معجزه چگالی کلمات کلیدی در سئو+ فرمول سال 2023

چگالی کلمات کلیدی

فهرست مطلب (کلیک کنید )

اگر تابه‌حال در مورد سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) برای وب‌سایت خود تحقیق کرده‌اید، احتمالاً در مقطعی با عبارت «چگالی کلمات کلیدی» برخورد کرده‌اید. چگالی کلمات کلیدی، اصطلاحی است که در سئو برای تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا عبارت در یک صفحه‌نمایش داده می‌شود، استفاده می‌شود.

درگذشته این عامل بسیار مهم‌تر بود و تأثیر بیشتری بر رتبه‌بندی موتورهای جستجوگر داشت. اما با تغییرات و پیشرفت‌هایی که موتورهای جستجو در سال‌های اخیر داشته‌اند و با پیشرفت استفاده مردم از اینترنت، رویکرد سئو نیز تکامل پیدا کرده است، از جمله مفهوم چگالی کلمات کلیدی که پررنگ‌تر از تراکم آن شده است.

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density عبارت است از فراوانی ظاهرشدن یک کلمه کلیدی در متن نسبت به تعداد کلماتی که محتوا دارد. برای مثال، اگر آن کلمه کلیدی 4 بار در یک متن 200 کلمه‌ای ظاهر شود، چگالی کلمه کلیدی 2٪ خواهد بود.

در اواخر دهه 1990، زمانی که رونق موتورهای جستجو آغاز شد، چگالی کلمات کلیدی عامل بسیار مهمی در تعیین رتبه یک صفحه بود. در زمینه بهینه‌سازی موتور جستجو، چگالی کلمه کلیدی می‌تواند به‌عنوان عاملی در تعیین اینکه آیا صفحه مربوط به آن عبارت جستجو شده است یا خیر، استفاده شود.

 هنگامی که مدیران وب‌سایت متوجه این موضوع  شدند، شروع به پیاده‌سازی تراکم کلمات کلیدی بهینه در تمام صفحات خود کردند. به‌این‌ترتیب تبدیل به یک‌ رویه رایج شده و کم‌کم به عاملی فرعی برای کسب رتبه خوب تبدیل شده بوذ.

البته اولویت‌های موتور جستجو برای رتبه‌بندی سئو دستخوش تغییرات زیادی شده است و امروزه استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی (عملی که به‌عنوان "کیورد استافینگ" شناخته می‌شود) می‌تواند باعث جریمه شدن سایت و کاهش رتبه آن شود. به همین دلیل است که متخصصان سئو می‌گویند چگالی بهینه کلمه کلیدی بین 1 تا 3 درصد است. درصد بالاتر را می‌توان به‌عنوان هرزنامه در جستجوها در نظر گرفت. این موارد در بازاریابی محتوا  از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید همواره در نظر داشته باشید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  قیف فروش چیست؟ از مزایا و مراحل آن

نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی

یک فرمول اساسی برای محاسبه درصد چگالی کلمه کلیدی شما وجود دارد. شما فقط باید تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی مد نظرتان در محتوای شما ظاهر می‌شود را بشمارید ( آن را کلمه کلیدی یا تعداد دفعات CVK بنامیم)، آن عدد را بر تعداد کل کلمات در متن (CPT) تقسیم کرده و عدد بدست آمده را ضرب در  100 کنید.

فرمول اول: (CVK / CPT) * 100

این فرمول به چگالی کلمات کلیدی صفحه‌ای که در حال تجزیه‌وتحلیل هستید منجر می‌شود. اگر هر تگ html دیگری اضافه کرده‌اید که پس از ارسال در متن ظاهر نمی‌شود، آنها را در CVK خود حساب نکنید.

برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی یک عبارت متشکل از چند کلمه، فرمول به‌صورت زیر خواهد بود:

فرمول 2 {(CVK * CPK) / CPT} * 100

CPK به تعداد کلماتی که عبارت کلیدی دارد اشاره می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، اگر کلمه کلیدی "لباس زنانه" باشد و 5 بار در یک متن 458 کلمه‌ای استفاده شده باشد، فرم به این صورت خواهد بود:

{(5 * 3) / 458} * 100 = 3.27٪

اگرچه در واقعیت، این فرمول به طور مصنوعی تراکم کلمات کلیدی را افزایش می‌دهد. توصیه من این است که همیشه از فرمول 1 استفاده کنید. یعنی تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی ظاهر می‌شود را می‌شمارد و اگر از چند کلمه تشکیل شده باشد باز هم به‌عنوان یک موجودیت واحد حساب می‌شود؛ بنابراین، هر زمان که عبارت «لباس زنانه» ظاهر شود، آن را به‌عنوان یک کلمه کلیدی به‌حساب می‌آورم نه 3.

چگالی کلمات کلیدی

زمان آن است که تراکم کلمات کلیدی را جدی بگیریم

پس از توضیح همه اینها، توجه به این نکته ضروری است که در چگالی کلمات کلیدی، نباید تحت هیچ شرایطی مهم‌ترین مورد برای سئو در نظر گرفت. افرادی هستند که هنوز فکر می‌کنند هر چه تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی در یک محتوا ظاهر می‌شود بیشتر باشد، تراکم کلمه کلیدی آن عبارت بیشتر می‌شود و هرچه چگالی بیشتر باشد، محتوا برای آن کلمه کلیدی مرتبط‌تر خواهد بود.

این مطلب پیشنهاد می شود :  آخرین به روزرسانی الگوریتم های گوگل در سال 2023

چگالی کلمه کلیدی یک معیار ساده است که نسبت کل کلمه کلیدی / متن را اندازه‌گیری می‌کند. اما این گزارش تراکم کلمات کلیدی صفحات دیگری را که برای رتبه‌بندی برای همان عبارت جستجو رقابت می‌کنند، در نظر نمی‌گیرد.

بسیاری پیشنهاد می‌کنند صفحات دیگری را که با همان عبارت شما رتبه‌ کسب کرده اند، جستجو کنید، آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنید و سپس چگالی کلمه کلیدی را برای بالاتر بودن تنظیم کنید، اما این یک اشتباه است. این کار می‌تواند یک استراتژی باشد که چند سال پیش جواب می‌داد، اما امروز دیگر موفق نیست.

برعکس: استفاده اجباری از یک کلمه کلیدی در متن باعث می‌شود که محتوا تقریباً غیر قابل خواندن باشد، این کار می‌تواند اعتبار شما را کاهش دهد، می‌تواند بازدیدکنندگان شما را آزار دهد و در نهایت باعث شود افراد صفحه شما را ترک کنند و دیگر هرگز از سایت شما بازدید کنند.

اگر موتورهای جستجو به این سادگی بودند، تنها کاری که باید انجام دهید تا رتبه به دست آورید و مرتبط با یک عبارت جستجو در نظر گرفته شوید، تکرار کلمه کلیدی خود بارهاوبارها خواهد بود و اگر این کار را می‌کردید، کیفیت محتوا چگونه بود، چه ارزش واقعی به همراه داشت؟

نکاتی برای رتبه‌بندی فراتر از چگالی کلمات کلیدی

ازآنجایی‌که می‌دانیم موتورهای جستجو آنقدرها هم ساده نیستند، وقت آن است که عوامل بیشتری مانند موقعیت کلمه کلیدی در متن، توزیع آن در متن و تعداد صفحات دیگر مرتبط با کلمه کلیدی را در نظر بگیریم.

سایر عواملی که باید در نظر بگیرید عبارت‌اند از لینک‌های داخلی، ساختار سایت، مدت زمانی که کاربران در سایت شما صرف می‌کنند، بک لینک‌ها، مدت زمانی که صاحب دامنه هستید و غیره. در مواجهه با همه این عوامل، تراکم کلمات کلیدی یک معیار مهم نیست.

این مطلب پیشنهاد می شود :  استانداردترین ساختار محتوا برای سئو | جزئیات محتوای متنی

با نوشتن محتوای باکیفیت، الگویی طبیعی از کلمات کلیدی، افعال، مترادف‌ها، ضمایر و حروف اضافه پدیدار می‌شود. در آنجا معنی و ارزش واقعی متن خود را خواهید یافت. به‌عنوان‌مثال، اگر کلمه کلیدی شما "عید نوروز" است، مقاله شما ممکن است به جشن سنتی، عیدی و سوغاتی اشاره داشته باشد. این ها کلمات مرتبطی هستند که کلمه کلیدی را در هر متنی احاطه کرده است که به تعریف محتوا کمک می‌کند. فرض کنید در حال نوشتن مقاله‌ای در مورد عید نوروز هستید باید کلمه کلیدی شما در تمام مکان‌های مناسب وجود داشته باشد: عنوان صفحه، آدرس اینترنتی، متاتگ و غیره.

سرچ‌های معنایی

اکنون گوگل با چیزی که به آن جستجوی معنایی می‌گویند کار می‌کند. این نوع جستجو بر اساس اصول معناشناسی زبان عمل می‌کند. برخلاف الگوریتم‌های جستجوی معمولی که قبلاً وجود داشت، جستجوی معنایی زمینه، معنا و هدف عبارت جستجو شده را در نظر می‌گیرد. همچنین مکان و مترادف اصطلاحات، تغییرات کلمات و سایر عناصر زبان استفاده کنید. در بسیاری از موارد ممکن است که آنها قبلاً بخشی از محتوایی باشند که شما ایجاد کرده‌اید و اگر نیستند، گنجاندن آنها آن‌قدرها دشوار نیست.

در نتیجه‌گیری بهتر است در مورد تراکم کلمات کلیدی وسواس نداشته باشید. روی دستیابی به متنی تمرکز کنید که طبیعی و خواندنی به نظر برسد. به‌این‌ترتیب، تراکم کلمه کلیدی مناسب را به‌صورت ارگانیک دریافت خواهید کرد.

موتورهای جستجو امروزه بسیار باهوش‌تر از آن چیزی هستند که ما فکر می‌کنیم، و استفاده از آن روش‌های اولیه سئو کارساز نخواهد بود. پیوندی که با انکر تکست خوب به وب‌سایت شما اشاره می‌کند، می‌تواند بیشتر از صفحه‌ای با چگالی کلمه کلیدی عالی برای شما مفید باشد. بیشتر بر تولید محتوای باکیفیت، با ساختار صفحه مناسب تمرکز کنید و با به‌کارگیری یک استراتژی ساخت لینک خوب، می‌توانید جایگاه بهتری در موتورهای جستجو پیدا کنید.

برگرفته از: hubspot.com
اشتراک گذاری :

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.