حقایق جالب درباره تست سرعت سایت در سال 2023 که نمی دانستید!

بهترین ابزار تست سرعت سایت 2023

فهرست مطلب (کلیک کنید )

چیزی که در این مقاله راجع به تست سرعت سایت و میزان اهمیت آن مطرح خواهیم کرد، ممکن است باعث تعجب شما شده و با مواردی که تا به امروز آموخته‌اید، متفاوت باشد. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید؛ چرا که قصد داریم به شما بگوییم: گرفتن نمره عالی برای سرعت سایت، مهم ترین چیزی نیست؛ بلکه شما باید نگاهی دقیق‌تر به زمان بارگذاری سایت در دنیای واقعی برای بازدیدکنندگان واقعی خود داشته باشید.

تردیدی وجود ندارد که کسب امتیاز خوب در تست سرعت، همچنان می‌تواند برای بهینه‌سازی سایت شما بسیار مفید باشد اما زمان بارگذاری سایت در دنیای واقعی تنها چیزی است که واقعا برای بهبود وضعیت سایت شما و برای کاربران اهمیت خواهد داشت. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا، ما عمیق‌تر به این موضوع می‌پردازیم تا شما بعد از مطالعه، مهم‌ترین نکات را در زمینه سرعت سایت و تاثیر آن بر بهبود عملکرد، بدانید.

منظور از تست سرعت چیست؟

ابزارهای تست سرعت سایت معمولا از رویکرد «تست مصنوعی» یا «تست آزمایشگاهی» استفاده می‌کنند. این بدان معناست که این ابزارها به جای مشاهده داده‌های بازدیدکنندگان واقعی، یک بازدیدکننده انسانی واقعی را شبیه‌سازی می‌کند. درک ماهیت مصنوعی تست های سرعت مهم است. چرا؟ زیرا نحوه تنظیم محیط آزمایش مصنوعی ابزار بر نتایجی که به دست می آورد تأثیر می گذارد. در اینجا سه ​​فاکتور مهم که می‌توانند بر نتایج تست سرعت سایت شما تأثیر بگذارند، آورده شده است.

 1. سرعت اتصال(Connection Speed): سرعت اتصال روی نتایج تاثیر خواهد داشت. به عنوان مثال، زمانی که تست سرعت با استفاده از یک اتصال سیمی فوق سریع شبیه سازی شده باشد، نتیجه متفاوتی خواهد داشت نسبت به زمانی که تست سرعت یا یک اتصال آهسته مانند 3G انجام گرفته باشد.
 2. موقعیت فیزیکی(Physical Location): فاصله فیزیکی بین سایتی که تست سرعت را انجام می‌دهد با سرور وب سایت شما، روی نتایج تست سرعت سایت، تاثیر می‌گذارد. فرض کنید سایت شما در یک مرکز داده(Data Center) ایالات متحده میزبانی شده است؛ بنابراین اگز تست سرعت سایت را از کالیفرنیا انجام دهید قطعا نتیجه بسیار بهتری خواهید داشت تا اینکه تست سرعت را از کشور ژاپن انجام دهید.
 3. دستگاه(Device):  قدرت محاسباتی دستگاه تست می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد، به خصوص برای سایت هایی که از جاوا اسکریپت زیادی استفاده می کنند. یک رایانه رومیزی پرقدرت، جاوا اسکریپت را بسیار سریعتر از یک گوشی هوشمند رده پایین پردازش و اجرا می کند. این بدان معناست که سایت در محیط دسکتاپ سریعتر بارگذاری می شود.

خودتان مشاهده کردید که هر یک از موارد بالا، روی نتایج شما موثر خواهند بود؛ بنابراین نتیجه یک تست سرعت، در همه شرایط، نتیجه قطعی به حساب نخواهد آمد. ممکن است ما برای برخی از شرایط نتیجه مناسبی داشته باشیم در حالی که در سایر حالت‌ها، نتیجه چندان مطلوب نباشد. به همین دلیل است که ما به تجربه واقعی کاربران باید استناد کنیم نه شرایطی که در حالت مصنوعی(آزمایشگاهی) بدست می‌آیند.

راه های بهبود سرعت سایت

بهترین ابزارهای تست سرعت سایت کدام اند؟

کاربردی‌ترین ابزارهای تست سرعت سایت به شما در اجرای تست‌های سرعت کمک می‌کنند. به طور معمول، شما URL سایت خود را به این ابزارها معرفی کرده و آنها تست‌های گوناگونی انجام خواهند داد و در پایان نتایج در اختیار شما قرار می‌گیرد. در ادامه 4 ابزار تست سرعت سایت که جزو محبوب‌ترین ها هستند را معرفی خواهیم کرد:

بطور کلی بسیاری از ابزارهای تست سرعت سایت، به شما یک نمره کلی «عملکرد» ارائه می‌دهند. با این حال، برخی دیگر از ابزارهای تست سرعت، معیارهای عملکرد دقیق‌تری در اختیار شما خواهند گذاشت که تفسیر این آمار و ارقام هم نیاز به دانستن موضوعات فنی دارد. البته باید در نظر داشته باشید که برخی از این ابزارها مانند GTmetrix کاربران ایران را تحریم کرده‌اند و برای استفاده از آنها باید فیلتر شکن استفاده کنید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  آهنگ تیزر تبلیغاتی را از کجا دانلود کنیم؟

ابزارهای تست سرعت سایت، چگونه اطلاعات مهم را جمع‌آوری می‌کنند؟

جالب است بدانید که هر ابزار تست سرعت روش خاص خود را برای جمع‌آوری داده‌ها خواهد داشت. با این حال، امروزه بسیاری از ابزارها از موتور لایت هاوس گوگل(Google's Lighthouse engine) به عنوان بخشی یا تمام موتور آزمایش تست خود استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که ابزارهای تست سرعت مختلف می‌توانند از یک روش امتیازدهی به سرعت سایت شما، استفاده کنند، اگرچه ممکن است در ابتدای امر، این موضوع برای شما شفاف نباشد.

Lighthouse، یک ابزار منبع باز(Open Source) برای آزمایش عملکرد (همراه با سایر زمینه ها مانند دسترسی و سئو) است. Lighthouse تعدادی تست مبتنی بر عملکرد را بر روی صفحه اجرا می کند، سپس یک امتیاز کلی ارائه می‌کند. ضمن اینکه ممکن است راه‌کارهایی هم پیشنهاد کند که شما می‌توانید برای بهبود اوضاع، مورد استفاده قرار دهید. چنانچه یک ابزار تست سرعت سایت، از Lighthouse استفاده کند، شما یک گزارش با 4 بخش اساسی تحویل خواهید گرفت:

 1. Performance.
 2. Accessibility.
 3. Best Practices.
 4. SEO.

ابزارهای دیگری هم هستند که هنگام اعلام نتایج تست سرعت، تنها امتیاز عملکرد را در اختیار شما خواهند گذاشت. شاید چنین اعلام نتیجه‌ای برای شما خیلی کاربرد نداشته باشد؛ تشخیص این موضوع با توجه به هدفی که در ذهن دارید، با خود شماست.

بهبود امتیاز عملکرد سرعت سایت

آیا کسب امتیاز بالای تست سرعت سایت ضروری است؟

آیا تا به حال شده که از یک وب سایت بازدید کنید و با خود بگویید: وای!!! شرط می‌بندم که این وب سایت نمره عملکرد واقعاً خوبی از لحاظ سرعت دارد؟ مسلما نه ! مطمئن باشید هیچ یک از بازدیدکنندگان سایت شما هم چنین حرفی نخواهند زد؛ چراکه بازدیدکنندگان شما به این موضوع اهمیت می‌دهند که با چه سرعتی می‌توانند به اهداف خود در سایت شما برسند. این "اهداف" می تواند خواندن محتوای یک پست وبلاگ، خرید یک محصول، انجام جستجو و غیره باشد.

بهترین راه برای اینکه ببینید آیا بازدیدکنندگان، تجربه خوبی از سایت شما دارند یا خیر، معیارهای واقعی زمان بارگذاری سایت شما است، نه امتیاز عملکرد انتزاعی. در ادامه به برخی از معیارهای بارگزاری سایت اشاره خواهیم کرد که تأثیر مستقیمی بر تجربه کاربری بازدیدکنندگان شما خواهد داشت.

Time to First Byte (TTFB)

این پارامتر اعلام می‌کند که چقدر طول می‌کشد تا سرور میزبان سایت شما به اولین بایت داده پاسخ دهد. اساساً، این پارامتر بیانگر مدت زمانی است که کاربر شروع به مشاهده بارگیری محتوا از سایت شما می‌کند.

Largest Contentful Paint (LCP)

بر اساس این پارامتر مشخص می‌شود که چقدر طول می کشد تا محتوای "اصلی" بارگیری شود. این فاکتور(LCP) را می‌توان یک معیار تجربه کاربری خوب در نظر گرفت؛ چراکه معمولاً در این زمان است که بازدیدکنندگان سایت شما می‌توانند از محتوای موجود استفاده کرده و در واقع ارزشی را دریافت کنند. ضمن اینکه LCP بخشی از معیارهای هسته حیاتی گوگل (Core Web Vitals) محسوب می‌شود که از زمان به روز رسانی Page Experience یک فاکتور مهم در رتبه‌بندی SEO است.

Fully Loaded Time

Fully Loaded Time  نشان می‌دهد که چقدر طول می‌کشد تا سایت شما به طور کامل بارگذاری شود. Fully Loaded Time در مقایسه با LCP از اهمیت کمتری برخوردار است اما هنوز هم برای درک نحوه بارگیری محتوای شما برای بازدیدکنندگان مفید است. بسته به پیکربندی و میزبانی سایت شما، این امکان وجود دارد که در این معیارهای اساسی نمرات خوبی بگیرید اما امتیاز کاملی از سوی سایتی که تست سرعت سایت شما را انجام می‌دهد، دریافت نکنید و این اصلا اشکالی ندارد! تجربه نشان می‌دهد بهتر است همه تلاش خود را به کار بگیرید تا در این معیراهایی که اعلام شد نمره بالایی داشته باشید تا نمره عملکرد بالا.

این مطلب پیشنهاد می شود :  گوگل دیسکاور چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

آیا منظور ما این است که امتیاز تست سرعت سایت را جدی نگیرید؟

تلاش ما تا این بخش از مقاله این بوده که بدانید رسیدگی به پارامترهایی از سرعت سایت مهم‌تر است که روی تجربه کاربری بازدیدکنندگان تاثیر مستقیم دارند؛ بنابراین نباید چنین برداشتی به وجود بیاید که نمرات تست سرعت سایت کاملاً بی‌معنی هستند. اگر تست سرعت انجام دادید و نتایج خوبی به شما اعلام نشد، احتمالاً به این معنی است که باید تاکتیک‌ها و روش‌های بهتری را جایگزین کنید تا شرایط از آن‌چیزی که هست، بهبود پیدا کند. به عنوان مثال، بهینه سازی تحویل کد سایت، کاهش اندازه تصاویر، بهبود زمان پاسخگویی سرور و غیره. اجرای آن تاکتیک‌ها معمولاً نمره عملکرد و زمان‌های عملکرد واقعی شما را بهبود می‌بخشد. مشکل تنها زمانی به وجود می آید که به امتیازهای عملکرد انتزاعی، وزن بیشتری نسبت به زمان بارگذاری واقعی داده شود. به یاد داشته باشید:

 • زمان‌های بارگذاری سریع در دنیای واقعی بدون امتیاز عملکرد عالی، همچنان حائز اهمیت بوده و خوب است.
 • نمرات عملکرد عالی اما بدون زمان بارگذاری سریع در دنیای واقعی، یک مشکل جدی بوده و نیاز به رسیدگی دارد.

علاوه بر این، تغییرات کوچک در پیکربندی ابزار تست سرعت سایت شما می‌تواند تاثیرات زیادی بر امتیاز عملکرد داشته باشد؛ به همین دلیل مهم است که ابزار مناسب را برای آزمایش عملکرد سایت خود انتخاب کنید.

سایت برای سنجش سرعت

آیا ابزارهای تست سرعت سایت که استفاده می‌کنید، قابل اتکا هستند؟

اگر می‌خواهید اطلاعات قابل اتکایی در مورد عملکرد سایت خود جمع آوری کنید، به ابزار مناسب نیاز دارید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بسیاری از ابزارهای تست سرعت سایت از یک موتور اصلی(Lighthouse) برای جمع آوری نتایج خود استفاده می کنند، بنابراین می تواند شباهت های زیادی بین ابزارهای مختلف وجود داشته باشد.

ابزار تست سرعت، باید شرایط را به دقت شبیه‌سازی کند

اگر می‌خواهید اطلاعات معنی‌دار و کاربردی را با ابزار تست سرعت سایت بدست آورید، مهم است ابزاری که استفاده می‌کنید، بتواند شرایط تست را مطابق مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت، شبیه‌سازی کند؛ یعنی شما می خواهید که محیط تست ابزار تست سرعت شما از مخاطبان دنیای واقعی شما تقلید کند. برای شبیه سازی دقیق، موارد زیر باید رعایت شوند:

تست سرعت سایت از مناطق جغرافیایی مختلف

اولین نکته مهم مکان فیزیکی تست شما است، زیرا فاصله فیزیکی همچنان در زمان بارگذاری سایت شما نقش دارد. اگر مخاطبان شما در یک منطقه جغرافیایی واحد قرار دارند، می‌توانید محل تست سرعت را فقط به همان منطقه محدود نمایید اما اگر مخاطبان شما در کشورهای مختلف پراکنده شده اند، بهتر است چندین آزمایش را از مکان های مختلف انجام دهید تا درک بهتری از عملکرد جهانی سرعت سایت خود داشته باشید.

تست با سرعت‌های اتصال مختلف

یکی دیگر از متغیرهای مهم، سرعت اتصال ابزار تست است. اگر ابزار شما طوری پیکربندی شده باشد که سرعت اتصال بسیار بالایی داشته باشد، به نظر می رسد که سایت شما خیلی سریع بارگذاری می شود و برعکس، اگر ابزار به گونه ای پیکربندی شده باشد که سرعت اتصال پایینی داشته باشد، به نظر می رسد که سایت شما کندتر از دنیای واقعی بارگذاری می‌گردد. بعنوان مثال، در این بخش، ابزار Google PageSpeed Insights به ویژه در بخش تست تلفن همراه، محدودیت‌هایی دارد. گاهی اوقات دیده شده که این ابزار از یک سرعت اتصال نسبتا کند مانند 3G استفاده می‌کند که سبب خواهد شد، شما نتیجه تست سرعت پایینی دریافت کنید؛ در واقع، به همین دلیل است که سایت‌ها امتیازات عملکرد دسکتاپ خوب، اما سرعت تلفن همراه بسیار پایین دارند. با این حال، این سرعت اتصال واقعی مخاطبان سایت شما نیست؛ بنابراین تصویر بسیار بدبینانه‌ای از وضعیت سرعت سایت شما ترسیم می‌کند. عنوانی که برای نتیجه این تست می‌توان بیان کرد، بدبینانه‌ترین سناریو است نه یک سناریو واقعی.

تست سرعت سایت از دستگاه های مختلف

در هنگام تست سرعت سایت باید دستگاهی که به وسیله آن آزمایش انجام می‌شود هم در نظر بگیرید. جالب است بدانید نه تنها بین دستگاه های دسکتاپ و تلفن همراه تفاوت وجود دارد بلکه تفاوت در قدرت محاسباتی دستگاه‌ها نیز روی نتیجه تست سرعت، تاثیرگذار خواهد بود. باز هم باید بگوییم که ابزار PageSpeed ​​Insights ممکن است در نتایج خود بسیار بدبینانه باشد، به خصوص وقتی که صحبت از عملکرد تلفن همراه باشد. این می تواند با وجود عملکرد خوب در دنیای واقعی منجر به نمرات عملکرد پایین شود. PageSpeed ​​Insights داده‌های عملکرد تلفن همراه خود را با استفاده از یک تکنولوژی قدیمی‌تر Moto G4 جمع‌آوری می‌کند که قدرت پردازشی کمتری نسبت به دستگاه‌هایی دارد که بسیاری از کاربران شما دارند. داشتن قدرت پردازش کمتر می‌تواند به ویژه بر سایت‌هایی که از جاوا اسکریپت زیادی استفاده می‌کنند تأثیر بگذارد زیرا پردازش کد برای این دستگاه‌های کم مصرف، زمان بیشتری می‌برد.

این مطلب پیشنهاد می شود :  استانداردترین ساختار محتوا برای سئو | جزئیات محتوای متنی

WebPageTest کنترل بیشتری روی این معیارها به شما می دهد

اگر می خواهید اطلاعات قابل اتکایی در مورد عملکرد سرعت سایت خود جمع آوری کنید، ابزاری مانند WebPageTest گزینه بسیار بهتری نسبت به PageSpeed ​​Insights خواهد بود؛ زیرا WebPageTest به شما امکان می‌دهد تمام عوامل بالا را با توجه به شرایط خودتان، شخصی‌سازی کنید، نه اینکه برخی از تنظیمات از پیش تعیین شده را به شما تحمیل کند. هنگام تنظیم یک تست در WebPageTest، می‌توانید تمام اطلاعات زیر را به طور کامل شخصی‌سازی کنید:

 1. محل تست
 2. سرعت اتصال
 3. دستگاه تست
ابزار تست سرعت سایت

علاوه بر این، WebPageTest به شما امکان می‌دهد تا ۹ تست را همزمان اجرا کنید که به شما کمک می‌کند از حالت تک تست بودن، جدا شوید. WebPageTest همچنین امتیازات عملکرد دلخواه را نادیده می گیرد و در عوض بر روی داده‌های دنیای واقعی تمرکز می‌کند.

ممکن است ابزارهای تست سرعت سایت، همه واقعیت را نگویند !

اگر می خواهید درک بهتری از عملکرد وب‌سایت خود داشته باشید، بهترین ابزارهای تست سرعت سایت فوق العاده مفید هستند. با این حال، مهم است که بیش از حد گرفتار نمرات عملکرد آنها نشوید زیرا برخی از این نمرات، تناسب چندانی با واقعیت و تجربه کاربری مخاطبان شما ندارند. در عوض توصیه می‌کنیم حتما روی معیارهای عملکرد واقعی، مانند LCP یا TTFB و ... تمرکز کنید. نمرات عملکرد زمانی که به ارزیابی سریع سایت شما می رسد می تواند ارزش اساسی داشته باشد. اما آنها هرگز نباید بر معیارهای زمان بارگذاری واقعی سایت شما اولویت داشته باشند.

اگر این مقاله را از ابتدا تا انتها با دقت مطالعه کرده باشید، نکات مهم و جالبی را آموخته‌اید. اگر احساس می‌کنید مواردی هستند که با دانش یا تجربیات شما در تناقض هستند، حتما از طریق بخش نظرات با ما و سایر مخاطبان در میان بگذارید تا علاوه بر شکل گرفتن تبادل نظر، راهکارهای عملی هم ارائه شوند. برای شما بهترین‌ها را آرزو می‌کنیم.

منبع: hubspot
اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.