ابزارهای رایگان پیدا کردن کلمات کلیدی در سال 2023

ابزارهای رایگان پیدا کردن کلمات کلیدی

فهرست مطلب (کلیک کنید )

 

در حال حاضر پیدا کردن کلمات کلیدی به شکل رقابتی در بازار آنلاین به وجود آمده است، پیدا کردن کلمات کلیدی پولساز می‌تواند به وب‌سایت شما کمک کند بیشتر در نتایج جستجو ظاهر شود، اگرچه یک هدف مهم است اما به طور خاص، می‌تواند ترافیک شما را افزایش دهد، برند شما را تقویت کند، به شما کمک کند فروش بیشتری داشته باشید و چشم‌انداز کلی کسب‌وکارتان را در آینده بهبود ببخشید.

اگرچه سئو از نظر فنی برای همه موتورهای جستجو اعمال می‌شود، اما اکثر شرکت‌ها تمرکز خود را روی گوگل می‌گذارند که حدود 90 درصد از بازار موتورهای جستجو را به خود اختصاص داده است. در ادامه این مقاله آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا راه‌هایی را برای تحقیق هدفمند کلمات کلیدی بررسی می‌کنیم.

چرا پیدا کردن کلمات کلیدی ضروری است؟

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که افراد چند بار در ماه و چه کلمات کلیدی را در گوگل وارد می‌کنند که مستقیماً با محصول یا خدمات شما مرتبط است؟ راه‌های مختلفی برای پی‌بردن به این موضوع وجود دارد (در ادامه در مورد این روش‌ها صحبت خواهیم کرد). کلمات کلیدی آن دسته از کلمات یا عباراتی هستند که کاربران هنگام جستجوی آنلاین از آنها استفاده می‌کنند و توسط موتورهای جستجو برای یافتن و طبقه‌بندی محتوا در وب استفاده می‌شوند.

برای درک بهتر نحوه کار، می‌توانید اینترنت را به‌عنوان یک کتابخانه عظیم در نظر بگیرید که موتورهای جستجو متولی آن هستند و فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهند:

  1. مطالب را جمع‌آوری می‌کنند و بر اساس موضوع و کیفیت سازماندهی می‌کنند.
  2. هنگامی که کاربر به کتابخانه می‌رود و با استفاده از کلمات کلیدی خاص درخواستی می‌دهد، موتورهای جستجو مرتبط‌ترین مطالب را برمی‌گردانند.

به همین دلیل است که پیدا کردن کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین عناصر خدمات سئو است .

انواع کلمات کلیدی

یادآوری این نکته مهم است که کلمات کلیدی لزوماً از یک کلمه تشکیل نشده‌اند. گاهی از یک کلمه، گاهی از دو و بیشتر تشکیل شده و گاهی یک عبارت هستند. هر چیزی که کاربر در نوار جستجوی اینترنتی تایپ می‌کند، می‌تواند در استراتژی‌های تحقیق کلمات کلیدی شما در نظر گرفته شود.

کلمات کلیدی کوتاه

کلمات کلیدی کوتاه‌تر، کلیدواژه‌های کوتاه یا کلیدواژه‌های دم‌کوتاه (short tail) نامیده می‌شوند. اگرچه بیشتر از انواع طولانی‌تر کلمات، به‌صورت آنلاین جستجو می‌شوند، معمولاً کلی تر و گاهی مبهم‌تر هستند. به‌عنوان‌مثال، اگر شخصی کلمه "رزومه" را در نوار جستجو تایپ کند، مشخص نیست دقیقاً به دنبال چه چیزی است؟

ممکن است سایت شما یک سرویس رزومه‌نویسی ارائه دهد، اما تشخیص اینکه آیا فردی که کلمه "رزومه" را می‌نویسد واقعاً آن خدمات را می‌خواهد یا خیر دشوار است.علاوه بر این، کلمات کلیدی دم‌کوتاه بسیار رقابتی تر هستند. به‌عنوان‌مثال، می‌خواهید وب‌سایت فروشگاه کفش شما با کلمه کلیدی "کفش" رتبه‌ کسب کند. متوجه خواهید شد که در حال رقابت با برندهای بسیار معروف هستید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ

کلمات کلیدی بلند

مجموعه‌های طولانی تری از کلمات وجود دارد که توسط متخصصان سئو به‌عنوان " کلمات کلیدی طولانی " (long tail) نامیده می‌شود. معمولاً میزان جستجوی آن کمتر است، اما می‌تواند برای مشاغل بسیار مهم‌ باشند زیرا هدف جستجوی کاربر واضح‌تر است. به‌عنوان‌مثال، «چگونه رزومه بنویسیم» یک کلمه کلیدی است که در مقابل «رزومه» نیاز کاربر مشخص‌تر است.

رقابت برای این کلمات کلیدی نیز شدت کمتری خواهد داشت و برای شرکت‌هایی که منابع مالی مشابهی با شرکت‌های بزرگ ندارند، بسیار مهم است.پیدا کردن یک جایگاه و تثبیت یک وب‌سایت در آن جایگاه راهی برای دیده‌شدن کسب‌وکار شما به‌صورت آنلاین است.

پیدا کردن کلمات کلیدی فرایندی است که در آن شما تمام کلمات کلیدی مختلف کوتاه و بلند مرتبط با کسب‌وکار خود را می یابید و سپس به شما کمک می‌کند تا با محتوایی که ایجاد می‌کنید، بر روی کدام یک از آنها تمرکز کنید.

ابزارهای رایگان و پولی برای پیدا کردن کلمات کلیدی

بهترین نکته پیدا کردن کلمات کلیدی که باید از این مقاله بگیرید این است:

از همه ابزارهایی که در اختیار دارید (مخصوصاً ابزارهای رایگان) استفاده کنید. در ادامه لیستی از ابزارهای مناسب آورده شده است تا بتوانید در این فرایند به‌درستی عمل کنید.

گوگل ترند

 

Google Trends (رایگان)

Google Trends  یک ابزار رایگان عالی است به‌ویژه برای کسانی که محتوا را بر اساس رویدادهای جاری می‌نویسند ( برای مثال سایت‌های خبری) مفید است. به لطف این ابزار، در واقع می‌توان مشاهده کرد که بیشترین جستجوی کلمات کلیدی و موضوعات لحظه‌ای در ایران و سایر نقاط جهان کدام است. با درج کلمه کلیدی موردعلاقه Google Trends  جستجوها را در بازه زمانی انتخاب شده نشان می‌دهد و کلمات کلیدی مرتبط را پیشنهاد می‌کند.

Answer the Public (رایگان)

Answer the Public  وب‌سایتی است که به شما کمک می‌کند سؤالات مربوط به کلمات کلیدی موردنظرتان را بیابید. درحالی‌که جزئیات مهم مانند حجم جستجوی ماهانه کلمات کلیدی را ارائه نمی‌دهد، ابزاری سرگرم‌کننده برای ارائه ایده‌های جدید و محتوای جدید است و بازاریابی محتوا جزء ضروری سئو است.

سرچ کنسول گوگل (رایگان)

سرچ کنسول گوگل به شما این امکان را می دهد تا ببینید کدام کلمات کلیدی باعث ایجاد ترافیک به سایت شما می‌شوند. شما می‌توانید از فیلترهای مختلف برای بررسی کلمات کلیدی در این ابزار استفاده کنید و هرکدام از آنها اطلاعات مهمی را ارائه می‌دهند.

Query - به کلمه کلیدی وارد شده توسط کاربر اشاره دارد.

click- تعداد دقیق دفعاتی که کاربران از طریق کلمه کلیدی خاص در یک دوره زمانی معین (که شما می‌توانید انتخاب کنید) روی صفحات سایت شما کلیک کرده‌اند.

Impressions - تعداد کل افرادی که صفحه شما را پس از واردکردن یک درخواست (صرف‌نظر از اینکه روی آن کلیک کرده‌اند یا خیر) در نتایج جستجو دیده‌اند را توصیف می‌کند.

CTR - مخفف "نرخ کلیک" است که می‌تواند با تقسیم تعداد کلیک‌ها بر تعداد نمایش‌ها محاسبه شود.

این مطلب پیشنهاد می شود :  راهنمای کامل دریافت مدرک پارتنر گوگل !

position - موقعیت شما در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) برای یک کلمه کلیدی مشخص را نشان می دهد.

Google Keyword Planner

 

 Google Keyword Planner (رایگان و بخش پولی)

Google Keyword Planner به شما این امکان را می‌دهد کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود را ببینید و از طریق یک جستجوی ارگانیک گزارش می‌دهد که کدام کلمات بیشترین ترافیک را جذب می‌کند.

درحالی‌که دانستن کلمات کلیدی که بیشترین حجم را در بخش کسب‌وکار شما ایجاد می‌کنند مهم است، مواردی را که قبلاً در مورد انواع کلمات کلیدی اشاره کردیم، فراموش نکنید. کلمات کلیدی طولانی تر و کمتر جستجو شده می‌تواند کلید موفقیت شما باشد.

با این ابزار می‌توانید نگاهی سریع به کلیدواژه‌های برتر مرتبط با کسب‌وکار خود بیندازید، ببینید با چه کسانی از طریق گروه‌بندی کلمات کلیدی رقابت می‌کنید، و حتی کلیدواژه‌های برتر مورداستفاده برای سایت خود را که باعث افزایش ترافیک می‌شوند، کشف کنید.

Ahrefs Keyword Explorer (پولی)

Ahrefs Keyword Explorer یک ابزار پولی تحقیق کلمات کلیدی است که نتایج بسیار عمیقی را ارائه می‌دهد. با واردکردن یک کلمه کلیدی موردعلاقه، لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را که حجم جستجو، دشواری کلمه کلیدی، روند جستجو و یک نمای کلی از SERP را گزارش می‌کند، برمی‌گرداند. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تخمین‌های حجم کلمات کلیدی را نه‌تنها برای گوگل، بلکه برای یوتیوب، بینگ، آمازون و سایر موتورهای جستجو دریافت کنید.

4 ترفند ساده برای پیدا کردن کلمات کلیدی و موفقیت در آن

حال که با بهترین ابزارهای آنلاین موجود برای پیدا کردن کلمات کلیدی آشنا شدید، در ادامه پنج نکته وجود دارد که توصیه می‌کنم هنگام آموزش سئو و پیدا کردن کلمات کلیدی، به‌خاطر بسپارید:

بهترین راه برای انجام تحقیقات کلمات کلیدی جاسوسی است!

رقبای خود را چه در حوزه انتخابی و چه در منطقه جغرافیایی خود در گوگل جستجو کنید. از وب‌سایت‌های آن‌ها دیدن کنید و کلمات کلیدی و موضوعاتی را که رتیه کسب کرده اند، شناسایی کنید. به‌عنوان‌مثال ببینید از کدام سرفصل‌ها (H1، H2 و غیره) استفاده می‌کنند. در صفحه اصلی رو چه کلمات کلیدی تمرکز کرده اند و مواردی این چنینی که حتما در دوره های آموزش دیجیتال مارکتینگ به آن پرداخته می شود.

به موضوعات فکر کنید، نه کلمات کلیدی

گوگل موضوعات را ترجیح می‌دهد، نه کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی دقیق.اگر بتوانید کسب‌وکار خود را به‌عنوان یک برند مطرح در یک صنعت خاص مستحکم کنید، احتمالاً برای طیف گسترده‌ای از کلمات کلیدی مرتبط رتبه‌ خواهید گرفت.

استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی اشتباه است!

درحالی‌که یافتن کلمات کلیدی دقیق در بخش‌های خاصی از سایت (مانند صفحه اصلی و لندینگ پیج ها) مهم است، اما الگوریتم گوگل بسیار پیچیده‌تر از گذشته است. گوگل بیشتر به تجربه کاربر در صفحات سایت شما اهمیت می‌دهد تا کلمات کلیدی که شما به طور تاکتیکی در محتوای خود وارد می‌کنید.این بدان معنی است که گوگل از ما می‌خواهد که روی موضوعات تمرکز کنیم نه روی کلمات کلیدی.

این مطلب پیشنهاد می شود :  برون سپاری سئو | مزایا، خطرات و نحوه انجام آن

به مخاطبین فکر کنید، نه الگوریتم!

تجربه کاربری مهم‌تر از همیشه شده است. درحالی‌که کلمات کلیدی، لینک‌ها و سایر عوامل به گوگل کمک می‌کنند تا موضوع و کیفیت سایت را درک کند، اما اگر کاربران شما به‌خوبی با محتوای شما تعامل نداشته باشند، با شکست مواجه خواهید شد. استراتژی‌های پیدا کردن کلمات کلیدی هرگز نباید این واقعیت را نادیده بگیرند که مشتری اولویت دارد.

استراتژی پیدا کردن کلمات کلیدی

 

استراتژی پیدا کردن کلمات کلیدی

اگر می‌خواهید از کلمات کلیدی شناسایی شده برای اقدامات مختلف بهینه‌سازی سایت استفاده کنید، پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب کافی نیست. برای توسعه یک استراتژی باهدف پیدا کردن کلمات کلیدی، توصیه می‌شود آن‌هایی که شناسایی شده‌اند ارزیابی شوند و آنها را با ساختار وب‌سایت تطبیق دهیم. برای این کار به این موارد توجه نمایید:

تجزیه‌وتحلیل کلمات کلیدی

نتیجه پیدا کردن کلمه کلیدی یک لیست جامع از عباراتی است که مستقیماً با وب‌سایت مرتبط هستند. برای ایجاد استراتژی‌ای که به شما این امکان را می‌دهد کلمات کلیدی را پیدا کنید، باید از کلماتی که به‌صورت کمی و کیفی ارزیابی کرده‌اید استفاده کنید. همچنین باید آنها را اولویت‌بندی کنید. معیارهای کلیدی برای ارزیابی تحلیل کلمه کلیدی شامل حجم جستجوی مربوطه به یک کلمه، ضریب تبدیل و وضعیت رقابتی فعلی در SERP است. اگر یک کلمه کلیدی معانی متعددی داشته باشد، این موضوع بر استفاده از آن برای بهینه‌سازی موتور جستجو نیز تأثیر می‌گذارد.

حجم جستجو

حجم جستجوی کلمه کلیدی نشان می‌دهد که کلمه کلیدی در جستجوی وب چقدر توسط کاربران استفاده می‌شود. حجم جستجو در ابزارهایی مانند Google Keyword Planner در قالب مقادیر میانگین ماهانه نشان داده می‌شوند. یکی از اهداف بهینه‌سازی موتورهای جستجو، ایجاد بازدیدکنندگان زیاد با رتبه‌ خوب بر اساس کلمات کلیدی مرتبط است؛

بنابراین، در استراتژی کلمات کلیدی، عباراتی که حجم جستجوی بالایی را نشان می‌دهند در اولویت قرار می‌گیرند. اگر نمی‌توانید حجم جستجویی را برای یک کلمه کلیدی تعیین کنید، باید آن را از لیست خود حذف کنید.

رقابت

اطلاعات رقبا را می‌توان از ابزارهای تحلیلی مانند Google Keyword Planner به دست آورد. با بررسی رقبا می تواند اطلاعاتی درباره استراتژی هایی که آن ها دارند، بیابید. در این حالت می توانید کلمات کلیدی را که برای رقابت با بقیه مناسب است، پیدا کنید.

 کلمات گنگ

اگر عباراتی با بیش از یک معنی (همنام، چندمعنایی) را در لیست کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را دارند، پیدا کردید، باید ببینید که این کلمات کلیدی تا چه اندازه برای جذب مشتریان جدید به شما کمک می‌کنند. (مانند مثال رزومه در قسمت بالای مقاله که به آن اشاره کردیم)

برگرفته از : ahrefs.com

اشتراک گذاری :

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.