طراحی لوگو | بررسی ویژگی ها و اجزای مهم یک لوگو

طراحی لوگو

فهرست مطلب (کلیک کنید )

لوگوی شما بخشی از کسب و کار شما است که باید با نهایت دقت به آن توجه کنید، زیرا یک هویت را تعریف می‌کند و به مردم کمک می‌کند آن را به‌خاطر بسپارند، چه برای یک شرکت، یک برند یا هر پروژه‌ای باشد. به طور خلاصه، لوگو نقطه شروعی برای ایجاد و ساختار یک ارتباط مؤثر و موفق است.

مهم نیست که کسب و کار شما شناخته شده باشد یا در مراحل اولیه راه اندازی است. برای همه ضروری است که یک هویت سازمانی کاملاً تعریف شده داشته باشند.

کسب‌وکارهای کوچک اغلب لوگوی مشخصی ندارند و این می‌تواند اولین گام نادرست به سمت ورود به بازار باشد. معمولا در هر دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ در قسمت برندینگ، به این موضوع تاکید می‌شود که یک برند باید همیشه بتواند ارزش‌ها، آرمان‌ها، مأموریت و هویت کسب و کار را به اشتراک بگذارد. اما یک لوگوی خوب چه چیزی‌هایی نیازد دارد و چگونه طراحی می‌شود؟ درادامه این مقاله از مجله آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا، به بررسی نکات مهم پیرامون طراحی لوگو خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های طراحی لوگوی حرفه‌ای

طراحی گرافیک به مهارت‌های خلاقانه نیاز دارد. طراحی لوگو برای یک کسب‌وکار پیچیده‌تر از جایگزین‌کردن برخی از فونت‌های مرسوم، مد روز با نمادهایی است که از وب دانلود می‌شوند.یک لوگوی مدرن باید استانداردهای زیبایی‌شناختی دقیقی را منعکس کند تا یک کسب و کار را به شیوه‌ای مؤثر و مفهوم معرفی کند.

برای رسیدن به لوگوی حرفه‌ای باید:

عملکردی: باید کاملاً در خدمت هدفی باشد که در ابتدا برای خود تعیین کرده‌اید.

هدف: بازار هدف شما، روح کسب‌وکار شما را مشخص می‌کند.

قابل‌استفاده: برای همه رسانه‌ها قابل استفاده و خوانا باشد.

منحصربه‌فرد: باید قابل تشخیص باشد و از روی لوگوی دیگری کپی نشده باشد.

 واضح: بهتر است عناصر یا جزئیات زیادی که باعث سردرگمی مخاطب می شود، نداشته باشد.

قابل خواندن: چه در مقیاس بزرگ،  چه در مقیاس بسیار کوچک قابل مشاهده باشد. چه در روی یک بیلبورد تبلیغاتی عظیم، چه بر روی کارت ویزیت، بروشور و یا در یک صفحه وب باید واضح باشد.

هنگامی که لوگوی زیبای جدید خود را دارید، در نهایت می‌توانید به گام‌های بعدی برای ارتقای کسب‌وکار خود فکر کنید.

طراحی لوگو

 

اجزای یک لوگو چیست؟

بخش های مهم یک لوگو شامل:

رنگ

رنگ‌ها بسیار فراتر از جذابیت‌های زیبایی هستند و پیام‌رسان اصلی پیام شما هستند. پالت رنگ لوگوی شما می‌تواند از یک رنگ یا چند رنگ تشکیل شده باشد (اگرچه توصیه می‌کنیم از ترکیب دو یا سه رنگ استفاده کنید). رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید بعداً در سایر بخش های برندسازی که ایجاد می‌کنید نیز استفاده می شود، بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

تایپوگرافی

تایپوگرافی همان چیزی است که همه افراد عادی به‌عنوان یک فونت می‌شناسند اما در دید طراح لوگو کاملاً متفاوت است. تایپوگرافی شامل حروفی است که در یک لوگو می‌بینید که در نوعی طراحی ثابت، مرتب شده‌اند .لوگوهایی را خواهید یافت که حول یک حرف یا یک کلمه یا حتی نام کامل یک کسب‌وکار ساخته شده‌اند.

تصویر

یک تصویر می‌تواند از یک خط و نقطه ساده تا یک المان پیچیده تر باشد. می‌تواند یک نماد و شاید تصویری که نشان‌دهنده چیزی است که شما می‌فروشید یا ارزشی که به آن پایبند هستید، باشد. اگر می‌خواهید لوگو شما با یک تصویر همراه باشد، به یاد داشته باشید که لوگوی شما با توجه به جایی که قرار می‌گیرد باید اندازه آن تغییر کند. سعی کنید از تصویری استفاده کنید که واضح و مقیاس‌پذیر باشد.

این مطلب پیشنهاد می شود :  کپی رایتینگ چیست؟ | راهنمای جامع برای کپی رایترها

شعار

یک شعار که در زیر لوگو قرار می‌گیرد، معمولاً شامل یک جمله یا عبارت جذاب است که برای جلب مخاطب، یا روشن‌کردن آنچه کسب و کار شما انجام می‌دهد، طراحی شده است. لزوماً نیازی نیست که لوگوها با یک شعار همراه باشند.

اصول طراحی لوگو باکیفیت

چه چیزی یک لوگو را متمایز می‌کند؟

به طور طبیعی تمایز یک لوگو به شرکت، مخاطب، پیام موردنظر و طراحی لوگو بستگی دارد. اثربخشی لوگو می‌تواند ذهنی و در هر صنعت یا تجارت متفاوت باشد. بااین‌حال، صرف‌نظر از اینکه چگونه یک لوگو ایجاد می‌کنید، چهار هدف کلی وجود دارد که باید هنگام ایجاد یک لوگو به دنبال آنها باشید:

باید برای مخاطب مناسب باشد.

بهترین لوگوها پرزرق‌وبرق‌ترین نیستند، بلکه آنهایی هستند که با مخاطب هدف خود هم صدا می‌شوند. لوگوها نه‌تنها نشان‌دهنده کسب‌وکار شما، بلکه معرف افرادی هستند که می‌خواهید  با آنها صحبت کنید. برای مثال شما  هیچ گاه از رنگ‌های روشن مانند صورتی برای مراسم تشییع جنازه استفاده نمی‌کنید، همان‌طور که از رنگ‌های خاکستری برای برنامه‌ریزی مهمانی کودکان استفاده نمی‌شود. زیرا هر یک از این مخاطبین نیاز به انتخاب رنگ صحیح و مناسب دارند. در لوگو نیز باید به مخاطبین توجه کرد.

خواندن آن باید آسان باشد.

به‌ویژه این موضوع برای لوگوهای تایپوگرافی مهم است، اما برای هر سبک طراحی اعمال می‌شود. اگر مخاطبان هدف شما مجبور شوند معنی لوگوی شما را رمزگشایی کنند، در ذهنشان باقی می‌ماند اما این رمزگشایی نباید خیلی طولانی اتفاق بیفتند. مطمئن شوید که لوگوی شما به‌راحتی با یک نگاه قابل‌درک است.

باید متمایز باشد.

الهام گرفتن از روندها همیشه نقطه شروع خوبی است، اما به یاد داشته باشید که هدف لوگو متمایزکردن برند شما از رقبا است. متمایز بودن مساوی است با به‌یادماندنی شدن و این چیزی است که به مشتریان یادآوری می‌کند که چرا برند شما بهتر است و باید به آن وفادار باشند.

باید مقیاس‌پذیر باشد.

لوگوی شما به طور برجسته در چندین کانال رسانه‌ای و در اندازه‌های مختلف قرار می‌گیرد. به همین دلیل، بهترین لوگوها، لوگوهای همه‌کاره هستند که به‌راحتی می‌توان آنها را متناسب با هر نیاز برندسازی که ممکن است با آن مواجه شوید، مقیاس‌بندی کرد.

فونت با کیفیت برای طراحی لوگو، خیلی مهم است

فونت (یا فونت‌های) مورد استفاده در لوگو هویت برند را نشان می‌دهد. تامارین می‌گوید: «حتی اگر فقط یک تایپ‌فیس انتخاب کنید و آن را کمی تغییر دهید تا کمی متفاوت به نظر برسد شما آن را منحصربه‌فرد کرده‌اید، اما دقت داشته باشید بایستی تایپ‌فیس شما با هویت کاری که دارید همخوانی داشته باشد. این تغییر و تحول برای تبدیل طرحی که فقط یک کلمه است به یک علامت تجاری کمک می‌کند.» در این مورد، گوگل برای افزایش کیفیت از serif به sans serif تغییر فرمت داد.

این مطلب پیشنهاد می شود :  صفر تا صد مارکتینگ اتومیشن و کاربرد آن

رنگ استراتژیک برای لوگو را فراموش نکنید

رنگ‌های مختلف احساسات متفاوتی در مخاطب برمی‌انگیزد و تصادفی نیست که رایج‌ترین رنگ‌هایی که در لوگوی برندهای معروف استفاده می‌شود، آبی (تصور می‌شود که احساس آرامش، ثبات و اعتماد برانگیز است) و قرمز (نشان‌دهنده انرژی، اشتیاق و عمل) است. نود و پنج درصد برندها بیش از دو رنگ در لوگوی خود استفاده نمی‌کنند، و به این معتقدند که بیشتر از آن مخاطب را گمراه می‌کند. رنگ لوگو در برخی محافل برندسازی به عنوان بخشی از امضا کسب‌و‌کار در نظر گرفته می‌شود. فراموش نکنیم که رنگ قرمز یک انتخاب رایج اما قدرتمند برای لوگوها است.

حالت سیاه و سفید لوگو هم باید جذابیت داشته باشد

به موضوع اهمیت انتخاب رنگ در طراحی لوگو پرداختیم اما یکی از اصول طراحی لوگو که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد این است: یک لوگو هرگز نباید صرفا بر رنگ متکی باشد. تامارین می‌گوید: «موقعیت‌های زیادی وجود دارد که نشان یک برند به صورت سیاه و سفید طراحی می‌شود. یک لوگو خوب باید در فرمت رنگ خاکستری یا سیاه و سفید هم جذاب و منحصر به فرد به نظر برسد. لوگو آدیداس در یک نگاه شما را خیره می‌کند.

قیمت طراحی لوگو

کاربردهای مختلف لوگو

اولین قانون برندسازی: لوگو کسب و کار باید در هرجایی که محصول، شرکت و برند شما نشان داده می‌شود قرار داده شود.

وب‌سایت‌ها

نمایش لوگوی خود در بالای سایت، دید برند شما را افزایش می‌دهد و فوراً به مصرف‌کنندگان می‌گوید که از سایت چه کسب و کاری بازدید می‌کنند.

کارت ویزیت

کارت‌های ویزیت برند شما راه بسیار خوبی برای نشان دادن نام شما هستند و به مشتریان خود راهی ملموس برای به‌خاطر سپردن می‌دهند.

موارد بازاریابی

تبلیغات، بروشورها، بسته‌بندی محصول، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌ها وهر زمان که یک ابزار یا مطالب بازاریابی ایجاد می‌کنید، لوگوی شما باید مورد توجه قرار گیرد.

لوگو شرکت

گنجاندن لوگوها در نامه‌ها، ایمیل‌ها، یادداشت‌ها و سایر ارتباطات، برند شما را تقویت می‌کند، نه‌تنها برای مشتریان، بلکه برای کارمندان شما مفید است  و در نهایت فرهنگ شرکت شما را با برندتان پیوند می‌دهد. اهمیت طراحی لوگو شرکت در اینجا مشخص می شود.

طراحی لوگو

 

چند نمونه از بهترین طراحی‌های لوگو

برند های معروف داستانی در پی طراحی لوگو خود دارند:

توییتر

لوگو توییتر ساده و به‌راحتی قابل‌درک است. همه می‌توانند بفهمند که یک پرنده است و آنچه را که می‌توانید با توییتر انجام دهید در یک تصویر به اشتراک می‌گذارد. اندازه و رنگ آن باعث جلب‌توجه می‌شود، درحالی‌که سادگی آن به طور ظریفی به مخاطب یادآوری می‌کند که استفاده از توییتر آسان و ساده است.

مک‌دونالد

قوس‌های زرد برند مک‌دونالد از یک کیلومتر دورتر هم تشخیص داده می‌شوند. نکته  مهم همین است. مک‌دونالد در ابتدا برای جلب‌توجه رهگذران، در اطراف فروشگاه‌های خود این طاق‌ها  را ساخت که بعداً آنها را در لوگوی خود قرار دادند. رنگ‌ها روشن و شاد هستند و باعث می‌شود افراد نسبت به غذا خوردن تمایل پیدا کنید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  5 تا از بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ در سال 2023

آمازون

نام این غول خرده‌فروشی از رودخانه آمازون (طولانی‌ترین رودخانه جهان) الهام گرفته شده است، به همین دلیل است که پایه‌ای عالی برای لوگوی آنها ایجاد می‌کند. فلش زیر نام همچنین نشان می‌دهد که آمازون هر محصولی را از A تا Z به فروش می‌رساند. از طرفی این فلش به شکل خمیده لبخند است، زیرا آنها مشتریان خود را راضی نگه می‌دارند.

طراحی لوگو با گوشی

اگر در حال راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا حتی یک وبلاگ باشید، لوگو نمایانگر مینیاتوری هویت برند شما است. با برجسته بودن لوگوی شما، مردم برند شما را راحت‌تر در پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌های رسانه‌های اجتماعی تشخیص می‌دهند. باتوجه‌به اینکه یک لوگوی خوب بسیار مهم است، شاید احساس کنید طراحی لوگو یک کار سختی باشد. اما بسیاری از برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند تا در کمترین زمان یک لوگوی خیره‌کننده ایجاد کنید.

در ادامه، برخی از بهترین برنامه‌های طراحی لوگو را که می‌توانید استفاده کنید و برخی از ویژگی‌های اضافی که می‌توانید از آنها انتظار داشته باشید را بررسی می کنیم:

Canva

Canva با بیش از 50000 قالب آماده، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های طراحی گرافیکی است. Canva رابط کاربری تمیزی دارد، بنابراین می‌توانید با سرعت استثنایی مسیر خود را در برنامه طی کنید. این برنامه صرفا برای طراحی لوگو نیست، می‌توانید از قالب‌های Canva برای پست‌های اینستاگرام، کارت‌ها، آگهی‌ها، بنرهای وب‌سایت و موارد دیگر استفاده کنید.

Logo Maker

Logo Maker یک برنامه بسیار ساده است که به ساخت پوستر و لوگو اختصاص‌یافته است. این برنامه قالب‌های خود را در صنایعی مانند غذا، مد، و تناسب‌اندام و همچنین محصولات و خدمات ویژه مانند کفش و... دسته‌بندی می‌کند. همچنین می‌توانید دسته‌ها را بر اساس نمادی که می‌خواهید در لوگوی خود داشته باشید، مانند خورشید یا آب، جستجو کنید.

طراحی لوگو در فتوشاپ و  ILLUSTRATOR

فتوشاپ می‌تواند کارهایی بیش از ویرایش عکس انجام دهد. در عرصه طراحی گرافیک، تعدادی نرم‌افزار وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد تا لوگوهای فوق‌العاده‌ای را طراحی کنند. برنامه‌های ایلاستریتور یا فتوشاپ نیز از جمله این نرم افزارها هستند که می توانید برای طراحی لوگو از آن استفاده کنید.

طراحی لوگو اینستاگرام

اینستاگرام بهترین ویترین آنلاین است، به‌ویژه برای کسب‌وکارهایی که فروش محصول دارند یا باید نمونه کار نشان دهند. چرا می‌خواهیم در مورد اهمیت لوگو در اینستاگرام با شما صحبت کنیم؟ زیرا اینستاگرام شبکه اجتماعی محتوای بصری است و مانند هر شبکه اجتماعی دیگری، باید ادامه یا بهتر بگوییم تقویت‌کننده هویت شرکت یا برند موجود باشد.  لوگو، فونت، رنگ‌ها، سبک ... در یک برند از قبل تعریف شده‌اند و از قبل در محصولات و ابزارهای ارتباطی معمول (کاتالوگ، وب‌سایت و...) وجود دارند. شبکه‌های اجتماعی نیز باید به همین زبان صحبت کنند.

اگر شما یک کسب‌وکاری دارید که از اینستاگرام شکل‌گرفته است، باید لوگوی شما در همه‌کاره‌ای‌تان باشد تا بیرون از این برنامه نیز شمارا بشناسند. داشتن یک لوگوی جذاب و کارآمد، تصویر و نام یک کسب‌وکار را در ذهن‌ها ثبت می‌کند.

برگرفته از : makeuseof.com و tailorbrands.com

اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.