درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ در سال 1402

درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ در سال 1402

فهرست مطلب (کلیک کنید )

بازاریابی دیجیتال را بازاریابی مبتنی بر داده نیز می‌نامند، زیرا مبتنی بر مجموعه داده‌ها است و از تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری برای بهینه سازی استراتژی‌های ارتباطی استفاده می‌کند. امروزه هر کسب ‌و کاری به بازاریابی دیجیتال متکی است، زیرا می‌تواند به طور موثر مشتریان را به صورت آنلاین هدف قرار دهد. در اثبات این ادعا جای هیچ تردیدی وجود ندارد چراکه بارها استراتژی دیجیتال مارکتینگ در کسب‌وکارهای گوناگون جواب داده است. با توجه به چنین جایگاه مهمی، در این مقاله قصد داریم به بررسی کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ و به شکل تخصصی تر به درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ بپردازیم. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر بخواهیم خیلی راحت و کاربردی، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال را تعریف کنیم باید بگوییم: دیجیتال مارکتینگ، شامل فعالیت‌های بازاریابی می‌شود که توسط ابزارهای «دیجیتال» اجرا می‌گردند؛ البته در این بین هم ابزارهای آنلاین مد نظر هستند، هم ابزارهای آفلاین. در بازاریابی دیجیتال از مزایای اینترنت و کانال‌های آنلاین مانند وب، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات موبایلی و ... بهره می‌بریم تا پیام‌مان را به جمعیت بیشتری از مشتریان بالقوه منتقل کنیم. بر اساس آمار منتشر شده، 56.7% جمعیت دنیا، از اینترنت استفاده می‌کنند که این یعنی کلی فرصت برای یک دیجیتال مارکتر باهوش !

دیجیتال مارکتر یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست؟

دیجیتال مارکتر یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست؟

دیجیتال مارکتر یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ کسی است که به تمام ابزارها و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ تسلط داشته و برای دستیابی به اهداف کسب و کار از آنها استفاده می‌کند.

درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل و فاکتورهایی که روی درآمد و حقوق کارشناس دیجیتال مارکتینگ(حقوق دیجیتال مارکتر) تاثیر دارد، معمولا زیاد است. درآمد این افراد یک نرخ ثابتی ندارد. در این بخش مهمترین عوامل را بررسی کرده و پیرامون هر یک توضیحاتی ارائه خواهیم داد:

 1. تجربه و سابقه کاری: از عواملی که می‌تواند بر میزان درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ تاثیر گذار باشد، تجربه و علم او در این زمینه است. همانطور که واضح است کارشناسی که علم و تجربه کمتری در این زمینه داشته باشد، درآمد کمتری نسبت به فردی که تجربه و علم بیش‌تری در زمینه دیجیتال مارکتینگ دارد، خواهد داشت. البته لازم است به این نکته توجه داشته باشید که داشتن سابقه طولانی به تنهایی نمی‌تواند باعث افزایش حقوق یک دیجیتال مارکتر شود. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ باید قادر باشند با ابزارهای فراوانی به صورت همزمان کار کنند. چنانچه بخواهید تنها در یک حوزه و شاخه دیجیتال مارکتینگ تخصص پیدا کنید، درآمد شما افزایش قابل ملاحظه‌ای نخواهد داشت.
 2. بالابودن مهارت‌های ارتباطی: منظور از مهارت‌های ارتباطی در یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ شامل متغیرهایی از جمله: انتشار پیام‌های تاثیرگذار، ایجاد اعتماد و ایجاد روابط است. یک دیجیتال مارکتر باید مهارت‌های ارتباطی بالایی داشته باشد تا به مسائل از زوایای گوناگون نگاه کند، تا بتواند ایده‌ها را به گونه‌ای که برای مخاطب قابل درک و ارزشمند است به اشتراک بگذارد. دارا بودن چنین مهارتی، قطعا روی حقوق تاثیرگذار است.
 3. حسن شهرت و خوشنامی: معمولا کارشناسان دیجیتال مارکتینگ از این عامل مهم و تعیین‌کننده درآمد، غافل هستند. به محض اینکه اعتبار و خوشنامی لازم را در بازار کار دیجیتال مارکتینگ در ایران داشته باشید، تفاوت مالی را تجربه خواهید کرد. اعتبار مفهومی است که شما می‌توانید از آن در برند شخصی یا تجاری خود بهره ببرید. دیجیتال مارکتر‌های خوشنام و معتبر، می‌توانند درخواست افزایش حقوق درخواستی خود را با اعتماد به نفس بالا، اعلام نمایند.
 4. مدرک دیجیتال مارکتینگ معتبر: اگر دارای مدرک دیجیتال مارکتینگ نیستید، بهترین راه برای به دست آوردن یک درآمد مناسب این است که با دنبال کردن یک دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ، مهارت‌های لازم را کسب کنید. یک دوره خوب، مفاهیم اولیه و پیشرفته بازاریابی آنلاین را به شما آموزش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا جایگاه شغلی مناسب در صنعت بازاریابی دیجیتال بدست آورید.
 5. توانایی مدیریت کمپین‌ها: تفاوت بنیادی بین دیجیتال مارکترها و بازاریاب‌های سنتی، در قابل اندازه‌گیری بودن نتایج کارهای آن‌ها است. به عبارت دیگر به راحتی می‌توانیم میزان سودآوری و بازگشت سرمایه کمپین‌های بازاریابی دیجیتال را اندازه گیری کرده و مورد ارزیابی قرار دهیم. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ که توانایی مدیریت کمپین‌های بازاریابی موفق و پر سود را داشته باشند، قطعا دریافت مالی بیشتری هم خواهند داشت؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم توانایی به سرانجام رساندن کمپین‌ها، روی درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ، تاثیر مستقیم دارد.
 6. توانایی متقاعدسازی: یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، باید بر هنرهای فروش تسلط داشته باشد که این تسلط با تکیه بر ابزارها و کانال دیجیتال امکان‌پذیر خواهد بود. مسلماً، قدرت متقاعدسازی در هنگام ایجاد یک تصویر برند قوی به آرامی در طول زمان رخ می‌دهد و در این فرایند، باید از هیچ تلاشی برای جذب کاربران و آزمون و خطا چشم‌پوشی نکنید. توانایی متقاعدسازی، نقطه قوتی است که بین دیجیتال مارکترها، تفاوت ایجاد میکند.
 7. آشنایی و تسلط بر ابزارهای اتوماسیون‌سازی: ابزارهایی وجود دارند که به خودکارسازی وظایف مختلف کمک کرده و در زمینه مارکتینگ اتومیشن می‌توانیم روی آنها حساب ویژه‌ای باز کنیم. چنین ابزارهایی باعث سریع و دقیق انجام‌شدن کارهایی می‌شوند که روتین و تکراری هستند. یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ برای تسریع امور در بخش‌هایی از کارها، باید بر ابزارهای اتوماسیون‌سازی تسلط داشته باشد تا زمان بیشتری برای سایر کارها به وجود آورد و نرخ بهره‌وری را بهبود بخشد.
 8. مهارت حل خلاقانه مسائل: مسلما هر آنچه که شما به‌عنوان یک کارشناس یا مدیر دیجیتال مارکتینگ، سعی در انجام آن دارید، رقبای شما هم در تلاش هستند به همان اهداف دست پیدا کنند؛ بنابراین مزیتی که روی درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ اثرگذار خواهد بود، توانایی حل خلاقانه مسائل خواهد بود؛ از کشف مسیرهای جدید برای کاربران تا ابداع راه‌های جدید برای گرفتن لید و نگه‌داشتن آن‌ها، همه می‌تواند جزو این مهارت‌ها باشد.
این مطلب پیشنهاد می شود :  از گراف دانش گوگل چه می دانید؟

درآمد انواع کارشناسان بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

درآمد انواع کارشناسان بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ شامل بحش‌های مختلفی می‌شود. در ادامه به بررسی هر بخش از آن‌ و میزان درآمدهای آن‌ها پرداخته‌ایم.

درآمد کارشناس تولید محتوا

بازاریابی محتوا شامل ایجاد و توزیع محتوایی یعنی متن، تصاویر، چند رسانه‌ای است. محتوا می‌تواند به معنای پست‌های رسانه‌های اجتماعی، مقالات وبلاگ و ویدیوهای سرگرم کننده باشد. محتوا فوق‌العاده همه‌کاره است و می‌تواند با آموزش، سرگرم کردن و الهام بخشیدن به مخاطبان، به شما در ساخت برندتان کمک کند. به انواع دیگر بازاریابی دیجیتال کمک می‌کند و بهینه سازی موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و غیره را تقویت می‌کند. درآمد کارشناسانی که در این حوزه از دیجیتال مارکتینگ کار می‌کنند بسته به نوع محتوایی که انجام می‌دهند متفاوت است. برای مثال هزینه انجام محتواهای متنی با هزینه انجام محتواهای تصویری متفاوت است.

بسیاری از شرکت ها نیاز به کارشناس تولید محتوا دارند، از این رو این شغل یکی از پرطرفدارترین شغل های دیجیتال مارکتینگ است که بازار کار خوبی دارد. در صورتی که کارشناس تولید محتوا توانایی بالایی داشته باشد، به قطع درآمد خوبی نیز دارد. همچنین این افراد می توانند به صورت فریلنسری و پروژه ای کار کنند.

درآمد متخصص سئو

بازاریابی موتورهای جستجو به این معناست که وقتی کسی برند، محصولات و خدمات شما و سایر کلمات و عبارات مرتبط را جستجو می‌کند، وب سایت شما در بهترین نتایج جستجو ظاهر شود. افرادی که در  این زمینه فعالیت می‌کنند باید از علم و تجربه بالایی برخوردار باشند. کارشناسان بازاریابی موتورهای جستجو درآمد بیشتری نسبت به کارشناسان محتوا دارند. البته این افراد برای بخشی از کار خود نیاز به کارشناس تولید محتوا دارند. به همین دلیل اگر کارشناسان سئو با تولید محتوا تسلط داشته باشند، می توان گفت درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ در این اشخاص بیشتر است.

این مطلب پیشنهاد می شود :  گوگل دیسکاور چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

درآمد ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ به عنوان کارآمدترین کانال آنلاین شناخته شده است. برای مثال؛ اگر هفته‌ای 1 ایمیل ارسال می‌کنید و به مدت 2 سال در بازاریابی ایمیلی فعال بوده‌اید. حداقل 3 درصد از فروش آنلاین فروشگاه اینترنتی شما می‌تواند توسط ایمیل مارکتینگ ایجاد شود. اگر فروش آنلاین سالانه 2 میلیون باشد، درآمد احتمالی از بازاریابی ایمیلی برای فروشگاه اینترنتی شما 60000 است.

اگر شما به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ با سایر استراتژی های فروش آشنایی داشته باشید و به افزایش فروش کارفرما کمک کنید، می توانید درآمد ثابتی را درخواست کنید. البته بیشتر افراد در این حوزه به صورت درصدی فعالیت می کنند که در این صورت درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ در این حوزه با توجه به میزان فروش آن متفاوت است.

درآمد طراح وب سایت

طراحی سایت یک مهارت فنی است که می توانید طی چند سال آن را به خوبی یاد بگیرید. فرآیندی است که در آن شما باید یک وب سایت را طراحی و پیاده سازی کنید. این شغل شامل مهارت های فنی و همچنین مهارت های خلاقانه برای جذاب کردن سایت برای کاربران است. بخش طراحی رابط کاربری توسط طراح و بخش کد نویسی توسط برنامه نویس انجام می شود. همچنین باید وب سایت را به گونه ای طراحی کنید که کاربر پسند و بدون شلوغی باشد تا مخاطبان شما بتوانند به راحتی در آن جابجا شوند.

درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ

 

کدام مشاغل دیجیتال مارکتینگ محبوب هستند؟

یک سوال خوب که پاسخ دادن به آن دشوار است این است که کدام مشاغل دیجیتال محبوب هستند؟ از آن جایی که فقط دو یا سه شغل دیجیتال وجود ندارد. این اصطلاح گسترده شامل تعداد زیادی شغل در طیف گسترده ای از صنایع و بخش‌ها می‌شود به همین دلیل نمی‌توان به طور مستقیم عنوان کرد که کدام شغل دیجیتال مارکتینگ بهتر است یا در آمد بیش‌تری دارد. برای مثال؛ تجارت آنلاین سال‌ها است که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری رونق گرفته است. بر این اساس، متخصصان تجارت الکترونیک شامل طراحان، مدیران بازاریابی و برنامه نویسان بازار کاری خوبی دارند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  نحوه نوشتن محتوای کرنر استون در 5 مرحله

چرا باید کارشناس دیجیتال مارکتینگ شویم!

دیجیتال مارکتینگ یک بازاریابی بین المللی است. با تاسیس گوگل، شرکت‌ها قادر به فروش محصولات خود در سراسر جهان هستند. در دنیای رقابتی این روزا و با توجه به اهمیت دیجیتال مارکتینگ بازار کاری کارشناسان این دوره رونق زیادی پیدا کرده است. از این رو برای افزایش درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ کافیست مهارت های خود را افزایش دهد. افرادی که در این حوزه فعال هستند می دانند چگونه باید به دنبال پروژه و درآمد باشند.

بازاریابی دیجیتال شفاف و قابل اندازه گیری است

بر خلاف بازاریابی آفلاین مانند تلویزیون، رسانه‌های چاپی و ... استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال نتایج دقیق اثربخشی تبلیغات کانال‌های مختلف را ممکن می‌سازد. با یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ، تا زمانی که ردیابی مناسب در استراتژی تنظیم شده باشد، همه چیز را می‌توان تا کوچک‌ترین جزئیات اندازه گیری کرد.

مزیت دیجیتال مارکتینگ دسترسی مستقیم به داده‌ها است. یعنی می‌توان در هر زمان تغییرات کلی ایجاد کرد و نتایج اقدامات بازاریابی دیجیتال را به صورت هدفمند بهینه کرد. به عنوان مثال، یک شرکت می‌خواهد فروش یک محصول را افزایش دهد. برای این کار می‌تواند یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ایجاد کند. این شرکت تبلیغات مختلف را به صورت موازی آزمایش می‌کند تا بفهمد کدام‌ یک بهترین عملکرد را دارند. این موضوع کار را برای یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ حرفه ای راحت تر می کند. زیرا می تواند با تغییر استراتژی نتیجه خوبی داشته باشد و حتی با افزایش درآمد همراه باشد.

انعطاف پذیری بالا

یکی دیگر از مزایای بزرگ بازاریابی آنلاین این است که شما به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ انعطاف پذیر هستید. توقف کمپین‌ها، تغییر بودجه یا قرار دادن تبلیغات بیشتر مشکلی ایحاد نمی کند و شما می‌توانید در عرض چند ثانیه به تغییرات اتفاق افتاده، واکنش نشان دهید. خطر از دست دادن بودجه تبلیغات به میزان قابل توجهی کمتر می‌شود، زیرا لازم نیست منتظر پایان کمپین‌های بازاریابی باشید.

گزیده ای از آنچه درباره درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ خواندید

مهارت های مختلفی برای افراد در حوزه دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. این شما هستید که می توانید تصمیم بگیرید در کدام حوزه از این شغل به صورت حرفه ای فعالیت کنید. اما نکته مهم این است که درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ وابسته به مهارت و توانایی، پروژه و حتی محل زندگی آن است. در برخی از کشور ها کسب و کار ها به طور ویژه به این شغل توجه دارند، زیرا در نهایت منجر به افزایش درآمدشان خواهد شد.

برگرفته از : reachfirst.com

اشتراک گذاری :

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

7 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با سلام. بنظرتون شروع مسیر دیجیتال مارکتینگ حتما باید از کارآموز دیجیتال مارکتینگ شروع بشه؟

  • سلام… موضوع کارآموز دیجیتال مارکتینگ واقعا بحث حساسی هست. چرا که اگر از شرکت خوبی برای شروع مسیر کارآموزی اقدام نکنید، حتما نتیجه دلخواه رو کسب نخواهید کرد و زمان زیادی تلف خواهد شد. اما اگر شرکت مناسبی برای کارآموزی پیدا کنید ، تجربیات عالی برای شما خواهد داشت. ضمن اینکه اگر روی سایت و کسب و کار شخصی هم تجربه اندوزی کنید، نتایج عالی خواهد داشت

 • ممنون از مقاله خوب تون. درآمد دلاری کارشناس دیجیتال مارکتینگ هم میشه روش حساب کرد؟

  • این روزها خیلی از دیجیتال مارکترهای قوی، بصورت فریلنسر، درآمد دلاری کسب می‌کنند.

 • با سلام… به نظر شما فاصله درآمد کارشناس دیجیتال مارکتینگ با درآمد مدیر دیجیتال مارکتینگ چقدر باید تفاوت داشته باشه؟

  • با سلام… بستگی به شرکتهای مختلف دارد. ولی بصورت معمول مدیر دیجیتال مارکتینگ از توانمندی ها و تجربه بیشتری نسبت به کارشناس دیجیتال مارکتینگ برخوردار است؛ بنابراین کاملا قابل پیش بینی خواهد بود که حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگ بیشتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.