تبلیغات تعاملی (Interactive advertising) چیست؟

تبلیغات تعاملی

فهرست مطلب (کلیک کنید )

چیزی که تبلیغات تعاملی را نسبت به سایر شیوه‌های تبلیغاتی متمایز می‌کند، بالا بودن سطح درگیری و تعامل مخاطب با موضوع مورد بحث ما خواهد بود. در این روش مخاطب بنا به اراده و خواست خود وارد بازی تبلیغاتی ما می شود! نکته بسیار مهم در اجرای این مدل از تبلیغات، بهره‌گیری از امکانات فناورانه است؛ یعنی با اندکی خلاقیت در تولید محتوا و سناریو جذاب، می‌توان خیلی راحت و به سرعت موضوع خود را بین مخاطبین هدف وایرال کرد و به خوبی دیده شد! پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا همراه باشید تا همه زوایای تبلیغات تعاملی را مورد بررسی قرار دهیم.

تبلیغات تعاملی (Interactive advertising) چیست؟

تبلیغات تعاملی یک تکنیک بازاریابی مبتنی بر رسانه است که مخاطب هدف را به تعامل با کسب و کار تبلیغ‌کننده، تشویق می‌کند. این شکل از تبلیغات از رسانه های تعاملی آنلاین (شبکه‌های اجتماعی، ویدیوها، بنرهای وب) یا آفلاین (پنجره های نمایش) استفاده می کند. این نوع از تبلیغات بهترین فرم برای ایجاد ارتباط مستقیم بین مشتری و فروشنده است. بیش‌ترین استفاده از تبلیغات تعاملی از طریق اینترنت صورت می‌گیرد.

اصلی‌ترین اهداف تبلیغات تعاملی کدام است؟

اصلی‌ترین هدف این شیوه تبلیغاتی، مانند هر شیوه بازاریابی دیگر، افزایش فروش است؛ بنابراین می‌توانیم بسیاری از عناصر سنتی در زمینه بازاریابی را هم به کار بگیریم. تبلیغات تعاملی شاخصه‌های زیادی دارد که تاثیرگذاری این شیوه را بسیار افزایش می‌دهد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که استفاده از تبلیغات تعاملی سبب کاهش خسارات مالی برندها خواهد شد چراکه توانایی ارسال پیام به صورت مستقیم به ذهن مخاطبان را دارد. این موضوع باعث ماندگاری بیشتر برندهای صاحب نام در ذهن مخاطبان خواهد شد و برندهایی که نام جدیدتری دارند، کار سخت‌تری دارند.

تبلیغات تعاملی جایگاه پر اهمیت مشتری را در دنیای بازاریابی مدرن مشخص می کند. این شیوه از تبلیغات، باعث حضور فعالانه مخاطب می‌شود و به دلیل دریافت بازخوردها، نکاتی که برای مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است شناسایی شده و تقویت خواهند شد. ضمن اینکه نکاتی که برای مخاطبان بی اهمیت هستند، از برنامه های آینده ما در بازاریابی، حذف خواهند شد.

این مطلب پیشنهاد می شود :  سئو محلی (Local SEO) چیست؟ راهنمای کامل لوکال سئو 2022

انواع تبلیغات تعاملی

بهترین روش‌های تبلیغات تعاملی

حالا که با نکات اصلی تبلیغات تعاملی آشنا شده‌ایم، وقت آن رسیده که شیوه‌های گوناگون آن را شناخته و با توجه به ماهیت کسب و کار خودمان، بهترین گزینه را انتخاب نماییم:

ساخت ویدیو تبلیغاتی

یکی از روش‌های تبلیغات تعاملی، ساخت ویدیو تبلیغاتی است. ویدیوهای تبلیغاتی می‌تواند در عین سادگی ولی با استفاده از ایده‌های خلاقانه، پیام خود را به مخاطب منتقل کنند. این امکان وجود دارد که با انجام دادن برخی از تنظیمات، ویدیوها به صورت اتوماتیک و زمانی که مخاطبان وارد وبسایت می‌شوند، پخش شده و به سرعت نظر مشتری را به سمت خود جلب نماید. بسیاری از صاحبان کسب و کار و تولید کنندگان، از ساخت تیزر تبلیغاتی، برای مطرح شدن نام تجاری خود بهره می‌برند.

تبلیغات گرافیکی

تبلیغات گرافیکی خلاقانه، سهم زیادی از جلب توجه کاربران را به خود اختصاص می‌دهند. شما می‌توانید بعد از طراحی سایت، تبلیغات گرافیکی را می‌توانیم در هر قسمتی از سایت و با هر سایز و رنگی قرار دهیم. بسیاری از تبلیغات گرافیکی مفهموم یکسانی با تبلیغات سنتی در روزنامه های مختلف دارد. این تبلیغات با استفاده از رنگ‌ها و طرح های جذاب توجه مخاطب را به خود جلب و معمولا بیش‌ترین نرخ کلیک را ایجاد خواهند کرد.

تبلیغات تعاملی در شبکه‌های اجتماعی

این روزها یکی از موثرترین روش‌های موثر تبلیغات تعاملی، بازاریابی شبکه های اجتماعی است. صاحبان کسب و کار می‌توانند با حضور اصولی در شبکه‌های اجتماعی برای مخاطبان هدف خود، برنامه‌ریزی داشته و شیوه‌های تعاملی زیادی را پیش‌بینی کنند. بعنوان مثال هنگامی که تصمیم گرفتیم استراتژی محتوا در اینستاگرام را تدوین کنیم، حتما تبلیغات تعاملی که قصد داریم انجام دهیم را مد نظر قرار داده و از تمام پتانسیل موجود بهره ببریم.

با توجه به دسترسی روزافزون مردم به شبکه‌های اجتماعی، برقراری تعامل از این طریق کار سختی نیست البته به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر اشتباهی هم از سمت شما رخ دهد، بزودی وایرال خواهد شد و در سطح وسیعی منتشر می‌شود؛ بنابراین پیش از هر اقدامی تمام جوانب کار را بسنجید تا مبادا با وجود هزینه‌هایی که متقبل خواهید شد، چیزی به ضرر شما و کسب و کارتان تمام شود.

این مطلب پیشنهاد می شود :  چگونه بودجه خزش یا Crawl Budget را بهینه کنیم؟

پیام‌های پاپ آپ pop-up

حتما برای شما هم پیش آمده که در حال مطالعه یک صفحه از سایت یا کار کردن با یک اپلیکیشن باشید و بعد از چند دقیقه به یکباره با یک پیام تبلیغاتی در وسط صفحه مواجه شوید. اینگونه ارسال پیام به مخاطب را تحت عنوان تبیلغات پاپ آپ pop-up می‌شناسند. تعداد زیادی از صاحبان کسب‌وکار تبلیغات پاپ آپ را بعنوان یکی از انواع تبلیغات تعاملی به کار می‌گیرند و معمولا بازخوردهای خوبی هم دریافت می‌کنند؛ البته اگر همه چیز به خوبی و اصولی طراحی شده باشد. معمولا صاحبان محصولات یا خدمات از تبلیغات پاپ آپ برای ارسال اطلاعیه، فروش یک محصول خاص، تخفیف دادن، اعلام آغاز یک جشنواره یا فقط برای افزایش کاربران اینترنتی بهره می‌برند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید: از آنجایی که این نوع تبلیغات به نوعی اختلال در مطالعه مخاطب ایجاد می‌کند، از محبوبیت بالایی برخوردار نیست.

خلاقانه‌ترین ایده‌های تبلیغات تعاملی

در نقاط مختلف دنیا، برای ایجاد آگاهی از برند و تعامل هر چه بیشتر با مشتریان و مخاطبان هدف، ایده‌های خلاقانه جالبی را به کار می‌گیرند که تاثیرات بسیار مثبتی روی افزایش فروش آنها می‌گذارد. در ادامه این بخش به برخی از این تبلیغات تعاملی خلاقانه اشاره خواهیم کرد:

شرکت فولکس واگن Volkswagen Group

فولکس واگن، شرکت خودروسازی آلمانی، همیشه به خلاقیت در تبلیغات، حتی از همان روزهای اول، مشهور بوده است. بنابراین، جای تعجب نیست که آنها برندی باشند که در اجرای تبلیغات تعاملی، موفق عمل کنند. به تصویر زیر دقت کنید: تبلیغات تعاملی شرکت فولکس

در این تبلیغ جالب که در یک مجله اجرا شده است از مخاطب خواسته شده تا یک اپلیکیشن را دانلود کرده و پس از ورود به آن اپلیکیشن، ماشین داخل برنامه را روی جاده‌ای که در مجله چاپ شده است، برای تست رانندگی حرکت دهد و تا انتهای جاده پیش برود.

این مطلب پیشنهاد می شود :  کسب درآمد از پادکست با 6 ایده جذاب

کفش ریباک Reebok

تلاش برای رقابت با برندی مانند نایکی به این معنی است که باید خلاقیت زیادی داشته باشید. ریباک تصمیم گرفت این کار را در سوئد با ایجاد یک کمپین تبلیغات تعاملی انجام دهد که واقعاً مصرف کنندگان را هیجان زده کرد.

تبلیغات تعاملی ریباک

ریباک یک دوربین ترکیبی سرعت و یک نمایشگر کفش در مرکز شهر نصب کرد. سپس به مردم گفتند که هرکس سریعتر از جلوی نمایشگر بگذرد یک جفت کفش رایگان دریافت می‌کند.

اپلیکیشن اسپاتیفای Spotify

به عنوان یکی از بزرگترین برندهای موجود در صنعت موسیقی، Spotify میلیون‌ها کاربر دارد که هر روز به پلتفرم آنها گوش می‌دهند. با انتخابات طولانی و پر مناقشه ریاست جمهوری در ایالات متحده، Spotify از یک شیوه تبلیغات تعاملی استفاده کرد و بهترین نتایج را بدست آورد.

تبلیغات تعاملی اسپاتیفای

آن‌ها برای مسافرانی که قصد مسافرت به کشور کانادا را داشتند، یک مسیر تعاملی ایجاد کرده بودند. عنوان این پروژه « حرکت به کانادا » بود. به این ترتیب هر مسافری که وارد این ماژول می‌شد، خوانندگان محبوب کانادایی که بیشتر به سلیقه هر مسافر نزدیک بود را معرفی می‌کردند و اصطلاحا لیست پخش موسیقی آنها «Canadify» می‌شد.

تبلیغات تعاملی خلاقانه واقعا برای افزایش فروش جواب می‌دهد !

در این مقاله تلاش ما بر این بود که هم تبلیغات تعاملی و انواع آن را برای شما شرح دهیم و هم برخی از ایده‌های خلاقانه‌ای که در سطح جهان انجام شده‌اند را برای شما مثال بزنیم. اگر این مطلب را با دقت مطالعه کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که پیاده‌سازی تبلیغات تعاملی برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان بالقوه بسیار پیشنهاد خوبی است اما چنانچه به درستی اجرا نشود، ممکن است نتیجه کاملا عکس برای شما به ارمغان بیاورد. خوشحال خواهیم شد که تجربه خود از تبلیغات تعاملی را در بخش نظرات، با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید. بهترین‌ها را برای شما آرزومندیم.

   
اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.