کاملترین آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای

آموزش رایگان ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای

فهرست مطلب (کلیک کنید )

کسب‌وکار ها با توجه به رقابت بسیار شدید در فضای مجازی، یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ مهم که در دستور کار خودشان قرار داده اند، ساخت تیزر تبلیغاتی است؛ بنابراین چه بهتر که افراد مستعد به سراغ آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی بروند؛ اما شاید با مسیر حرکت از علاقه‌مندی به تولید تیزر تبلیغاتی یا نوشتن و تهیه تیزر تبلیغاتی آشنایی زیادی نداشته نباشند. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا از صفر تا صد آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی را برای شما شرح خواهیم داد.

آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای

تیزر تبلیغاتی (ویدیو تبلیغاتی) چیست؟

در ابتدای این مقاله، اگر بخواهیم تعریف مفید و مختصری از تیزر تبلیغاتی ارائه کنیم باید بگوییم: ویدیوهای کوتاه و تأثیرگذاری که برای معرفی کردن یک محصول، خدمت یا برند تولید می‌شوند، تیزر تبلیغاتی هستند. تیزرها معمولا شامل معرفی محصول در قالب یک سناریو یا موشن‌گرافی لوگو و معرفی کلی از کسب‌وکار با موشن گرافیک و… می‌باشند.

عناصر اصلی یک تیزر تبلیغاتی کدام است؟

می‌توان گفت که در تمامی ویدئوها و به ویژه تیزرهای تبلیغاتی، این عناصر جزو موارد اصلی محسوب می‌شونذ. ابتدا به صورت موردی این عناصر را نام خواهیم برد و در ادامه این بخش به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

 • عناصر بصری
 • عناصر صوتی
 • متن

عنصرهای بصری

در مقاله‌ای که راجع به اهمیت ساخت تیزر تبلیغاتی نوشته‌ایم، اشاره داشتیم که اولین داده‌ای که هنگام تماشای یک ویدئو به مغز انسان منتقل می‌شوند، تصاویر هستند؛ پس شایسته است که بگوییم عناصر بصری، قطعاً در ساخت ویدیو تبلیغاتی، مهمترین بخش خواهند بود.

عنصرهای صوتی

مسئلۀ مهم دیگر در آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی، موارد مربوط به عناصر صوتی است. بعد از عناصر بصری، صدا دومین داده‌ای است که توسط مغز دریافت و پردازش می‌گردد. اگر قرار است از موسیقی روی تیزر تبلیغاتی‌تان استفاده کنید، حتماً دقت کنید که مشکلی بابت کپی‌رایت به وجو نیاید. یکی از موضوعاتی که همیشه سازندگان تیزرهای تبلیغاتی با آن دست به گریبان هستند، استفاده از آهنگ‌های بدون کپی‌رایت برای کلیپ است. اگر تصمیم گرفته‌اید که راوی روی تصاویر صحبت کند، طبیعتا توصیه می‌شود از گوینده‌ای بهره ببرید که صدایی رسا و زیبا دارد؛ ضمن اینکه صدابرداری حرفه‌ای هم مسئله‌ای است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

متن

تیزر تبلیغاتی شما هر چه قدر هم که صدا و تصویر خوبی داشته باشد، بدون متن و سناریوی جذاب، هیچ ارزشی نخواهد داشت. مرحله بعدی از آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی، به موضوع متن و سناریو اختصاص پیدا خواهد کرد. متن، داستان تیزر را مشخص می‌کند. حالا شما می‌دانید که باید تا جایی که ممکن است، متن را قصه‌گونه پیش ببرید. اگر قرار باشد لحن تیزر تبلیغاتی را تعیین کنیم این اتفاق در متن تهیه شده باید رخ دهد؛ بنابراین با در نظر گرفتن تمام این اصول برای خلق یک متن جذاب، باید تمام تلاش خود را بکار بگیریم.

آموزش رایگان ساخت تیزر تبلیغاتی

چرا باید به فکر آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی بود؟

امروزه در بازاریابی محتوا، اهمیت ویدئو بیش از پیش به اثبات رسیده است که این‌روزها طرفداران بسیاری دارد. همۀ آماری که اهمیت ویدئو مارکتینگ را نشان می‌دهند، برای تیزر تبلیغاتی‌ هم صدق می‌کنند؛ اما مطالب این بخش ما مشخصا راجع به مزایای آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه‌ای است. فواید بسیاری را می‌توان برای این آموزش‌ها متصور شد که در ادامه پیرامون ۳ مورد از آن‌ها صحبت خواهیم کرد:

بیشتر شدن نرخ فروش

اگر به تجربیات کسب‌وکارهایی که از تیزرهای تبلیغاتی استفاده کرده‌اند، استناد کنیم متوجه خواهیم شد که تولید این گونه محتواها(تیزرهای تبلیغاتی) می‌توانند تاثیر قابل توجهی در افزایش میزان فروش داشته باشند. در آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی یکی از مهم‌ترین اقدامات اولیه، تعیین اهداف از ساخت چنین ویدئوهایی است.

بعنوان مثال هنگامی که با تیزرتان نشان دهید که محصولات یا خدمات شما چطور قادر است یک مشکل به‌خصوص را حل نماید، احتمال تبدیل شدن افراد از بینندهٔ صرف به خریدار محصول زیاد خواهد بود؛ در نتیجه، شاهد افزایش نرخ تبدیل هستیم.

بالا بردن Brand Awareness (آگاهی از برند)

یکی دیگر از فوائد تیزر تبلیغاتی که انگیزه برای آموزش را بیشتر می‌کند، افزایش Brand Awareness یا آگاهی از برند می‌باشد. خوب است بدانید که به عقیده برخی از کارشناسان، این مورد حتی بالاتر از افزایش نرخ تبدیل قرار می‌گیرد. احتمال دارد افراد زیادی، در همان ابتدا که تبلیغ شما را می‌بینند، قصد خرید محصولتان را نداشته باشند؛ اما یک آورده برای شما دارد که نام برندتان در خاطر مخاطب باقی می‌ماند. اگر تمایل دارید تیزری که توسط شما ساخته می‌شود، چنین تاثیری داشته باشد، باید آن را به گونه‌ای تولید نمایید که به ‌یاد ماندنی باشد.

این مطلب پیشنهاد می شود :  نحوه ایجاد آگاهی از برند با تبلیغات PPC

معتبر شدن بین مخاطب‌ها

به احتمال زیاد شما که در حال خواندن این مقاله پیرامون آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی هستید، اطلاع دارید چقدر چنین محتوایی در جلب نظر مخاطبان تاثیر بالایی دارد. چه درست چه غلط، باید بپذیریم که افراد به دیده‌هایشان اعتماد می‌کنند. هنگامی که ویدیو تبلیغاتی خلاقانه تولید می‌کنید و در شبکه‌های اجتماعی گوناگون که مخاطبان هدف شما بیشتر حضور دارند، منتشر می‌کنید، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، باعث معتبر شدن بین مخاطبان هدف خود خواهید شد.

پکیج آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی

آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی بصورت گام به گام

حالا که با موضوعات ابتدایی آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی آشنا شدید، در این بخش بصورت گام به گام روند طراحی و ساخت تیزر تبلیغاتی را برای شما توضیح خواهیم داد:

مرحله اول : برنامه ریزی، تحقیقات و تعیین هدف تیزر تبلیغاتی

مسلما هیچ کدام از ما تردید نداریم که هر کاری بدون برنامه ریزی، به نتیجه دلخواه و مطلوب نخواهد رسید. بطور حتم که طراحی و تولید تیزر تبلیغاتی هم به هیچ عنوان از این مطلب مستثنی نخواهد بود. در ابتدای مسیر باید همۀ جوانب را بخوبی بسنجیم و سپس با توجه به داده‌هایی که در اختیار ما قرار دارد، بهترین برنامۀ ممکن را در نظر گرفته و مطابق آن پیش برویم.

قبل از آنکه متن یا سناریو تیزر تبلیغاتی نوشته شود باید از خود بپرسیم که اساساً چرا قرار است این تیزر ساخته و بعد از آن به اشتراک گذاشته شود. همانطور که پیش از این توضیح دادیم، تهیه و تولید تیزرهای تبلیغاتی اصولاً نیاز به صرف هزینه نسبتا بالایی دارد؛ بنابراین داشتن تصویری واضح در مورد اهداف تهیه تیزر تبلیغاتی قبل از هر اقدامی، کاملاً ضروری خواهد بود.

مثلا فرض کنید مشتری که برای سفارش ساخت تیزر به ما مراجعه کرده است، یک شرکت تازه‌کار باشد و بخواهد تیزر تبلیغاتی بسازد که برند و مأموریت کسب‌وکارش را به بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ش بهتر منتقل نماید یا شاید یک خط محصول جدید داشته باشد که به توضیح و توجیه بهتر خریداران نیاز دارد؛ بنابراین هر کدام از این اهداف، برنامه‌ریزی خاص خود را خواهد داشت. در ادامه به برخی از مهمترین اهدافی که برای تولید تیزر تبلیغاتی میتوان متصور بود، اشاره خواهیم کرد:

 1. افزایش فروش
 2. آگاهی برند
 3. جذب ترافیک
 4. آموزش به مشتریان
 5. افزایش نرخ جذب مشری

در نظر داشته باشید که در این مرحله هرقدر جزئیات بیشتری راجع به اهداف داشته باشید، در ادامه مسیر کار آسان‌تری پیش روی شما خواهد بود. بعنوان مثال قرار است کدام یک از محصولات یا خدمات، پروموت شوند؟ یا ممکن است قصد داشته باشید یک جنبۀ ویژه از کسب‌وکارتان را به مخاطبان نشان دهید؟  با نوشتن انتظارات، قادر خواهید بود چگونگی پیشبرد اهداف را هم زیر نظر داشته باشید. در مرحله ابتدایی، بهتر است به موارد زیر هم بپردازیم و ذهن خود را پیرامون آ«ها به بهترین شکل مرتب‌سازی کنیم:

 • تعیین کردن مخاطب هدف: بعد از تعیین‌کردن اهداف، بایستی مخاطبان هدف را هم مشخص کنیم. در واقع باید پاسخ واضحی برای این سوال داشته باشیم که: تیزر تبلیغاتی ما قرار است مورد توجه کدام گروه از جامعه قرار گیرد؟ خانم‌ها یا آقایان؟ کارآفرینان فارغ از جنسیت آنها؟ کارمندان آقای ادارات دولتی که در ابتدای مسیر شلغی‌شان هستند؟ سپس باید ببینید آن‌ها در کجای قیف بازاریابی و بعد از آن کجای قیف فروش هستند. آیا تازه بنا داریم توجه آن‌ها را نسبت به برندمان جلب کنیم یا قصد داریم آن‌ها را از یک بازدیدکننده به یک خریدار محصول تبدیل کنیم؟
 • انتخاب از بین انواع تیزرها: فاکتور مهم و تعیین‌کننده در انتخاب نوع ویدئو، پیش از هر چیز، بودجه‌ای است که در اختیار سازنده است. اگر قرار است تیزر تبلیغاتی بسازید، حتما در نظر داشته باشید که عملا ساخت تیزر تبلیغاتی رایگان غیرممکن است. اما در عین حال، بعضی از انواع ویدئوهای تبلیغاتی، هزینۀ ساخت کمتری نسبت به بقیۀ انواع آن خواهند داشت؛ مثلاً تستیمونیال‌ها خرج کمتری از ساخت مستند شهری و تبلیغات تلویزیونی دارند. علاوه بر بودجه، مسئلۀ دیگری که در انتخاب انواع تیزرهای تبلیغاتی مهم خواهد بود، سلیقۀ مخاطب شما است. آن نوع از تیزر تبلیغاتی را انتخاب کنید که بیشتر باب میل مخاطبان هدف باشد. برای نمونه، اگر جوانان مخاطبانتان هستند، شاید تیزرهای مناسب شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و یوتیوب، برایتان مناسب‌تر باشند؛ اما اگر جامعۀ هدفتان افراد سالخورده‌تر باشند، بهتر است سراغ انواع ویدئوهایی بروید که جایگاهشان تبلیغات تلویزیونی است.
 • تعیین کانال پخش تیزر: تا چند سال پیش، شبکه‌های تلویزیونی، تنها کانال‌های موجود برای پخش یک تیزر تبلیغاتی بودند؛ اما این روزها، شرایط کاملا متفاوت است. با توجه به دسترسی افراد فراوانی به اینترنت، پلتفرم‌های زیادی وجود دارند که اکثر آن‌ها از محتوای ویدئویی پشتیبانی و به شدت استقبال می‌کنند؛ بنابراین در نظر داشته باشید که تیزر تبلیغاتی‌ تولید شده را در جاهایی پخش نمایید که مخاطبان هدف شما در آنجا حضور بیشتر و فعال‌تری دارند. در این صورت میتوانید مطمئن باشید که محتوای تهیه‌شده، به بهترین شکل دیده خواهد شد. چنانچه هنوز اطلاع دقیق ندارید که مخاطبان شما در کدام پلتفرم‌ها حضور فعال‌تری دارند، به سراغ رقبا بروید؛ یعنی ببینید آن‌ها در کدام پلتفرم‌ها حضوری فعال دارند.
 • مشخص کردن لحن تیزر تبلیغاتی و مدت زمان آن: یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی، مشخص کردن لحن و مدت‌زمان آن است. مشخص کنیم که می‌خواهیم پیام چگونه منتقل گردد؟ رسمی یا غیررسمی؟ با سرعت یا آهسته و با توضیحات مفصل؟ قرار است به تحریک احساسات منجر شود یا فقط منطق را قرار است درگیر کند؟ در نظر داشته باشید که تیزر تبلیغاتی قرار است نشان‌دهندۀ کلیت برند شما باشد؛ بنابراین انتخاب درست لحن اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد؛ تلاش کنید بهترین تصمیم را در این زمینه اتخاذ کنید. تعیین مدت‌زمان ویدئو موضوع مهم بعدی است. هنگامی که، مدت‌زمان تیزرتان را از قبل در نظر داشته باشید، کار شما با تمرکز بیشتری جلو خواهد رفت. بطور حتم، تعیین نکردن این موضوع سبب خواهد شد، ویدئو ناخواسته طولانی‌تر از حد لازم شده و کار بدون تمرکز انجام گیرد.
 • مشخص کردن برنامه تولید: پس از طی شدن مراحل بالا، وقت آن می‌رسد که یک برنامۀ کامل و مدون برای تولید، توسط شما آغاز گردد. توصیه ما به شما این است که حتماً تقسیم کار را مد نظر قرار دهید. کار تیمی قوی، جزو ضروریات اینگونه پروژه هاست. وظایف هرکس را مشخص و برای انجام آن یک محدودیت زمانی در نظر بگیرید. برخی از نرم افزارها یا ابزارها وجود دارند که می‌توانند با توجه به قابلیت‌هایشان، به شما کمک کننده باشند. یکی از این برنامه‌های مدیریت پروژه، Trello است.
این مطلب پیشنهاد می شود :  نحوه نوشتن محتوای کرنر استون در 5 مرحله

مرحله دوم: ترسیم و جمع‌بندی راجع به ایده تیزر تبلیغاتی

چنانچه هنوز ایده‌ خلاقانه برای تیزر تبلیغاتی خود ندارید، باید تمام تمرکز خود را روی این قضیه قرار داده و هر طور شده به یک ایده ناب دست پیدا کنید. همفکری و مشورت با دوستان خلاق شما، می‌تواند در این مرحله بسیار راهگشا باشد. تماشای بهترین تیزرهای تبلیغاتی جهان یا مطالعه کتابهایی که در ارتباط با پیدا کردن ایده تیز تبلیغاتی به شما راهکار ارئه خواهند کرد، تا حدود زیادی، مسیر را برای شما روشن و هموار خواهد کرد.

حالا فرض کنید، با توجه به موارد گفته شده، ایده اولیه‌ای برای ویدئو در ذهن شما به وجود آمده است، حالا زمان آن است که جزییات این ایده به دقت مشخص گردد. برای راحت‌تر شدن کار، بهتر است از سطوح بالاتر، روند را آغاز کرده  و سپس به سمت جزییات حرکت نمایید. بعنوان مثال، پیش از آن که متن همه جزییات را مشخص کرده و بنویسید، بهتر است یک پاراگراف یادداشت کنید که ایده را از دیدگاه کاملاً کلی و سطح بالا به صورت خلاصه و جمع‌بندی‌شده ترسیم نماید. به این نکته توجه داشته باشید که این پاراگراف باید روی خود مفهوم تمرکز داشته باشد تا همواره چیزی داشته باشید که در زمان ساخت ایده‌های فرعی به آن دوباره رجوع کنید.

در نظر داشته باشید که این پاراگراف به هیچ عنوان کامل و خالی از اشکال نخواهد بود اما نوشتن همین یک پاراگراف سبب می‌شود که شما به عنوان فردی که نویسنده سناریو تیزر تبلیغاتی یا سازنده آن است، تصویری روشن از تیزر خود و همه وجوه آن خواهید داشت. این فرایند، موجب خواهد شد که ایده در ذهن شما به شیوه بهتری، پرورش پیدا کند. حالا که یک مرور سطح بالا از ایده خود در اختیار دارید، نوبت آن است که در مورد جزئیات داستان فکر کنید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  راهنمای کامل دریافت مدرک پارتنر گوگل !

مرحله سوم: نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی

یکی از مهمترین مراحل آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی، همین مرحله خواهد بود. نوشتن سناریو ( فیلمنامه) تیزر تبلیغاتی، مرحله بسیار مهمی است که باید شامل تمام جزئیات ریز و درشت یک ویدئو، باشد. در متن اسکریپ تیزر تبلیغاتی، دکور صحنه‌ها با جزئیات کامل، مشخص خواهد شد. تمام حرکتهایی که توسط بازیگران باید انجام گیرند، تم فضای هر سکانس و نما و ... به دقت تعیین خواهد شد. یکی از بهترین راهنمایی‌هایی که افراد باتجربه در این زمینه دارند این است که: چنانچه نمی‌دانید سکانس‌ها از کجا شروع شده و به کجا ختم می‌شوند، آنها را شبیه اسلایدهای یک پاورپوینت در نظر بگیرید. در آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه‌ای، با این شبیه‌سازی، کار تغییر صحنه برای فرد یادگیرنده، بسیار آسان خواهد شد.

مرحله چهارم : طراحی کردن استوری برد storyboard

بعد از تکمیل سناریو، به وسیله استوری برد می‌توانیم آن را تصویرسازی کنیم. برخی از کارشناسان، استوری برد را فیلمنامه مصور، نامگذاری کرده‌اند. هرقدر به جزئیات بیشتری در استوری برد بپردازیم و با دقت بالاتری آن را ترسیم کنیم، در نهایت کار هم آسان‌تر و حرفه‌ای‌تر خواهد بود؛ یکی از کاربردهای مهم  storyboard این است که بعد از پایان کار، کیفیت کار نهایی را می‌توانید بسنجید.

مرحله پنجم : ساخت ویدیوی تبلیغاتی

مرحله بعدی که در مسیر آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی باید طی کنیم، ساخت ویدیوی تبلیغاتی است. در مراحل قبل، نوع ویدیو را انتخاب کرده‌ایم. حالا باید وارد مرحله عملیاتی شویم. اگر قصد دارید تیزر تبلیغاتی خود را در فضای باز و خارج از استودیو تولید کنید، قبل از هر چیز، مطمئن شوید که طراحی دکور و صحنه، به خوبی و طبق میل شما انجام شده باشد. در تهیه تجهیزات لازم برای ساخت تیزر تبلیغاتی به هیچ عنوان به سراغ لوازم کم کیفیت نروید. بسته به سناریو و تصمیم شما، باید از نرم افزارهای ساخت تیزر که مرتبط هستند، به درستی بهره ببرید. توصیه ما به شما این است که بهترین نرم افزار ساخت تیزر تبلیغاتی را استفاده کنید تا خیال‌تان بابت کیفیت ویدیوی تولید شده، راحت باشد.

مرحله ششم: تدوین ویدیوی تبلیغاتی تولید شده

در فرایند آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی، این مرحله هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر چقدر هم که در ساخت ویدیو، وسواس به خرج داده باشید، اگر در تدوین تیزر تبلیغاتی، با کیفیت عمل نکنید، همه زحمات شما به باد خواهد رفت و عملا نتیجه کار اصلا راضی‌کننده نخواهد بود. چنانچه قصد دارید از صدای راوی، در ویدیوی تبلیغاتی استفاده کنید، در مرحلۀ تدوین باید آن را اضافه نمایید؛ همچنین افزودن عکس‌ها و متون هم در این بخش انجام می‌شوند.

مرحله هفتم: بررسی نهایی ویدیو و انتشار آن

کنترل کیفیت و بررسی نهایی در هر پروژه‌ای باید وجود داشته باشد. پروسه ساخت تیزر تبلیغاتی هم از این قاعده مستثنی نیست. با دقت عمل فراوان، قبل از انتشار تیزر تبلیغاتی، یک بار همه‌چیز را موشکافانه، مورد بررسی مجدد قرار دهید. از درست بودن تمام پارامترها، اطمینان حاصل کرده و مراقب باشید که مواردی از قبیل رعایت حق کپی رایت و ... نقض نشده باشند. هر اشکال به ظاهر کوچک و کم اهمیت، می‌تواند تمام زحمات شما را به باد دهد. بعد از بررسی نهایی، هر تغییری که لازم بود، بدون تعارف اعمال کنید.

بعد از بررسی، حالا نوبت به انتشار تیزر تبلیغاتی شما رسیده است. در این مرحله باید به فکر پلتفرمی که قرار است تیزر شما در آن منتشر شود، باشید و استراتژی‌های پخش تیزر تبلیغاتی شما، در این مرحله به کار خواهند آمد.

آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی رایگان

همین امروز، آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی را آغاز کنید !

در این مطلب تلاش کردیم شما را با ابعاد مختلف ویدیوی تبلیغاتی آشنا کرده و بصورت رایگان، آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی را مرحله به مرحله در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه درباره هر مرحله یا بخشی از این مقاله، سوالی برای شما پیش آمد، میتوانید با کارشناسان آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا تماس گرفته و مشاوره اختصاصی دریافت نمایید.

 
اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.