ویدئو مارکتینگ چیست؟ اهمیت، مزایا و نکاتی درباره بازاریابی ویدیویی

ویدئو مارکتینگ

فهرست مطلب (کلیک کنید )

 

نحوه فعالیت اینترنتی در سال‌های اخیر به طرز چشمگیری تغییر کرده است. امروزه افراد کمتری از کامپیوتر برای جستجو در وب و تعامل بامحتوا، استفاده می‌کنند؛ در عوض مردم تا حد زیادی از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها استفاده می‌کنند. همین مسئله باعث شده است تا  محدودیتی  در مورد نحوه، زمان و مکان ارتباط افراد با ویدئو مارکتینگ وجود نداشته باشد.

ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی چیست؟

ویدئو مارکتینگ به معنای ایجاد محتوای ارزشمند به‌منظور ارتقای برندها، اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان و تقویت ارتباط ما مشتریان است. ویدئو مارکتینگ کمک می‌کند تا  با ایجاد یک واکنش احساسی در بینندگان، بسیار قدرتمندتر از متن ساده یا تصویر در مخاطب خود ذهنیت ایجاد کنید.

چرا ویدئو مارکتینگ مهم است ( 7 دلیل مهم استفاده از ویدئو مارکتینگ)

 با فیلم‌ها می‌توانید بینندگان را آموزش دهید، برای آنها الهام بخش بوده و سرگرم‌شان کنید. به کمک استراتژی‌های ویدئو مارکتینگ که در ادامه به طور کامل به آن می‌پردازیم، شرکت‌ها می‌توانند آگاهی از برند، توجه به مشتری، ترافیک سایت و در نتیجه، فروش و گردش مالی را افزایش دهند. موارد عنوان شده در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ نیز به نوعی صادق است. چراکه یکی از مهم‌ترین ابزارهای اینفلوئنسرها، بازاریابی ویدیویی است. کسب و کارهای بزرگ پس از پرداخت هزینه ساخت تیزر تبلیغاتی، محتوای تولید شده را به افراد شناخته شده در شبکه‌های اجتماعی داده تا برای دنبال‌کننده های فراوان خود به نمایش بگذارند و از این طریق صاحبان کسب‌وکار از جذب مخاطب بیشتر و در نتیجه فروش بالاتری بهره‌مند گردند.

1- محتوای ویدئویی برای برند شما تأثیرگذار است

80 درصد مردم ویدئوهایی را که در ماه گذشته دیده‌اند به‌خاطر می‌آورند. یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت ویدئو مارکتینگ این است که انسان‌ها با تصاویر و صداها بیشتر از متن تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. وقتی مشتریان ویدئوهای شما را به یاد می‌آورند، برند شما را نیز به یاد خواهند آورد که منجر به افزایش آگاهی از برند، شهرت آنلاین، سرنخ‌ها و افزایش درآمد برای شرکت خواهد شد.

علاوه بر این، مردم معمولاً ویدئوهایی را که دوست دارند به اشتراک می‌گذارند و تعداد افرادی که کسب‌وکار شما را می‌شناسند افزایش می‌یابد. برای اینکه مخاطبین ویدئوهای شما را به‌خاطر بسپارند، باید مطمئن شوید که آنها با استراتژی کسب‌وکار شما هماهنگ هستند.

این بدان معنی است که شما باید از همان رنگ‌ها، فونت‌ها و لوگوهایی استفاده کنید که قبلاً در وبلاگ یا مقالات خود استفاده کرده‌اید. حتی اگر ویدئوها می‌توانند پیام‌های متفاوتی نسبت به محتوای متنی داشته باشند، کاربران همچنان باید بتوانند سبک ویدئوهای شما را تشخیص دهند.

با استفاده از ویدئوها در استراتژی بازاریابی وب خود، این فرصت را خواهید داشت که ارتباط با پیام مدنظر خود را افزایش دهید و هویت خود را به اشتراک بگذارید. ویژگی‌های ساده‌تر مانند طراحی و نام تجاری، یا ویژگی‌های پیشرفته‌تر مانند صدا و محتوا، ویدئو مارکتینگ را به ابزاری ایده‌آل برای تقویت هویت برند شما تبدیل می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که مشتریان شما را می‌شناسند.

2- ویدئو مارکتینگ باعث بهبود رتبه در گوگل می‌شود

کیفیت و مرتبط بودن محتوای ویدئوی شما می‌تواند رتبه‌بندی سایت فروش شما را در موتورهای جستجو تا حد زیادی بالا بیاورد. ویدئوها می‌توانند نرخ تبدیل را افزایش دهند. تقریباً 41٪ از خریداران پس از مشاهده ویدئوی یک برند با شرکت تماس می‌گیرند.

افزودن ویدئوها به استراتژی قیف‌ فروش، وب‌سایت و محتوای پیشنهادی، سئوی سایت شما را بهبود می‌بخشد و تعداد افرادی را که روی تبلیغات شما کلیک می‌کنند، افزایش می‌دهد.

یکی از بزرگ‌ترین گرایش‌ها در بازاریابی وب، طراحی واکنش‌گرا است. هنگامی که محتوای یک شرکت در دستگاه یا مرورگر خاصی به‌خوبی نمایش داده نمی‌شود، شرکت ترافیک را از دست می‌دهد و تبدیل آن کاهش می‌یابد. خوشبختانه، محتوای ویدئویی را می‌توان در انواع دستگاه‌ها، از کامپیوتر گرفته تا گوشی‌های هوشمند، مشاهده کرد. این امر دسترسی ویدئوها را افزایش می‌دهد و آنها را کاربرپسندتر می‌کند.

اهمیت ویدئو مارکتینگ در سئو سایت

 

 

3- بازدهی ویدیو نسبت به هزینه ای که انجام می‌دهید، اعجاب انگیز است

اگرچه بر کسی پوشیده نیست که ساخت ویدیو تبلیغاتی خلاقانه، جزو موارد آسان و سریع نیست اما باز هم دیده می‌شود افرادی روی این موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند و ریسک سختی کار را به جان می‌خرند. این سرمایه می‌تواند هر چیزی باشد، مثلا وقت. از طرفی امروزه بهترین نرم افزار ساخت تیزر تبلیغاتی توسط افراد متخصص معرفی شده و از طرفی ساخت تیزر تبلیغاتی آنلاین بسیار باب شده و حتی تولید محتوای ویدیویی با ابزارهای رایگان موبایل از جمله اینشات به شکل روزافزون بین مخاطبان رشد پیدا کرده است. توصیه می‌کنیم مقاله تولید محتوا با اینشات را مطالعه کنید تا پی به اهمیت این موضوع ببرید.

این مطلب پیشنهاد می شود :  0 تا 100 استراتژی دیجیتال مارکتینگ و نحوه تدوین آن

نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است: ویدیویی که تولید می‌شود، لزوما نیاز نیست که از نظر اجرایی کار بسیار قدرتمندی باشد. چیزی که باعث جذب مخاطب خواهد شد، بیشتر محتوای ارائه شده داخل ویدیوی شماست نه میزان هزینه‌ای که برای تولیدش انجام داده‌اید. تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران اغلب با دیدن ویدیوهایی که توضیحات واضح و شفافی درباره محصول ارائه نمی‌دهند، از خرید محصول فاصله گرفته و به عبارتی محصول را پس می‌زنند. شاید بتوان گفت، کمیت کار، به اندازه کیفیت و محتوایی که از طریق ویدیو به محاطب منتقل می‌گردد، مهم نیست.

4- ویدئو مارکتینگ ماهیت ویروسی دارد

در زمینه سوشال‌مدیا مارکتینگ (بازاریابی شبکه های اجتماعی)، تخمین زده شده است که بیش از 90٪ از افرادی که ویدئوها را در تلفن‌های هوشمند تماشا می‌کنند، آنها را با افراد دیگر به اشتراک می‌گذارند.  اگر بخواهیم مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که این درصد بسیار بالا است، بالاتر از نرخ اشتراک بسیاری از انواع دیگر محتوا. در واقع ویدئوها 12 برابر بیشتر از محتوای متنی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

همچنین، 60 درصد از مردم ترجیح می‌دهند به‌جای خواندن یک پست، یک ویدئو تماشا کنند. برای این منظور، محتوای ویدئویی ابزار قدرتمندی برای هر برندی است که به دنبال گسترش حضور آنلاین یا افزایش مخاطبان خود است. با ایجاد محتوای ویروسی که غنی از اطلاعات و جذاب باشد، برندها می‌توانند دنبال‌کننده‌های بیشتری جذب کنند.

به دلیل ماهیت ویروسی، دردسترس‌بودن و ارزش آن، ویدئو مارکتینگ ابزار بسیار مؤثری برای ایجاد محتوای شخصی‌سازی شده است که تأثیر زیادی بر مصرف‌کنندگان دارد. ویدئوها می‌توانند از احساسات برای افزایش فروش استفاده کنند. بنابراین اگر نمی‌دانید که انجام ویدئو مارکتینگ چقدر هزینه دارد، به شما توصیه می‌کنیم که روی مزایای قوی این تکنیک تبلیغات آنلاین تمرکز کنید.

5- ساخت ویدیو، افزایش اعتماد مشتری را بهمراه خواهد داشت

بی‌شک، اعتماد مشتری پایه و اساس و نقطه آغاز خرید محصول یا خدمتی خواهد بود که توسط کسب‌وکار شما ارائه می‌گردد. مسلما جلب اعتماد مشتری بایستی هدف نخست هر کسب و کاری باشد. اساتید مهم و شناخته شده در عرصه آموزش دیجیتال مارکتینگ، معتقدند هدف اصلی بازاریابی دیجیتال، ساختن اعتماد و ایجاد رابطه بلندمدت با مشتری است. بنابراین توصیه می‌کنند که سعی برای فروش را متوقف کرده و تلاش کنید تا کاربران را با ارائه اطلاعات و محتوای دقیق و قابل عتماد، به سمت کسب‌وکار خودتان بیاورید. ضروری است که با مشتری ارتباط دوستانه و بر پایه‌ی اعتماد برقرار نمایید.

6- علاقه زیاد کاربران تلفن های هوشمند به ویدیو

تا اینجای مقاله بارها به این وضوع پرداخته‌ایم که ویدیوهای خلاقانه و پرطرفدار، در موبایل‌ها دست به دست می‌شوند. طبق آمار، تقریبا 90 درصد از کاربران از طریق تلفن‌های همراه‌شان، ویدیوها را تماشا می‌کنند. در نیمه دوم سال 2013 میلادی، مشاهده ویدیو بوسیله تلفن‌های هوشمند، در حدود 233 درصد ، افزایش پیدا کرده‌ است. بعنوان مثال برای شما قطعا قابل حدس خواهد بود که چرا این روزها اینقدر درباره تکنیک های تولید محتوا در یوتیوب بحث می‌شود. یکی از دلایل‌ش می‌تواند این باشد که یوتیوب گزارش داده: طرفداران تماشای ویدیو از طریق موبایل سالی 100 درصد افزایش پیدا می‌کنند. هر چقدر استفاده از تلفن‌های هوشمند فراگیرتر می‌شود، تعداد مخاطبان ویدیوها هم رشد خواهد داشت و این یک پتانسیل بسیار بسیار بالا برای ویدئو مارکتینگ محسوب خواهد شد.

بر اساس گزارشی که توسط گوگل منتشر شده است، کاربرانی که با موبایل ویدیو تماشا می‌کنند، 2 برابر بیش از تماشگران تلویزیون و 1.4 برابر بیش از تماشاگران ویدیو به وسیله کامپیوتر، احساس می‌کنند با برند منتشر کننده ویدیو، ارتباط برقرار کرده‌اند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  الگوریتم گوگل دنس چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

7- ویدیو می‌تواند حتی کاربران تنبل را هم درگیر کند

امروز اکثر مخاطبان، به دلیل مشغله فراوان، شاید حوصله‌ی زیادی برای خواندن توضیحات متنی در مورد محصولات یا خدمات را نداشته باشند. کاملا قابل پیش‌بینی است که مشتریان جدید  تمایل دارند، محصولات و خدمات را در عمل و در حین استفاده ببینند. ساخت ویدیو می‌تواند رنج گسترده‌ای از مخاطبان را جذب نماید و مشتریانی که حوصله تبلیغت متنی ندارند هم جزو آنها هستند. با ساخت ویدیوهای خلاقانه و مفید ثابت کنید که شما علاوه بر چشم، به گوش مخاطبان هم اهمیت می‌دهید. با استفاده از صدا قادر خواهید بود، قدرت ویدیوهای خودتان را چند برابر نمایید.

 ارتباط ویدئو مارکتینگ و سئو

ویدئو مارکتینگ می‌تواند شامل قراردادن ویدئو‌های ارزشمند در داخل و در ابتدای لندینگ‌پیج  یا صفحات وب‌سایت / وبلاگ شما باشد. این  عمل چندین مزیت را ارائه می‌دهد:

 • میانگین زمان صرف شده در صفحه را افزایش می‌دهد، موقعیت آن را در موتورهای جستجو بهبود می‌بخشد و بازدید را افزایش می‌دهد.
 • احتمال دریافت بک‌لینک را افزایش می‌دهد.
 • نرخ تبدیل می‌تواند تا 80٪ افزایش یابد.

ازاین‌رو، محتوای ویدئویی از نظر بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) عالی است. اما مراقب باشید که صفحه سایت و کلیپ مناسب سئو باشند. برای این کار در بخش تگ‌ها از کلمات کلیدی مرتبط با موضوعی که قصد دارید با آن بپردازید استفاده کنید.

به این معنا که شما باید اطلاعاتی را که برای درک محتوای آن نیاز دارند در اختیار ربات‌های گوگل قرار دهید ؛ بنابراین، بهینه‌سازی برای گوشی‌های هوشمند را فراموش نکنید و اجازه ندهید ویدئو سرعت سایتتان را افزایش دهد.

ویدئوی ترند لحظه‌ای

اما چرا برای ما مهم است که چگونه ویدئو مارکتینگ انجام دهیم؟ بگذارید با آمار برای شما توضیح دهیم:

مردم 20 درصد چیزهایی را که می‌شنوند، 30 درصد چیزهایی را که می‌بینند در یادشان باقی می‌ماند اما  70 درصد چیزی را که از طریق صدا و تصویر با هم به آنها منتقل می‌شود، به‌خاطر می‌آورند.

75 درصد از کاربرانی که وب‌گردی می‌کنند، ترجیح می‌دهند به‌جای خواندن یک متن، ویدئوها را ببینند.

به‌عنوان‌مثال در سایت های بزرگ فروشگاهی، مشخص شده است که تمایل به خرید در کاربرانی که از طریق محتوای ویدئویی تولید شده به یک سایت فروش می‌آیند، افزایش می‌یابد. مردم به طور متوسط ​​16 ساعت ویدئوی آنلاین در هفته تماشا می‌کنند که 90٪ از دستگاه‌های تلفن همراه است.

طبق آمار 89٪ از بازاریابان معتقدند که ویدئوها بازگشت سرمایه خوبی را فراهم می‌کند.  جالب است بدانید که طبق تحقیقانی که توسط Wistia انجام شد، استفاده از فیلم‌ها یا گیف‌های متحرک در استراتژی ایمیل مارکتینگ نرخ کلیک را تا 300 درصد افزایش می‌دهد.

YouTube پرطرف‌دار در ویدئو مارکتینگ

این کانال ویدئویی که توسط 87 درصد شرکت‌هایی که روی بازاریابی ویدئوی وب کار می‌کنند، استفاده می‌شود، نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی بازدهی بالاتری برای هر ویدئو دارد. در اینجا برخی از آمار استفاده از YouTube  به‌صورت آنلاین آورده شده است :

 • کاربران بیش از 500 ساعت ویدئوی جدید در دقیقه آپلود می‌کنند و نزدیک 1 میلیارد ویدئو در روز تماشا می‌شود.
 • بیش از 70 درصد از مصرف محتوای سمعی و بصری از طریق تلفن همراه با میانگین اقامت 40 دقیقه در روز انجام می‌شود.
 • جستجوهای "چگونه" هرسال 70٪ رشد می‌کنند.
 • در نتیجه تمایل بیشتر کاربران به تماشای ویدئو‌های زنده به‌جای و کلیپ‌های درخواستی، استفاده از عملکرد پخش زنده افزایش‌یافته است.
 • تمایل برندها به همکاری با سازندگان و استفاده از ویدیو‌های برای معرفی محصولات/خدمات خود به‌صورت انحصاری در حال افزایش است.
بازگشت سرمایه در ویدئو مارکتینگ

 

آمار عجیب‌وغریب در ویدئو مارکتینگ

شاید فکر کنید فقط اعداد و ارقام عنوان شده در بخش‌های بالا وجود دارند که اهمیت ویدئو مارکتینگ را تضمین می‌کنند. اما در این بخش می‌خواهیم توجه شما را به ارقامی جلب کنیم که برای بسیاری از بازاریابان هم غیرقابل‌باور است. در این بخش  آمار و ارقامی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که ویدئو مارکتینگ در سال‌های اخیر چقدر محبوب شده است:

 • تبلیغات ویدئویی بیش از 35 درصد از کل تبلیغات آنلاین را تشکیل می‌دهد.
 • تخمین زده شده است که یک دقیقه محتوای ویدئویی معادل نزدیک به دو میلیون کلمه است.
 • 91 درصد از مشتریان می‌گویند که و یدیو‌های محصول به آنها در تصمیم‌گیری برای خرید کمک می‌کند.
 • پیش‌بینی‌ها می‌گویند که ویدئوها در زمان آینده بیش از 81 درصد از ترافیک وب را تشکیل خواهند داد.
 • افزودن ویدئو به صفحات فرود می‌تواند نرخ تبدیل را تا 80 درصد افزایش دهد.
 • طبق گزارش یوتیوب، بازدیدهای ویدئویی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه هرسال 100 درصد افزایش می‌یابد.
 • 87 درصد از متخصصان بازاریابی وب از محتوای ویدئویی در استراتژی‌های خود استفاده می‌کنند.
 • 60 درصد از تصمیم گیرندگان ترجیح می‌دهند یک ویدئو را به‌جای خواندن یک مقاله یا پست وبلاگ تماشا کنند.
 • مردم برای یک‌سوم زمانی که آنلاین می‌گذرانند، ویدئوها را تماشا می‌کنند.
این مطلب پیشنهاد می شود :  بهترین اپلیکیشن ساخت تیزر تبلیغاتی با گوشی موبایل در سال 2023

استراتژی ویدئو مارکتینگ

اما جالب‌ترین قسمت مقاله همین‌جا است. هیچ استراتژی ویدئو مارکتینگ واحدی وجود ندارد!

شاید هدف همه افرادی که ویدئو مارکتینگ انجام می‌دهند ترغیب مشتری، شناسایی شما به بهترین شکل و رسیدن به فروش است. اما هرروزه شاهد سبک جدیدی از ویدئوها هستیم و باید گفت دنیای ویدئو مارکتینگ یک‌دنیای ترندی است و ترندی که نقطه شروع آن، خلاقیت یکی از سازندگان بوده است. به‌عنوان‌مثال اولین فردی که ویدئو آنباکسینگ را تولید کرد باعث شد تا افراد زیادی از آن استقبال کنند و سپس مشاهده کردیم که  سازندگان زیادی شروع به تولید فیلم آنباکسینگ کردند.

شما باید:

یک برنامه ویدئو مارکتینگ برای کسب و کار خود تهیه کنید، اهداف را مشخص کنید و بودجه تولید و تبلیغات را بر روی پلتفرم‌هایی که فکر می‌کنید برای جذب مشتریان جدید جالب هستند، تخصیص دهید. به یاد داشته باشید که تنوع بخشیدن به توزیع محتوای شما برای ایجاد یک استراتژی ویدئو مارکتینگ خوب مهم است.

مدل H3 در استراتژی ویدئو مارکتینگ

برای تعریف طرح کلی، می‌توانید از مدل 3 H استفاده کنید.  این مدل  شامل ایجاد سه نوع ویدئو در طول سال است:

hero : ویدئویی که چند بار در سال، برای اهداف خاصی منتشر می‌شود، مانند معرفی محصول یا اطلاعیه‌های مهم. این سری از ویدئوها مخاطبان گسترده‌ای دارند، خلاقیت بالایی دارند و بر داستان‌سرایی متمرکز هستند .مانند کاری که هرساله شرکت‌هایی چون اپل برای رونمایی از محصول اصلی خود انجام می‌دهند.

hub : ویدیو‌های سریالی که به طور مداوم، حداقل یک‌بار در هفته منتشر می‌شوند. برای مؤثر بودن، باید بر اساس ساختاری مشخص و قابل تکرار در طول زمان باشد. هدف آنها حفظ کاربران است و به آنها دلیلی برای ادامه دنبال‌کردن برند می‌دهد.

help : کلیپ‌هایی که برای پاسخ به سؤالات واقعی یا کنجکاوی مشتریان در مورد شرکت، محصولات/خدمات آن ایجاد شده است. عملکرد آنها زمانی که مشتریان در مورد خرید تصمیم نگرفته‌اند بسیار مهم است و باید یک محصول / خدمات خاص را در مقایسه با رقبا ارزیابی کنند.

سپس بر اساس بخش مرجع و نوع بازاری که مد نظرتان است، تصمیم بگیرید که روی فیلم‌های احساسی، آموزنده یا نهادی‌تر تمرکز کنید.

چگونه یک  استراتژی ویدئو مارکتینگ در اینستاگرام بسازیم؟

Reels که اخیراً برای مقابله با ظهور Tik Tok معرفی شده است، ویدیو‌های 15-30 ثانیه‌ای هستند که برای ایجاد سرگرمی، سرعت و تازگی طراحی شده‌اند. این ویدئو به شما اجازه می‌دهند با بهره‌برداری از خلاقیت، شخصیت برند را بهتر نشان دهید. از ریلیز اینستاگرام می‌توان برای محتوای غیررسمی و باکیفیت بالا استفاده کرد.

IgTV  در اینستاگرام که برای تولید محتوای سرگرمی طولانی تر ایجاد شده است  و نتایج قابل قبولی ایجاد کرده است. در واقع این بخش تا حدودی مانند یوتیوب  یا تلویزیون عمل کرده است. IgTV برای تولید محتوای اطلاعاتی، مانند راهنمای ویدئویی، آموزش یا بررسی محصول، عالی هستند. همچنین از آنها برای گفتن رویدادهایی که در آنها شرکت می‌کند، ایجاد جلسات پرسش‌وپاسخ یا ذخیره Live استفاده کنید.

و در آخر اعتماد ایجاد کنید

یکی از اهداف اصلی ویدئو مارکتینگ، افزایش اعتماد مشتری به برند است. اعتماد برای رشد و موفقیت هر نوع کسب‌وکاری، اساسی است و ساخت ویدیو تبلیغاتی می‌تواند با بهره‌برداری از تأثیر فوری و عاطفی، به دستیابی به آن کمک کنند.

برگرفته از : popupsmart.com

اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.