سئو منفی چیست و چه تاثیر در رتبه سایت دارد؟

سئو منفی

فهرست مطلب (کلیک کنید )

سئو منفی یا NSEO را می‌توان به‌عنوان کلیه فعالیت‌های مخربی که باهدف تخریب تصویر سایت رقیب یا رتبه آن در موتورهای جستجو انجام می‌شود، تعریف کرد. در بدترین حالت، سئو منفی می‌تواند منجر به حذف از فهرست موتورهای جستجو یا پنالتی شدن سایت شود. از نظر تئوری، اگر سئوی مخرب عمداً انجام شود، تخلف محسوب می‌شود. سئوی منفی اقداماتی را توصیف می‌کند که می‌تواند به یک وب‌سایت آسیب برساند تا رتبه خود را از دست بدهد یا حتی به طور کامل از فهرست موتورهای جستجو حذف می‌شود.

احتمال شناسایی افرادی که سئو منفی انجام می‌دهند، نسبتاً کم است. پیامدهای این امر زیان طولانی‌مدت در ترافیک سایت و فروش ناشی از آن است. این اقدام قابل پیشگیری است. یک سئوکار حرفه‌ای با بررسی مدام سایت و آنالیز آن از این مشکل جلوگیری می‌کند.

سئو منفی چیست؟

اصطلاح سئو منفی که به سئوی کلاه‌سیاه نیز معروف است، شامل تمام اقداماتی می‌شود که دستورالعمل‌های یک موتور جستجو را نقض می‌کند. برخی از اسپمرها یا حتی رقبا از این مزیت استفاده می‌کنند و سئوی منفی را در وب‌سایت‌های بقیه اعمال می‌کنند. هدف از سئو منفی کاهش ارزش وب‌سایت در نتایج جستجو به‌منظور ایجاد ضرر در رتبه است. در بدترین حالت، وب‌سایت موردنظر به‌عنوان جریمه توسط موتورهای جستجو به طور کامل از فهرست حذف می‌شود.

انواع سئو منفی

باید بین کاهش ترافیک ارگانیک سایتی که مرتکب اشتباه شده و سایتی که قربانی سئو منفی شده است، تفاوت قائل شویم. صرف‌نظر از منشأ جرم، گوگل همیشه این تفاوت را متوجه نمی‌شود و این نوع اقدام غیرقانونی را به یک‌شکل مجازات می‌کند.چند نمونه از سئو منفی به شرح زیر است:

بک‌لینک‌های زیاد

یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های سئو منفی استفاده از مزرعه بک‌لینک با انکر تکست یکسان است. در این روش تعدادی زیادی بک‌لینک با انکر تکست یکسان به صفحه خاصی از یک سایت داده می‌شود. این کار مستلزم زمان زیادی است. اگرچه این عمل مستلزم زمان و منابع زیادی است، اما اجرای آن آسان است. تنها چیزی که لازم است استفاده از نرم‌افزار یا ربات‌های خودکار برای انتشار این لینک‌ها است. هدف‌گذاری سایت‌ها تصادفی است و لینک‌های ایجاد شده می‌تواند منجر به‌اضافه شدن تعداد زیادی لینک فالو یا نوفالو (از چند صد تا چند هزار) شود.

این مطلب پیشنهاد می شود :  0 تا 100 آموزش و سفارش گویندگی تیزر تبلیغاتی+ مشاوره رایگان!

محتوای تکراری

محتوای صفحه یک وب‌سایت کپی و تکثیر می‌شود و در وب پراکنده می‌شود. عمل سرقت محتوا و انتشار گسترده آن برای یک سایت بسیار مضر است. در برخی موارد هکرها محتواهای با رتبه خوب را از سایت حذف می‌کنند. گاهی هکرها محتوای جعلی و غیرواقعی را در یک سایت معروف منتشر می‌کنند تا وجه برند را خراب کنند. هک کردن فایل robots.txt نیز می‌تواند باعث آسیب به سایت شود. در این شرایط ربات‌های خزنده موتور جستجو محتوای صفحات سایت را نمی‌بینند و سایت در گوگل ایندکس می‌شود.

آیا سئو منفی تأثیرگذار است؟

هک سایت

هک یک وب‌سایت مطمئناً مؤثرترین تاکتیک سئو منفی است. هک کردن یک وب‌سایت منجر به کاهش شدید عملکرد طبیعی آن می‌شود. این عمل منفی سئو منجر به ازدست‌دادن بازدید در موتورهای جستجو می‌شود. هدف این است که وب‌سایت رقیب در نظر کاربران اینترنتی کمتر قابل‌اعتماد باشد و اعتبار خود را در موتورهای جستجو نیز از دست بدهد.

یک استراتژی سئو منفی، جدا از اینکه از نظر اخلاقی پسندیده نیست، هرگز نباید بخشی از استراتژی بازاریابی آنلاین یک کسب‌وکار باشد. نه شرکت‌های بزرگ و نه کسب‌وکار کوچک نباید هزینه‌ای خود را صرف سئو منفی کنند. علاوه بر این، اگر چنین استراتژی‌هایی اتفاق می‌افتد آسیب ناشی از آن به وجهه شرکت می‌تواند ریسک بسیار بالایی را داشته باشد.

آیا سئو منفی تأثیرگذار است؟

کارشناسان در مورد اینکه آیا سئو منفی تأثیر دارد یا خیر اختلاف‌نظر دارند. حتی اگر به گفته گوگل خطری وجود نداشته باشد، نمونه‌هایی وجود دارند که به دلیل سئو منفی، بازدید خود را ازدست‌داده‌اند. به‌ویژه وب‌سایت‌های جدید یا وب‌سایت‌های کوچکی که هنوز بک‌لینک‌های کمی دارند و باید اعتماد گوگل را به‌عنوان یک سایت معتبر کسب کنند. این سایت‌ها وقتی بک‌لینک‌های اسپم زیادی دریافت می‌کنند، از طرف گوگل جریمه می‌شوند. البته هوش مصنوعی گوگل برخی از این اقدامات سئو منفی را تشخیص می‌دهد.

با سئو منفی چه کنیم؟

در بیشتر موارد، نظارت حرفه‌ای بر بک‌لینک، یک حمله منفی سئو را شناسایی می‌کند. لازم است که بک‌لینک‌های نامناسب و اسپم توسط وب‌مستر حذف شود. استفاده از ابزار Google Disavow برای حذف کردن بک‌لینک‌های اسپم یافت شده است. همچنین فایل robots.txt خود را بررسی کنید. ممکن است نشانه‌هایی از noindex/nofollow را در آن بیابید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟ تاثیر آن بر آینده سئو

چگونه از حملات سئو منفی جلوگیری کنیم؟

پیش‌بینی سئو منفی آسان نیست. بااین‌حال، می‌توانید اقدامات خاصی را انجام دهید تا به‌سرعت تشخیص دهید که آیا سایتی دچار این تاکتیک شده است یا خیر. برای مقابله مؤثر با سئو منفی، بهترین کار این است که دراسرع‌وقت کنترل را به دست بگیرید. برای انجام این کار، باید ابزارهای خاصی را به سایت خود متصل کنید و اقداماتی را اتخاذ کنید که به شما در دورزدن آسیب‌ها کمک می‌کند. در ادامه چندین روش وجود دارد که به شما در انجام این کار کمک می‌کند:

سایت خود را ایمن کنید

برای ایمن‌سازی سایت خود، اول از همه به تغییر هاست خود فکر کنید. اگر هاست شما امنیت کافی را نداشته باشد، هک کردن سایت شما بسیار راحت است؛ بنابراین اگر از امنیت هاست خود مطمئن نیستید و یا قبلاً از طریق هاست هک شده‌اید، حتماً به تغییر دادن آن فکر کنید. محتویات صفحات خود را تجزیه‌وتحلیل کنید و تغییرات ایجاد شده توسط هکرها را حذف کنید.

محتوای تکراری را پیدا کنید

با وجود اطلاعات بسیار زیاد در اینترنت، پیداکردن محتوای تکراری همیشه آسان نیست. برای کمک به شناسایی صفحاتی که محتوای شما را کپی می‌کنند، می‌توانید از ابزارهای تشخیص محتوای کپی استفاده کنید. این نرم‌افزارها به شما این امکان را می‌دهند که با یک کلیک محتوای مشابه خود را شناسایی کرده و آن را به گوگل اعلان کنید.

سئو منفی و کاهش بازدید از سایت

کاهش بازدید از سایت را بررسی کنید

کاهش شدید یا غیرقابل‌توضیح در ترافیک سایت شما باید با بررسی از طرف شما همراه باشد. در سئو، حفظ نظارت دائمی بر سایت مهم است. زیرا هکرها بدون هشدار عمل می‌کنند؛ بنابراین باید دائماً سرچ کنسول، آنالتیکز، نظرات و محتواهای سایت و ... بررسی کنید.

بک‌لینک‌های خود را به طور منظم کنترل و بررسی کنید

باید بک‌لینک‌هایی را که به سئوی سایت شما آسیب می‌زند را حذف کنید. برای انجام این کار، باید لینک‌های خود را به طور منظم بررسی کنید. برای مشاهده لینک‌هایی که به سایت شما داده می‌شوند، توصیه می‌شود از ابزارهای Search Console و Analytics استفاده کنید. برای حذف لینک‌های اسپم، می‌توانید به Google Webmaster Tools متصل شوید که قدم‌به‌قدم شما را راهنمایی می‌کند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  تبلیغات همسان یا Native Ads چیست و چه مزایایی دارد؟

جریمه‌های دستی و الگوریتمی را مدیریت کنید.

هر نوع اقدامی که مغایر با SEO باشد مشمول مجازات می‌شود. اگر متوجه سقوط در ترافیک خود یا تغییرات زیاد در موقعیت خود در نتایج گوگل شدید، این احتمال وجود دارد که قربانی جریمه موتور جستجو شده باشید. مدیریت این جریمه‌ها همیشه امکان‌پذیر است. با هر جریمه، وب‌مسترهای سایت یک اخطار در حساب خود (کنسول جستجوی گوگل) دریافت می‌کنند. گوگل دو نوع جریمه را برای عملکرد صحیح و رعایت شیوه‌های سئو در نظر می‌گیرد:

جریمه‌های دستی: این جریمه‌ها زمانی که سایتی قوانین وب را نقض می‌کند، توسط گوگل اعمال می‌شود. معمولاً این نوع جریمه‌ها را یک شخص اعمال می‌کند. این نوع جریمه اغلب مربوط به وجود بک‌لینک‌های غیرمتعارف است که گوگل در آن فوق‌العاده سخت‌گیر است.

جریمه‌های الگوریتمی: به طور خودکار توسط ربات‌های گوگل اعمال می‌شود و استفاده از شیوه‌های بهینه‌سازی منسوخ شده باعث آن می‌شود. جریمه‌های الگوریتمی آشکارا اعلام نمی‌شوند. اگر سایت شما اخیراً به‌روز شده باشد و در همان دوره شاهد کاهش شدید ترافیک ارگانیک بوده باشید، می‌توان علت آن را شناسایی کنید.

چه یک جریمه دستی یا الگوریتمی باشد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تجزیه‌وتحلیل دقیق بک‌لینک‌های خود را انجام دهید. اگر تعداد لینک‌های اسپم خیلی زیاد باشد، سعی کنید آن را حذف کنید.

سئو منفی کار غیراخلاقی

صرف‌نظر از عواقب مالی، سئو منفی از نظر اخلاقی نیز درست نیست. یک بهینه‌ساز حرفه‌ای موتور جستجو چنین خدماتی را برای مشتریان ارائه نمی‌دهد و می‌داند چگونه از مشتریان خود محافظت کند. زمان و پول خود را در سئو حرفه‌ای، تولید محتوای یونیک، یک سایت جذاب یا فروشگاه آنلاین سرمایه‌گذاری کنید.

برگرفته از : smartkeyword.io

اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.