و یا ترجیح دهید یک سایت خوب داشته باشید. یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ به شما این  امکان  را می‌دهد که به طور مداوم بچرخید و مطمئن شوید که هرگز پول خود را برای کانال‌هایی که خوب کار نمی‌کنند هدر نمی‌دهید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  چگونه بودجه خزش یا Crawl Budget را بهینه کنیم؟

به‌عنوان‌مثال، اگر برای یک کسب‌وکار کوچک با بودجه کم‌ کار می‌کنید، ممکن است بخواهید سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌نویسی یا سئو را امتحان کنید، سه استراتژی که می‌توانند بازدهی بالایی را حتی با حداقل هزینه به شما بدهند.

از مهم‌ترین رقبای صنعت خود پیشی بگیرید

از دیگر اهمیت دیجیتال مارکتینگ این است که اگر کسب‌وکار کوچکی دارید، تنها راه رقابت شما با برندهای اصلی در حوزه فعالیت مشترکان، دیجیتال مارکتینگ است.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید برخی از کلمات کلیدی مرتبط با محصول یا خدمات خود را شناسایی کنید و محتوای باکیفیت ایجاد کنید تا به شما در رتبه‌بندی آن کلمات کلیدی در موتورهای جستجو کمک کند. موتورهای جستجو اهمیتی نمی‌دهند که شما یک کسب‌وکار کوچک هستید یا چندملیتی، آنها همیشه محتوایی را که برای مخاطب هدف مفیدتر است اولویت‌بندی می‌کنند.

علاوه بر این، شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند که از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ به مخاطبان جدیدی دست پیدا کنید.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ قابل‌اندازه‌گیری است

دیجیتال مارکتینگ می‌تواند از ابتدا تا انتها نمای کاملی از تمام معیارهایی که ممکن است برای کسب‌وکار شما مهم باشد، از جمله برداشت‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، بازدیدها، کلیک‌ها و زمان  صرف شده توسط مشتری بر روی سایت را به شما ارائه دهد. این یکی از بزرگ‌ترین مزایای بازاریابی آنلاین است. درحالی‌که تبلیغات سنتی می‌تواند برای اهداف خاصی مفید باشد، بزرگ‌ترین محدودیت آن نداشتن قابلیت اندازه‌گیری است.

برخلاف اکثر تلاش‌های بازاریابی آفلاین، دیجیتال مارکتینگ به بازاریابان اجازه می‌دهد تا نتایج دقیق را در زمان واقعی مشاهده کنند. اگر تابه‌حال تبلیغی را در روزنامه اجرا کرده باشید، می‌دانید که چقدر دشوار است تخمین بزنید که واقعاً چند نفر آن صفحه را مرور کرده‌اند و به تبلیغ شما توجه کرده‌اند. هیچ راه مطمئنی برای دانستن اینکه آیا آن تبلیغ باعث افزایش فروش بوده است وجود ندارد.

استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 یکی از مهم‌ترین دلایل  اهمیت دیجیتال مارکتینگ، استراتژی‌های آن است که بسیار متنوع و درعین‌حال تأثیرگذار هستند. همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، متناسب با نوع کسب‌وکار خود می‌توانید از هرکدام استفاده کنید. یک کمپین بازاریابی آنلاین خوب شامل استفاده از ابزارهای متعدد و برنامه‌ریزی زمان و روش‌های اجرا می‌شود. قبل از استفاده از یک ابزار نوع شرکت، بازار، هدف، رقابت و بالاتر از همه اهداف را بررسی کنید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  تبلیغات پوش نوتیفیکیشن چیست + نحوه راه‌اندازی !

از جمله ابزارهای بازاریابی اینترنتی :

سئو: بهینه‌سازی سایت برای قراردادن آن در صفحات اول نتایج جستجوی گوگل.

SEM : برنامه‌ریزی تبلیغات پولی با ابزار Adwords Google.

SMM : استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای جذب مشتریان بیشتر و حفظ آنها.

DEM : ارتباطات سفارشی شرکت با مخاطب، از طریق بازاریابی ایمیلی (خبرنامه).

روابط‌عمومی: ایجاد وبلاگ‌ها و انجمن‌ها برای جذب مشتری.

لینک‌سازی: ایجاد روابط با سایت‌های دیگر به‌منظور به‌دست‌آوردن لینک که به وب‌سایت شرکت مراجعه می‌کند. آنها به بهبود رتبه‌بندی موتورهای جستجو کمک می‌کنند.

بازاریابی وابسته: ایجاد مشارکت با سایت‌های دیگر برای دریافت ورودی.

مزایای سرمایه‌گذاری در دیجیتال مارکتینگ به طور خلاصه

سرمایه‌گذاری در دیجیتال مارکتینگ نتایج قابل‌توجهی را با هزینه بسیار کمتر از انجام یک کمپین بازاریابی سنتی ارائه می‌دهد.در اینجا برخی از مزایای دیجیتال مارکتینگ آورده شده است :

رقابت:

 وب امکان به چالش کشیدن مستقیم رقبا را فراهم می‌کند. ارزش‌افزوده محصولات یا خدمات قابل‌مشاهده در نتایج موتورهای جستجو، به کاربر امکان انتخاب بر اساس کیفیت را می‌دهد و بیش از همه به قدرت شرکت پی می‌برد.

اندازه‌گیری:

 در دیجیتال مارکتینگ ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس وجود دارد که به شما امکان می‌دهد بازدید از وب‌سایت و رفتار کاربر را هر روز نظارت کنید. به‌عنوان‌مثال، پیشرفت کمپین‌های بازاریابی در Google Adwords و در شبکه‌های اجتماعی قابل نظارت است. همه اینها منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود.

 دردسترس‌بودن:

 یک وب‌سایت در هر زمان قابل‌دسترسی است و اطلاعات موجود در آن همیشه برای مشاوره آنلاین توسط مشتریان جدید در دسترس است. بنابراین برای اینکه همیشه در دسترس مشتریان باشید، اهمیت دیجیتال مارکتینگ را در نظر داشته باشید.

تعامل:

حضور آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که بیش از هرزمان دیگری و هزینه کمتری به گفتگو با مشتری خود بپردازید. داشتن یک پیج در شبکه‌های اجتماعی  مثل اینستاگرام باعث می‌شود تا مشتریان به‌راحتی برای شما کامنت بگذارند، سؤالات خود را بپرسند و به جواب برسند. همچنین با کمک دیجیتال مارکتینگ می‌توانید در روزهای حراج خود را به‌راحتی به گوش همه برسانید، مزایا ویژه برای مشتریان ثابت ایجاد کنید و همچنین مشتریان قدیمی خود را ثابت نگه دارید.

بودجه‌بندی:

 به لطف اندازه‌گیری دقیق میزان موفقیت تبلیغات، می‌توان بودجه بازاریابی آنلاین را به طور ایده‌آل کنترل کرد و هرجا که احساس می‌شود سودی ندارد، به سرعت روند فعالیت را متوقف کرد و گزینه دیگری را امتحان کرد.

برگرفته از : infidigit.com

اشتراک گذاری :

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.