5 نکته مهم برای ایجاد محتوای ویروسی

محتوای ویروسی

فهرست مطلب (کلیک کنید )

چه عواملی باعث می‌شود یک محتوا در اینترنت ویروسی شود؟ این یکی از آن سؤالاتی است که تمامی برند‌ها و اینفلوئنسرها به شدت خواهان پاسخ آن هستند. ویروسی بودن در وب فرآیندی غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل کنترل به نظر می‌رسد و تا حدی همینطور است، اما همه چیز به شانس واگذار نشده است. برخی از مطالعات علمی نشان می‌دهد که یک عنصر تکرار شونده وجود دارد که باعث انتشارمحتوای ویروسی می‌شود و آن توانایی یک محتوا برای برانگیختن احساسات است. یکی از بزرگترین اهداف در بازاریابی محتوا همین است که با انتشار محتوایی که قابلیت بازنشر بالا دارد، هر چه بیشتر بین مخاطبان هدف خود، رسوخ کنیم.

در ادامه این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ منتا به بررسی مزایای یک محتوای ویروسی و نکاتی که به ما کمک می کند تا محتوای خود را ویروسی کنیم، خواهیم پرداخت.

محتوای ویروسی در شبکه های اجتماعی

وقتی فیسبوک، توییتر، تیک تاک یا اینستاگرام را مرور می‌کنید، متوجه می‌شوید که روز‌هایی وجود دارد که هزاران میم با استفاده از تم یا کاراکتر یکسان ایجاد می‌شوند. همچنین خواهید دید که یک ویدیو را بیش از یک بار در حساب کاربری خود مشاهده کرده اید در حالتی که افراد مختلفی آن را به اشتراک گذاشته اند. به طوری که پخش آن چند روز یا چند هفته و گاهی ماه‌ها طول می‌کشد. این یکی از ویژگی‌های اصلی محتوای ویروسی در شبکه‌های اجتماعی است و انتشار خود به خودی همان محتوا توسط افراد مختلف است.

این به این دلیل است که برخی از کاربران یک پست وبلاگ را دوست داشتند و همچنان هم دارند. محتوای ویروسی به سرعت با افراد دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود، که به نوبه خود این کار را با شبکه مخاطبین خود انجام می‌دهند و باعث می‌شود که از فردی به فرد دیگر مانند ویروس یک بیماری سرایت کند.

در نتیجه، محتوای ویروسی چیزی است که می‌تواند توجه کاربران را به خود جلب کند به طوری که آن‌ها به صورت گسترده و خودجوش از طریق تمام شبکه‌های اجتماعی که در آن شرکت می‌کنند، آن را به اشتراک بگذارند. محتوای ویروسی کاملاً متناسب با قالب‌ها و مضامین یک پلتفرم وجود دارد.

به عنوان مثال، ویدیو‌های خنده دار برای کاربران اینستاگرام و تیک تاک عالی هستند. به طوری که حتی در گروه‌های خانوادگی و دوستانه در واتس اپ یا تلگرام آن را به اشتراک می‌گذارند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  رمز و راز کسب درآمد از گویندگی در سال 1402

مبانی بازاریابی محتوای ویروسی

بازاریابی ویروسی رویکردی مشتری محور برای تبلیغ دارد. اگرچه هیچ فرمولی برای ایجاد محتوای ویروسی وجود ندارد اما بازاریابی ویروسی به توانایی محتوا برای برآورده کردن نیاز‌های یک مخاطب خاص و ترغیب مردم به اشتراک‌گذاری آن وابسته است. اکثر کمپین‌های ویروسی با این موارد تعریف می‌شوند:

سودمندی:

 مردم عموماً محتوایی را که برای خود یا دیگران ارزشمند یا مفید می‌دانند به اشتراک می‌گذارند. محتوایی که حاوی اطلاعات مفیدی است که قبلاً توسط شرکت‌های دیگر به اشتراک گذاشته نشده است، توجه بیشتری را نسبت به محتوای عمومی جلب می‌کند.

تأثیر عاطفی:

پیام‌هایی که احساسات را در یک مخاطب خاص برمی انگیزد منجر به اشتراک‌گذاری می‌شود. با این حال، برای ویروسی شدن، یک کمپین ویروسی باید به سرعت یک پیوند عاطفی در مخاطبین ایجاد کرد، چه مثبت و چه منفی.

مقیاس‌پذیری:

محتوای ویروسی باید به سرعت و به طور طبیعی گسترش یابد. قرار دادن دکمه‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی در وبلاگ می‌تواند مفید باشد و خوانندگان را تشویق به اشتراک‌گذاری، بازتوییت یا ارسال مجدد محتوا در پروفایل‌های اجتماعی خود کند. شرکت‌ها می‌توانند ویروسی بودن محتوا را با ابزار‌های تحلیل اجتماعی کنترل کنند.

مزایای بازاریابی با محتوای ویروسی

 

مزایای بازاریابی با محتوای ویروسی

بازاریابی ویروسی یک راه سریع و مؤثر برای جلب توجه و تحریک تعاملات آنلاین است. از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسترسی استثنایی: به لطف تبلیغات شفاهی، محتوای ویروسی به مشتریان و بازار‌هایی می‌رسد که کمپین‌های شما به سختی به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کردند.

رویکرد طبیعی: مشتریان شما محتوای ویروسی را با دوستان و خانواده به اشتراک می‌گذارند زیرا می‌خواهند اطلاعات مفیدی را ارائه دهند یا از طریق یک تجربه مشترک پیوند‌های عاطفی ایجاد کنند. بازاریابی ویروسی به طور طبیعی رشد می‌کند و برای عموم نه تهاجمی و نه آزاردهنده است.

کم هزینه: از آنجایی که تأثیر بازاریابی ویروسی به طور ارگانیک گسترش می‌یابد، نیازی به سرمایه‌گذاری زیاد برای تبلیغ محتوا نیست. با حداقل هزینه اولیه، بازاریابی ویروسی نتایج بسیار خوبی ایجاد می‌کند.

مزایای داشتن محتوای ویروسی برای برند‌ها چیست؟

آنچه تاکنون خوانده‌اید هدفی است که شرکت‌ها برای نمایش محصولات یا خدمات خود دنبال می‌کنند. در واقع، با گذر از مراحل بسیاری، شرایط توجه آن‌ها به وجود می‌آید و موفق می‌شوند نام تجاری را در همه افراد به طور ناخودآگاه تأیید کنند. بسیاری از افرادی که سازنده محتوای ویروسی در حال مشهور شدن هستند و می‌توانند به لطف شهرت اخیرشان درآمد کسب کنند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  آنبوردینگ مشتری ؛ مراحل و معیارهای همسوسازی مشتری

برای رسیدن به این هدف، این اشخاص محصولات مختلفی را ارائه می‌کنند، نظر خود را در مورد آن‌ها می‌گویند یا مستقیماً واکنش خود را نسبت به برخی از مزایای یک کالا نشان می‌دهند. بنابراین این یکی دیگر از مزایای محتوای ویروسی است. پلتفرمی که جریانی تولید می‌کند که به راحتی پخش و محبوب می‌شود.

باید در نظر داشته باشید که تقریباً هیچ کس  محتوای ویروسی را پیش‌بینی نمی‌کند و این یکی دیگر از مزایای بزرگ آن است. لازم نیست برای این کار حتما شما یک متخصص بازاریابی باشید، اما دانش قبلی شما در مورد بازاریابی کمک می کند تا یک ویدیو یا پست در فضای مجازی به درستی منتشر شود. در واقع نقش مدیر محتوا در این بخش بسیار حیاتی خواهد بود.

نکته مهم در محتوای ویروسی:

 انتشار سریع طبیعی محتوای ویروسی می‌تواند یک شمشیر دولبه باشد. به عنوان مثال، برخی از پیام‌ها ممکن است به دلیل اشتباهی ویروسی شوند و زمانی که این اتفاق می‌افتد، محافظت از اعتبار برند دشوار است. راز موفقیت محتوای ویروسی در به اشتراک‌گذاری دقیق محتوایی است که به طور خاص برای مخاطبان هدف شما طراحی شده است.

ایجاد محتوای ویروسی

 

۵ نکته ضروری برای اینکه محتوای شما ویروسی شود

اگر همه موارد فوق برای شما جالب بوده و می‌خواهید موتور تبلیغات ویروسی را در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کنید، باید از همان لحظه اول یک نقطه شروع موفق داشته باشید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم نکاتی را که در زیر به شما ارائه می‌کنیم را رعایت کنید:

از ترند‌ها استفاده کنید

ترند‌ها عالی هستند زیرا به شما این امکان را می‌دهند که محتوای خود را در موضوعی تقسیم کنید که همه در هر زمان در مورد آن صحبت می‌کنند. برای این کار باید به معیار‌هایی که شبکه‌های اجتماعی به شما ارائه می‌دهند توجه کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که از فرصت استفاده کنید و ویدیو‌ها یا میم های مرتبط با این موضوعات را ایجاد کنید زیرا توجه آن‌ها را جلب کرده است و آن‌ها محتوای بیشتری را در رابطه با این موضوع جستجو می‌کنند.

این مطلب پیشنهاد می شود :  نوشتن پروپوزال سئو در 10 گام

محتوای خود را در هر جایی به اشتراک بگذارید

محتوای محدود به یک شبکه اجتماعی به احتمال زیاد هرگز ویروسی نخواهد شد. نقطه شروع یک محتوا ویروسی می‌تواند یک پلتفرم واحد باشد، اما بعد نیاز خواهید داشت در شبکه‌های  اجتماعی دیگر به اشتراک بگذارید. این کار به محتوای شما کمک می‌کند تا دسترسی بیشتری داشته باشد، می‌توانید مخاطبان خود را افزایش دهید و در نتیجه، هر کسب و کاری که در آینده انجام دهید محبوبیت بیشتری خواهد داشت.اینفوگرافیک ها می توانند محتوای ویروسی عالی باشند.

مطمئن شوید که محتوای شما جالب است

این نقطه‌ای است که اکثر افراد در آن اشتباه می‌کنند. محتوای شما باید از همان ابتدا جالب و جذاب باشد. محتوای جالب محتوای قابل اشتراک گذاری است. برخی از عناصر می‌توانند باعث شوند کاربران اینترنت روی ویدیو یا تصویر یا لینک شما کلیک کنند، به آن‌ها کال تو اکشن یا فراخوان برای عمل گفته می‌شود. بنابراین، همیشه سعی کنید عناصر جذابی که به راحتی قابل مشاهده هستند را در محتوای خود جای دهید.

تعامل را کنار نگذارید

گفتگو تقریباً همیشه ویروسی است. اگر محتوای شما در مورد یک موضوع بحث برانگیز است، به احتمال زیاد با افراد دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود. اگر چه بسیار مهم است که سناریو‌ها را به خوبی تحلیل کنیم، زیرا گفتگوهایی وجود دارد که کاربران آن را تحمل نمی‌کنند.

سرگرمی را انتخاب کنید و به دنبال خنده باشید

اگر به دنبال تولید محتوای ویروسی هستیم تا کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ، محقق شود باید به این نکته توجه داشته باشیم که تقریبا به اثبات رسیده، بیشترین اشتراک‌گذاری محتوای ویروسی معمولاً ویدیو‌ها و تصاویر خنده دار است. بنابراین کم اهمیت ترین محتواها مواردی هستند که با مشکلات و غم و اندوه سر و کار دارند. همچنین محتواهای شما باید کوتاه باشد.اکثریت قریب به اتفاق محتوای ویروسی کوتاه است. مدت زمان ویدیوها بین 30 ثانیه تا یک دقیقه است.

البته محتوای ویروسی همیشه نباید فقط خنده دار یا نمایشی باشد. محتوایی که احساسات را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند به همان چیزی برسد.

برگرفته از : neilpatel.com

اشتراک گذاری :
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.